Dve bývalé zamestnankyne finančnej správy Kornélia Č. a Denisa Ž. dostali za zločin prijímania úplatku podmienečné trojročné tresty odňatia slobody s päťročným odkladom. Okrem iného aj peňažné tresty. V piatok o tom rozhodol Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. Obe prijatie úplatku odmietajú, proti rozhodnutiu sa odvolali, nie je teda právoplatné. Prokurátor si ponechal lehotu na vyjadrenie.
Mohlo by vás zaujímať:
„Prokuratúra jednoznačne presvedčila súd, že veci sa stali tak, ako sa nachádzajú v obžalobe,“ podotkol samosudca ŠTS Milan Cisarik. Priblížil, že okrem nepriamych dôkazov je jediným priamym dôkazom svedectvo exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, ktoré súd považoval za dôveryhodné. Sudca nezistil žiadnu neprimeranú výhodu, ktorá by bola svedkovi orgánmi činnými v trestnom konaní za svedectvá poskytnutá.
Padli aj peňažné tresty v desiatkach tisíc eur
Exriaditeľka odboru právnych služieb finančnej správy Denisa Ž. mala podľa obžaloby od podnikateľa Michala S. prostredníctvom vtedy odchádzajúceho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho prijať v roku 2018 úplatok vo výške 30.000 eur. „Priamo ovplyvňovala, ako rýchlo budú zmluvy, resp. dodatky so spoločnosťou Allexis podpísané,“ uviedol samosudca.
Sprava Kornélia Č. a Denisa Ž. na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. – Foto: tasr
Okrem podmienečného trestu dostala aj peňažný trest vo výške 45.000 eur. V prípade nezaplatenia náhradný trest odňatia slobody na dva roky. V skúšobnej dobe sa musí podrobiť probačnému dohľadu. Tiež musí absolvovať program sociálneho výcviku so zameraním na protikorupčné správanie.
„Sme v polčase. Vo veci rozhodne Najvyšší súd SR, ktorý bude rozhodovať o odvolaní mojej klientky. S rozsudkom sa nestotožňujeme,“ reagoval obhajca Martin Janáč s tým, že Denisa Ž. žiadny úplatok nezobrala.
Na archívnej snímke František Imrecze v časoch, keď šéfoval daniarom. – Foto: tasr
Bývalá generálna riaditeľka sekcie ekonomiky finančnej správy Kornélia Č. mala prijať úplatok vo výške 20.000 eur. Z obžaloby vyplýva, že mala okrem iného odobriť súlad podpísanej zmluvy so spoločnosťou Allexis s výnimkou zo zákona o verejnom obstarávaní. Súd pojednával potom, čo obe podali odpor voči už skôr vydanému trestnému rozkazu.
Päť rokov sa nemôžu zamestnať vo verejnej správe
Okrem podmienky dostala tiež peňažný trest vo výške 30.000 eur, v prípade jeho nezaplatenia 18 mesiacov väzenia. Okrem probačného dohľadu dostala tiež povinnosť účasti na hlavných pojednávaniach v piatich trestných konaniach vedených za trestný čin prijímania úplatku. Obe bývalé zamestnankyne finančnej správy dostali aj zákaz vykonávať funkciu v ktoromkoľvek subjekte verejnej správy počas piatich rokov.
„Boli uložené podmienečné tresty, v tomto smere som si ponechal lehotu na vyjadrenie,“ reagoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa, ktorý navrhoval nepodmienečné tresty odňatia slobody. Za dôležité označil, že súd považoval svedectvá Františka I. a Michala S. za dôveryhodné.
V kauze Mýtnik čelí obžalobe šesť osôb
Obvinili ich v lete 2021 v rámci akcie Mýtnik III. Popri nich bola obvinená aj exšéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová. Tá sa k prijatiu 50-tisícového úplatku priznala, za čo už dostala podmienečný trest. Korupčnú kauzu Mýtnik pojednáva od 10. októbra banskobystrické pracovisko ŠTS. Obžalobe čelí šesť osôb, vrátane bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Radka K., podnikateľa Jozefa B. či jeho syna Jozefa B. mladšieho.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Súd svedectvu Imreczeho dôveroval: Bývalé zamestnankyne finančnej správy dostali podmienečné tresty!