eReport.sk
Vojenské cvičenie USA, Japonska a Južnej Kórei
Vojenské cvičenie USA, Južnej Kórey a Japonska. Ilustračné foto: tasr/ap

Šokujúca hrozba: Chcú Spojené štáty jadrovú vojnu na Kórejskom polostrove?

Kórejský polostrov je na pokraji jadrovej vojny. Uviedla to v utorok na pôde OSN Severná Kórea, ktorá vinu zvalila na údajný nepriateľský postoj Spojených štátov.

Kórejský polostrov sa podľa Severnej Kórey ocitol ,,bližšie k okraju jadrovej vojny“ v dôsledku konania Spojených štátov v posledných rokoch. Severná Kórea sa takto vyjadrila v ten istý deň, keď generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred novými pretekmi v nukleárnom zbrojení, pripomína AFP.

V dôsledku tejto pochlebovačskej a potupnej politiky

Severokórejský veľvyslanec pri OSN Kim Song zároveň v utorok odsúdil konanie Južnej Kórey počas vlády úradujúceho prezidenta Jun Sok-jola – konzervatívca, ktorý sa usiluje o vybudovanie silnejšej spolupráce s Washingtonom i Japonskom. ,,V dôsledku tejto pochlebovačskej a potupnej politiky závislosti na vonkajších silách je Kórejský polostrov v… situácii s bezprostredným nebezpečenstvom vypuknutia jadrovej vojny,“ uviedol Song.

Jadrové kapacity

Poukázal na vytvorenie tzv. Poradnej skupiny pre jadrové otázky (NCG), prostredníctvom ktorej chcú Spojené štáty lepšie integrovať svoje jadrové kapacity s konvenčnými silami Južnej Kórey. Tieto dve spojenecké krajiny chcú zároveň posilniť zdieľanie informácií a plánovanie pre nepredvídateľné udalosti. Podľa Kima sa však táto skupina ,,zaviazala plánovať a vykonávať preventívne jadrové útoky“ voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Líder koalície SPOLU Petr Fiala
  2. Toto si myslia Slováci

Pristupujú k praktickej časti

,,USA teraz pristupujú k praktickej časti realizácie svojho zlovestného zámeru vyprovokovať jadrovú vojnu tým, že prvýkrát za desaťročia často vysielajú strategické jadrové ponorky a bombardéry s jadrovými zbraňami do okolia Kórejského polostrova,“ vyhlásil Kim. Severná Kórea si vyslúžila odsúdenie od Spojených štátov, Južnej Kórey i Japonska pre opakované raketové testy, pripomína AFP. Americké prezident Joe Biden opakovane uviedol, že je otvorený dialógu s Pchjongjangom; ten však záujem o rokovania neprejavuje.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šokujúca hrozba: Chcú Spojené štáty jadrovú vojnu na Kórejskom polostrove?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php