eReport.sk
Amerika porušuje medzinárodné právo
Srbský prezident Aleksandar Vučič. Zdroj: youtube.com/aлександар bучић

VIDEO Šokujúce informácie: Američania mali tlačiť na Maďarov, aby zaútočili na Srbsko!

V roku 1999 sa toho zjavne udialo omnoho viac, ako si široká verejnosť myslí. Srbský premiér Aleksandar Vučič a jeho maďarský náprotivok Viktor Orbán tvrdia, že Spojené štáty vtedy tlačili na Maďarsko, aby podniklo útok na Srbsko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Západ nechce mier
  2. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
  3. Potrebujeme mier!
  4. Viktor Orbán.
  5. Bosna a Hercegovina patria do Únie
  6. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
  7. Západ nechce mier

„Pokiaľ ide o Kosovo…Teraz vám niečo poviem, čo ste nevedeli,“ začal Vučič vo svojom prejave, ktorý odvysielala v sobotu srbská štátna televízia RTS. „V roku 1999 malo Maďarsko zaútočiť na Srbsko pozemnými silami, čo mi Viktor Orbán potvrdil a dovolil mi túto informáciu zverejniť,“ dodal. „Vtedajší americký prezident Bill Clinton, tak isto ako aj Briti požadovali, aby zaútočil na Srbsko zo severu tak, aby sme museli roztiahnuť svoje sily až do Vojvodiny…,“ šokoval prezident.

Orbán vtedy útok odmietol

Počas operácie NATO v roku 1999 bolo pole medzinárodných vzťahov naozaj napäté a to podobne ako dnes. Orbán sa však aj napriek tomu dokázal vzoprieť takýmto americkým a britským úvahám. Vučič tvrdí, že by maďarský premiér jeho slová s určitosťou vedel dosvedčiť.

„Vyrovnať sa s týmto tlakom mu pomohol priamo v Bielom dome nemecký kancelár Gerhard Schroder. Keď maďarský premiér prišiel na rokovania s vtedajším britským premiérom Tonym Blairom a niekdajšou premiérkou Margaret Thatcherovou, tá mu ihneď po otvorení dverí vmietla do tváre výčitky, že kvôli jeho odmietnutiu zaútočiť na Srbsko padlo oveľa viac britských vojakov ako by mohlo,“ pokračuje Vučič s tým, že tieto veci mali byť pred verejnosťou utajené.

Zasiahnuť chcela aj Thatcherová

Margaret Thatcherová, bývalá britská premiéra, je historicky prezývaná ako „železná lady“. Práve ona mala osobne lobovať za to, aby Maďarsko útok vykonalo. „Veľmi ma trápi, že ste odmietli zaútočiť na Srbsko, preto zomrie viac britských vojakov,“ citoval Thatcherovej slová srbský prezident.

Počas vojny v Juhoslávii však nakoniec nepadol ani jeden britský vojak a to napriek údajným Thatcherovej tvrdeniam. Bombardovanie bolo prvou akciou USA bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN a mnohí ju dodnes považujú za nezákonnú.

Zdroj: youtube.com/aлександар bучић


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Šokujúce informácie: Američania mali tlačiť na Maďarov, aby zaútočili na Srbsko!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti