eReport.sk
Sprostredkovateľom mieru by mohla byť Čína
Český prezident Miloš Zeman. Foto: tasr/ap

VIDEO Zeman: Sprostredkovateľom mieru by mohla byť Čína, víťazstvo Trumpa bude viesť k posunu


Zeman pripomenul, že Čina už predložila aj svoj mierový plán, ku ktorému sa negatívne nevyjadrila ani jedna strana konfliktu. Je to podľa neho síce len jedna z možností, ale nie úplne nepravdepodobná.

Bývalý český prezident Miloš Zeman poskytol rozhovor novému českému rádiu Prostor. Okomentoval v ňom Europarlamentom schválený migračný pakt, ktorý je predmetom roztržiek českých politikov, témou bol aj konflikt na Ukrajine či nová kniha o Spiknutie o pokuse zosadiť českého prezidenta.

Migračný pakt, Ukrajina a Spiknutie

Europarlament schválil migračný pakt, ktorý členským štátom EÚ prikazuje od roku 2026 prijímať svoj podiel utečencov alebo sa z tejto povinnosti vyplatiť. V Česku je tento pakt horúcou témou a predmetom sporov medzi koaličnými a opozičnými politikmi. Zeman v tejto súvislosti pripomenul, že minister vnútra Vít Rakušan tvrdil, že migračný pakt neobsahuje žiadne kvóty.

Zdroj: YouTube

„Zhodil ho Alexandr Vondra, keď prehlásil, že kvóty tam de facto existujú, akurát sú kryté tým, že sa z nich môžete vykúpiť. Je dobré, že Vondra jedenkrát povedal pravdu a je zlé, že minister vnútra nie je natoľko informovaný, aby vedel, čo vlastne migračný pakt obsahuje. Myslím si, že Česká republika nepotrebuje vo vláde neinformovaných ministrov,“ vyhlásil bývalý český prezident.

Sprostredkovateľom mieru by mohla byť Čína?

Na otázku kto by mal Rusko a Ukrajinu dostať k mierovým rokovaniam Zeman odpovedal, že s prostredníkom by evidentne museli súhlasiť obe strany. „Z tohto dôvodu si myslím, že takýmto prostredníkom by mohla byť Čina. A pokiaľ viem, Čina už predložila aj svoj mierový plán, ku ktorému sa negatívne nevyjadrila ani jedna strana. Je to síce len jedna z možností, ale podľa môjho názoru nie úplne nepravdepodobná. Aj prípadné víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách môže viesť k určitému posunu,“ myslí si.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prezident Miloš Zeman

Prednedávnom vyšla kniha o Milošovi Zemanovi Spiknutie – pravda o pokuse odstrániť prezidenta Českej republiky. Kniha opisuje udalosti z roku 2021, keď čelil pokusom o jeho odvolanie. „Táto kniha môže byť varovaním pre mojich nástupcov. Ale je to aj varovaním pre niektoré politické hyeny, aby si uvedomili, že im to len tak neprejde. Po prečítaní knihy som si uvedomil niektoré súvislosti, ktoré mi predtým neodchádzali. Išlo vlastne o komplex krokov, ktorých cieľom bolo odvolať riadne zvoleného prezidenta pred uplynutím mandátu pod zámienkou choroby,“ uviedol exprezident Zeman. Patrónkou knihy sa stala Zemanova dobrá priateľka herečka Jiřina Bohdalová.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Zeman: Sprostredkovateľom mieru by mohla byť Čína, víťazstvo Trumpa bude viesť k posunu

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: