eReport.sk
Aleksandar Vučič, srbský prezident, konferencia, NATO, Srbsko
Srbský prezident Aleksandar Vučič. Zdroj: tasr/ap

Vučič vyzýva NATO: Začnite robiť poriadky v Kosove, inak my budeme chrániť srbskú menšinu!

Srbský prezident Aleksandar Vučič vyzval v nedeľu Severoatlantickú alianciu, aby si „robila svoju prácu“ v Kosove. V opačnom prípade podľa neho Srbsko podnikne kroky na ochranu tamojšej srbskej menšiny. TASR správu prevzala od agentúry AP.

„NATO by si malo začať robiť svoju prácu“

Vučič vystúpil s prejavom v televízii niekoľko dní po tom, ako ďalšie politické rozhovory srbských a kosovských lídrov v Bruseli, ktoré sprostredkúva Európska únia, nepriniesli žiadne výsledky. „Nemáme kam ísť, sme zahnaní do kúta,“ vyhlásil Vučič. „Zachránime našich ľudí pred prenasledovaním a pogromami, ak to nechce urobiť NATO,“ povedal srbský líder, podľa ktorého sa Belehrad bude „intenzívne snažiť“ o kompromis v najbližších desiatich dňoch.

Kosovo vystupňovalo napätie

Napätie medzi Srbskom a Kosovom znova stúplo v júli, keď vláda v Prištine deklarovala, že na území Kosova už nebudú platné srbské doklady totožnosti ani evidenčné čísla vozidiel. Srbsko uplatňuje takéto opatrenia voči občanom Kosova už desať rokov, približuje AP. Menšinoví Srbi v Kosove reagovali na navrhované zmeny protestmi, pri ktorých blokovali cesty, spúšťali sirény leteckého poplachu a strieľali do vzduchu i v smere na kosovských policajtov. Zranenia neboli hlásené.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Stoltenberg oroduje za Ukrajinu
  2. Vojna na Ukrajine zvyšuje globálne nebezpečenstvo
  3. Napätie na hraniciach stúpa
  4. Na ilustračnej snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.
  5. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  6. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
  7. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič

Nátlak zo Západu?

Kosovský premiér Albin Kurti pod zjavným tlakom Západu odložil začiatok platnosti ohlásených opatrení o mesiac na 1. septembra, keď sa očakávajú ďalšie problémy, ak nebude dovtedy nájdený kompromis. Po neúspechu nových rokovaní umiestnili mierové jednotky pod vedením NATO svojich vojakov na hlavné cesty v severnom Kosove s tým, že sú pripravené chrániť slobodu pohybu zo všetkých strán.

Na Západe panujú obavy, že Rusko by mohlo povzbudzovať svojho spojenca Srbsko do ozbrojenej intervencie v severnom Kosove, čo by ešte viac destabilizovalo Balkán a odvrátilo aspoň časť pozornosti sveta a NATO od vojny na Ukrajine, uviedla AP.

Zdroj: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vučič vyzýva NATO: Začnite robiť poriadky v Kosove, inak my budeme chrániť srbskú menšinu!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti