eReport.sk
ZDROJ FOTO: unsplash

USA: Amazon čelí protimonopolnej žalobe federálnej vlády a 17 štátov

Federálna obchodná komisia (FTC) v USA a 17 generálnych prokurátorov jednotlivých štátov podali v utorok protimonopolnú žalobu proti spoločnosti Amazon. Gigant elektronického obchodu využíva svoje postavenie na trhu na zvyšovanie cien na iných platformách. Predajcom účtuje neprimerané poplatky a potláča hospodársku súťaž, uvádza sa v žalobe podanej na súde vo Washingtone.

Žaloba je výsledkom niekoľkoročného vyšetrovania podnikania spoločnosti Amazon a znamená pre ňu jednu z najvážnejších právnych výziev v jej takmer 30-ročnej histórii. FTC a štáty, ktoré sa k žalobe pripojili, žiadajú súd o vydanie trvalého príkazu, ktorý by podľa nich zakázal Amazonu pokračovať v nezákonnom konaní, obmedzil jeho monopolné postavenie a obnovil hospodársku súťaž.

Podrobné tvrdenia

V žalobe sa uvádzajú podrobné tvrdenia, ktoré poukazujú na to, ako Amazon využíva svoju monopolnú silu na vlastné obohacovanie. Pričom zvyšuje ceny a zhoršuje služby pre desiatky miliónov amerických rodín, ktoré nakupujú na jeho platforme. Stovky tisíc podnikov, ktoré chcú cez Amazon osloviť svojich zákazníkov, uviedla vo vyhlásení predsedníčka FTC Lina Khanová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.
  2. Andrej Babiš
  3. Polícia, logo
  4. Líder koalície SPOLU Petr Fiala

Dominantné postavenie

Amazon má dominantné postavenie aj v oblasti cloud-computingových služieb a čoraz viac preniká do iných odvetví, ako maloobchod s potravinami a zdravotníctvo. Na otázku, či sa bude FTC usilovať o nútené rozdelenie spoločnosti, Khanová priamo neodpovedala. Uviedla iba, že v tejto fáze sa zameriava skôr na otázku zodpovednosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA: Amazon čelí protimonopolnej žalobe federálnej vlády a 17 štátov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php