eReport.sk
Západ nechce mier
Srbský prezident Aleksandar Vučič. Zdroj: tasr/ap

Vučič: Pochopili sme odkaz Chorvátska, vybudujeme ropovod zo Srbska do Maďarska

Po oznámení Chorvátska, že v súlade so sankciami Európskej únie neumožní prepravu ruskej ropy prostredníctvom svojej štátnej transportnej spoločnosti JANAF, sa Srbsko rozhodlo vybudovať ropovod s Maďarskom a diverzifikovať svojich dodávateľov energií aj trasy. V sobotu to vyhlásil srbský prezident Aleksandar Vučič, ktorého citovala chorvátska tlačová agentúra HINA. Správu priniesla aj srbská agentúra Tanjug.

„Ukázalo sa, že Chorvátsko je nespoľahlivý dodávateľ, a my sme tento jeho odkaz pochopili,“

povedal Vučič vo svojom prejave k občanom.

Diverzifikácia zdrojov a prepravných trás bude zahŕňať výstavbu 128 kilometrov dlhého ropovodu zo srbského mesta Nový Sad do maďarskej obce Algyő, uviedol Vučič. Dodal, že dohoda bola dosiahnutá s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a tento projekt zaistí väčší výber typov ropy a dodávateľov. Ropovod bude stáť 100 miliónov eur, čiastočne bude viesť popri trase plynovodu do Maďarska a bude to „krvné riečisko“ krajiny, povedal srbský prezident. Vučič takisto oznámil, že Srbsko nasledujúcich šesť rokov investuje 12 miliárd eur do svojej energetickej infraštruktúry.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Volodymyr Zelenskyj.
  2. Zelenskyj ďakuje Nórsku
  3. Vučič s nečakaným rozhodnutím
  4. Na snímke únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltskom mori pri pobreží dánskeho ostrova Bornholm 27. septembra 2022.
  5. Toto nie je biznis!
  6. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
  7. Západ nechce mier

Tento strategický plán zahŕňa aj výstavbu doplnkového ropovodu cez Severné Macedónsko do prístavného mesta Durrës na jadranskom pobreží Albánska a tiež výstavbu ďalšej ropnej rafinérie na spracovanie ropy z Venezuely, Iránu a od ďalších producentov. Plánovaná je aj výstavba doplnkových plynovodov, vrátane tých do Rumunska a Azerbajdžanu.

Vučičov prejav k občanom sa zameriaval na sedem oblastí vrátane Kosova, energií, financií, verejného dlhu a potravín. V úvode prezident povedal, že srbské vedenie nie je ochotné prijať nezávislosť Kosova a členstvo Kosova v OSN.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vučič: Pochopili sme odkaz Chorvátska, vybudujeme ropovod zo Srbska do Maďarska

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre