eReport.sk
Vučič s nečakaným rozhodnutím
Srbský prezident Aleksandar Vučič. Zdroj: youtube.com/aлександар bучић

Napätie medzi Srbskom a Kosovom sa neustále stupňuje: Vučič nariadil zlikvidovanie!


Srbský minister obrany Miloš Vučevič tvrdí, že za posledné tri dni preniklo do srbského vzdušného priestoru niekoľko bezpilotných lietadiel z Kosova. Priština obvinenie odmieta s tým, že z jej územia nijaké drony do Srbska neprileteli.

Vučič nariadil zlikvidovanie!

Minister dodal, že srbský prezident Aleksandar Vučič, ktorý je zároveň najvyšším veliteľom srbských ozbrojených síl, vydal nariadenie „zlikvidovať“ akékoľvek drony, ktoré vstúpia do srbského vzdušného priestoru. Ozbrojené sily zároveň uviedol do stavu „zvýšenej pohotovosti“, píše Reuters.

„Nedokážem vám povedať, komu tie drony patria, môžem však povedať, že všetky prileteli z územia Kosova,“ povedal Vučevič pre srbskú verejnoprávnu televíziu RTS bez uvedenia podrobností o zmienených dronoch.

Kosovský minister obrany Armend Mehaj popiera, že by do Srbska prileteli dorny z Kosova. Tvrdenie o dronoch označil len za „zámienku na zvýšenie počtu srbských vojakov v okolí hraníc“ s Kosovom, ktoré podľa jeho slov poslúži na „šírenie paniky medzi občanmi oboch týchto štátov“.

Napätie medzi Prištinou a Belehradom v ostatných dňoch opätovne vzrástlo v súvislosti so sporom okolo poznávacích značiek áut kosovských Srbov. Priština totiž v utorok nariadila príslušníkom srbskej menšiny žijúcej na severe Kosova, aby vymenili srbské poznávacie značky svojich áut za kosovské. USA a EÚ kosovské úrady žiadali, aby tento krok ešte odložili.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
  2. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
  3. Západ nechce mier
  4. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
  5. Od žiadostí k vyhrážkam?
  6. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
  7. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.

Kosovský parlament ešte v júni schválil predmetný zákon, na základe ktorého sa musia všetkých srbské značky na automobiloch v krajine vymeniť za kosovské. Pod tlakom EÚ a USA však Kosovo odložilo implementáciu tohto opatrenia do 1. novembra.

V utorok zákon o výmene značiek vstúpil oficiálne do platnosti, jeho uplatňovanie v praxi však bude podľa kosovských úradov len postupné. Počas prvých troch týždňov budú vodiči áut bez nových kosovských značiek dostávať varovania a potom im začnú udeľovať aj pokuty. Od konca januára už budú môcť jazdiť len vozidlá s novými značkami a po 21. apríli 2023 už bude odporcom tohto nariadenia hroziť konfiškácia vozidiel.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Napätie medzi Srbskom a Kosovom sa neustále stupňuje: Vučič nariadil zlikvidovanie!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne