eReport.sk
Predseda vlády SR Eduard Heger.
Predseda vlády SR Eduard Heger. Zdroj: tasr - Jaroslav Novák.

Heger, ktorého vláda blokuje iné názory: Sloboda a demokracia nás učí prijať aj mienku iných

Demokracia nie je dokonalá. Dáva nám však slobodu, ktorá je kľúčovou ingredienciou tak pre rozvoj osobnosti, ako aj celej krajiny. Pri príležitosti 17. novembra – Dňa boja za slobodu a demokraciu to uviedol na sociálnej sieti predseda vlády Eduard Heger. Poukázal, že ide o deň, kedy sa ľudia, ktorí mali slobodu hlboko zakorenenú v srdci, jasne a odhodlane postavili totalitnému režimu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Advokát Namir Alyasry
  2. Bratislava
  3. Účastníci autoprotestu, ktorý organizoval Smer-SD
  4. Predlžovanie agónie Slovákom nepomôže
  5. Dávať Ukrajine nádeje
  6. Exstarosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolf Kusý.
  7. Andrej Stančík, štátny tajomníik rezortu zahraničia a diplomacie (OĽANO)
  8. Je pravda na poslednom mieste?
  9. Protest zdravotníkov a lekárov v Bratislave
  10. Kto za to môže?

„Odvážne ženy a odvážni muži Novembra ´89 svojimi pokojnými a nenásilnými činmi odštartovali udalosti vedúce k pádu komunizmu a ďalším generáciám otvorili možnosti, aké oni sami k dispozícii nemali,“ uviedol premiér s tým, že sa tak na naše územie vrátila sloboda a po 40-tich rokoch sa konali slobodné a demokratické voľby.

Ľudia mohli verejne prejaviť svoj názor, mohli podnikať či bez obmedzení vycestovať. A tí, ktorých režim donútil emigrovať, sa mohli slobodne vrátiť domov.

Nepriatelia demokracie

Prechod našej krajiny k vyspelej demokracii však nebol podľa Hegera taký rýchly a jednoduchý. Nemali by sme tiež zabúdať, že slobodu je ľahšie stratiť ako získať.

„Dnes, o 33 rokov neskôr už vieme, že na správne fungovanie demokracie a jej inštitúcií potrebujeme zodpovedných občanov, politikov a aktívne zapojenie celej spoločnosti. Pretože najväčšími nepriateľmi slobody a demokracie sú ľahostajnosť a pohodlnosť.

Eduard Heger, predseda vlády

„Aby sme aj naďalej mohli fungovať v demokratickom systéme, musíme si vyberať zodpovedných zástupcov, ktorí si skutočne, nie len formálne, ctia zásady právneho štátu,“ povedal. Nuž, asi teda iných, ako máme doteraz s premiérom na čele, keďže sme sa nedávno v indexe, ktorý posudzuje, či je krajina právny štát, výrazne prepadli.

Ako hovorí Matovič, navždy?

Premiér zdôrazňuje potrebu takého politického vedenia na Slovensku, ktoré bude budovať vzdelanú, modernú a spravodlivú spoločnosť. Ľudia by mali podľa Hegera odmietnuť politické sily zneužívajúce moc na vlastné obohacovanie sa.

Demokracia a sloboda

Byť slobodným neznamená podľa premiéra sebecky presadzovať len vlastný záujem. „Sloboda nás učí byť tolerantným a otvoreným voči tým, ktorí majú iný názor ako ja. Demokracia nám tiež dáva právo slobodne sa rozhodovať, ale aj prijímať zodpovednosť za vlastné rozhodnutia,“ poznamenal premiér. Doplnil, že naša demokracia je ešte mladá a stále sa máme čo učiť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger, ktorého vláda blokuje iné názory: Sloboda a demokracia nás učí prijať aj mienku iných

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie