eReport.sk
Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran. Zdroj: tasr

VIDEO Policajti idú na srbskú hranicu, pomôžu Maďarom. Hamran: Ide najmä o morálnu podporu


Slovensko vysiela na maďarsko-srbské hranice 40 policajtov. Maďarským kolegom majú pomáhať znížiť tlak nelegálnej migrácie. Informoval o tom vo štvrtok minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO). Zopakoval, že riešením nelegálnej migrácie je ochrana vonkajšej schengenskej hranice, nie kontroly na vnútorných hraniciach.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
  2. Eduard Heger, premiér SR, predseda vlády, kritika opozície
  3. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  4. Toto nie je biznis!
  5. Národná kriminálna agentúra (NAKA) § logo.
  6. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
  7. Nelegálni migranti na Slovensku na archívnej snímke.

Slovenskí policajti budú podľa ministra pôsobiť v zmiešaných hliadkach. Ich misia by mala zatiaľ trvať dva mesiace, potom sa má prehodnocovať. Na maďarskej hranici podľa neho pôsobia aj policajti z iných krajín, napríklad z Rakúska. Otázku do budúcna vidí v tom, či sa pridajú k posilneniu vonkajšej hranice aj iné krajiny tak, aby to malo zmysel.

Mikulec: Slovensko prinieslo ostré posolstvá

„Ďalších 20 alebo 30 policajtov pripravujeme do Frontexu, lebo si myslíme, že Frontex je tá agentúra Európskej únie, ktorá by mala pomáhať zabezpečovať vonkajšiu hranicu,“ priblížil Mikulec.

Ako doplnil, s týmito návrhmi sa minulý týždeň stotožnila väčšina členských štátov EÚ na ministerskom mítingu v Luxemburgu. Na stretnutie podľa neho Slovensko prinieslo ostré posolstvá o potrebe dodržiavania schengenského kódexu a návratovej smernice.  

Hamran: Nejde o úlohu jedného štátu, ale všetkých

Policajný prezident Štefan Hamran doplnil, že prítomnosť Slovenska na hraniciach je pre Maďarsko najmä morálnou podporou. „Dlhé roky v tom boli sami. Som veľmi rád, že politické elity na európskej úrovni sa zhodli na tom, čo minister a ja tvrdíme dlhodobo – nie zaviesť kontroly na vnútorných hraniciach, ale posilniť vonkajšiu hranicu a pomáhať našim partnerom,“ skonštatoval.  

Zabezpečenie vonkajšej schengenskej hranice podľa Hamrana nie je len úlohou konkrétneho štátu, ale všetkých, pretože pomáha v boji proti nelegálnemu prisťahovalectvu, prevádzačstvu a obchodovaniu s ľuďmi, znižuje bezpečnostné riziká na Slovensku i v európskom priestore a chráni medzinárodné vzťahy. Podotkol, že kým napríklad na slovensko-českej hranici zachytí polícia stovky migrantov denne, na maďarsko-srbskej ide o tisícky.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Policajti idú na srbskú hranicu, pomôžu Maďarom. Hamran: Ide najmä o morálnu podporu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne