eReport.sk
Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič. Zdroj: tasr/ap

Srbsko nahnevalo krajiny EÚ. Eurokomisia možno stopne bezvízový styk kvôli migrantom

Európska komisia v piatok uviedla, že nevylučuje pozastavenie bezvízového režimu EÚ so Srbskom, ak krajina neobmedzí nelegálnu migráciu zo svojho územia do EÚ. TASR správu prevzala od tlačovej agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
 2. Západ nechce mier
 3. Vučič s nečakaným rozhodnutím
 4. Toto nie je biznis!
 5. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
 6. Všetci sme si rovní
 7. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
 8. Vučič s nečakaným rozhodnutím
 9. Západ nechce mier
 10. Západ nechce mier
 11. Nelegálni migranti na Slovensku na archívnej snímke.

„Nemôžem to vylúčiť, ale myslím si a dúfam, že budeme mať dobrú spoluprácu,“ vyhlásila komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová po príchode na samit ministrov vnútra EÚ, ktorý sa zaoberal týmto problémom.

Počet nelegálnych vstupov do EÚ výrazne narástol

Srbsko, ktoré ašpiruje na členstvo v EÚ, má v súčasnosti dohodu o bezvízovom styku s Európskou úniou. Nahnevalo však jej členské krajiny tým, že sa stalo základňou pre migrantov iných národností – Sýrčanov, Afgancov, Turkov, Indov, Kubáncov a Tunisanov – ktorí sa snažia dostať do EÚ.

Hoci tieto národnosti potrebujú víza do EÚ, nepotrebujú ich do Srbska, ktoré má zavedený bezvízový styk s mnohými krajinami. Tento rok bolo doteraz zaznamenaných viac ako 106.000 nelegálnych vstupov do EÚ prostredníctvom tzv. západobalkánskej cesty, ktorá zahŕňa aj Srbsko, čo predstavuje nárast o 170 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

„Srbsko musí prispôsobiť svoju vízovú prax EÚ“

Zatiaľ čo Sýrčania a Afganci majú často dôvod na to, aby požiadali o azyl v EÚ, mnohé ďalšie národnosti „treba vrátiť do svojej krajiny pôvodu,“ povedala Johanssonová. Rakúsko a Belgicko sa sťažujú, že čelia nárastu počtu žiadateľov o azyl na úrovni nevídanej od rokov 2015 – 2016, keď do EÚ vstúpilo viac ako milión Sýrčanov utekajúcich pred vojnou vo svojej krajine.

„Srbsko musí prispôsobiť svoju vízovú prax EÚ, ak sa chce stať kandidátom na vstup do nej,“ vyhlásila nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Johanssonová po samite uviedla, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová o tejto otázke hovorila so srbským prezidentom Alexandrom Vučicom. „Dostali sme prísľub, že Srbsko zosúladí svoju vízovú politiku s našou, počnúc niektorými národnosťami, ktoré sú teraz naozaj naliehavé. Ide o občanov Tunisu, Burundi a Indie,“ povedala Johanssonová na tlačovej konferencii.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Srbsko nahnevalo krajiny EÚ. Eurokomisia možno stopne bezvízový styk kvôli migrantom

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie