V jednote je sila! Pokrik, ktorý doslova zľudovel najmä počas „sametovej revolúcie“ v roku 1989, no v súčasnosti ho čím ďalej, tým viac používajú nielen naši politici, ale aj ich „veľké vzory“ v Európskej únii či NATO.
S tou jednotou to však zrejme nie je až také, ako sa o nej dookola hovorí. Svedčia o tom kroky viacerých vlád v rámci EÚ. Žiarivým príkladom je i nedávne odmietnutie dovozu uhlia pre naše cementárne od dodávateľov z Česka aj Poľska.
Problém je to poriadny, lebo naše cementárne na svoju výrobu pokrývajú 30% energie z uhlia. No a české a poľské bane, ktoré z polovice vlastní štát, nám oznámili, že vzhľadom na aktuálnu situáciu nie sú schopné a ochotné plniť platné zmluvy.
Heger tvrdí, že chce podať pomocnú ruku
Denník Pravda, ktorý na problém upozornil v piatok (29. 4.) zverejnil aj reakciu šéfa rezortu práce aj predsedu vlády.
Minister Milan Krajniak (Sme rodina) situáciu vysvetľoval tým, že Poľsko aj Česko iba reagujú na európske sankcie na dovoz uhlia z Ruska. „Robia si preto zásoby domácej suroviny, a tak ich národné vlády zakázali vývoz,” usiloval sa upokojiť situáciu Krajniak. Takže v jednote zrejme až taká sila nebude, keďže obe tieto krajiny si riešia najmä svoje záujmy. „Chcem podať pomocnú ruku. Fórum premiérov krajín je aj na to, aby diskutovali o takýchto zásadných veciach, ako je tento prípad, keď sa jedná o významné podniky ich krajín, ktoré nedodržiavajú platné zmluvy,” pridal premiér Eduard Heger a sľúbil, že osloví ministrov Poľska a Česka, aby sa snažili udržať solidaritu aj na podnikateľskej úrovni.
„Budem veľmi tvrdo rokovať a vycestujem kamkoľvek na svete, aby som vám pomohol zabezpečiť všetky potrebné zdroje. Pre mňa je ochrániť podnikateľské prostredie kľúčové,” sľúbil predseda vlády pomoc naším cementárom.
„Potešilo ma, že politici nám vyjadrovali podporu“
Takže, jednota sem, jednota tam, bude sa tvrdo rokovať. „Chceli sme iba upozorniť vládu, že takýto problém existuje, hoci 97% si vieme vyriešiť sami. Potešilo ma, že politici nám vyjadrovali podporu,“ uviedol pre Ereport Rudolf Mackovič, výkonný riaditeľ Zväzu výrobcov cementu (ZVC), ktorý zastupuje Danucem CRH North Danube, Cementáreň Ladce a CEMMAC a.s. Horné Srnie, teda troch kľúčových výrobcov na Slovensku.
Naše hnedé uhlie pre cementárne nie je vhodné
Mackovič pre náš portál v pondelok prezradil, že usilovne pracujú na tom, aby zohnali fosílne palivá aj niekde inde. „Medzitým už nejaké dodávky boli, no stále to nie je žiadna výhra. Je však v našom životnom záujme aby sa fabriky nezastavili,“ priznáva výkonný riaditeľ a dodáva, že bez fosílnych palív stále fungovať nedokážu.
Česi aj Poliaci síce naším cementárňam nejaké uhlie poslali, konkrétne štyri vlaky, no ešte stále to nie je toľko, koľko by štandardne potrebovali. Cementári môžu doviesť uhlie aj z Juhoafrickej republiky, pretože štyri vlaky nestačia, lenže cena cementu by tým išla opäť hore. Na Slovensku utlmujeme baníctvo, teraz by sa nám to však hodilo. „Naše hnedé uhlie na to nie je vhodné, pretože je nízkoenergetické a ťažko by sa v cementárňach pálilo,“ vysvetľuje Mackovič.
Ak by chceli naši cementári spaľovať slovenské uhlie, museli by vo svojich fabrikách v technológii pomeniť veľa vecí. „Na hnedé uhlie zo Slovenska cementárne v súčasnosti pripravené nie sú,“ skonštatoval výrobný riaditeľ jasne a dodal, že najčernejší scenár by mohol nastať, keď by na pár dní vypli rotačné pece.
Related Posts
Či takýto prípad nastane, Rudolf Mackovič nevie, no podčiarkol, že odtrhnutím sa od ruského uhlia nastali problémy. „Môj súkromný názor je, že to celé ustojíme. A keby to aj náhodou sekli Poliaci tak, že nám nebudú dávať uhlie, tak si cestičku nájdeme niekde inde. Je to pre nás síce problém, no nemyslím si, že by sa nedal nejako vyriešiť,“ dodal riaditeľ pre Ereport.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Studená sprcha od partnerov z V4: Poľsko a Česko sa otočili chrbtom našim cementárom!