eReport.sk
Andrej Babiš
Andrej Babiš. Foto: tasr/ap

Babiš: Minister vnútra Rakušan, nemá vo vláde čo robiť: Je ,,najväčšie nebezpečenstvo“ pre Česko

Ak do konca budúceho týždňa český premiér Petr Fiala neodvolá ministra vnútra Víta Rakušana, opozičné hnutie ANO vyvolá hlasovanie o nedôvere vláde. Hnutie ministrovi vyčíta, že v minulosti používal šifrovaciu mobilnú aplikáciu, ktorej rovnaký typ mali aj obvinení v korupčnej kauze Dozimetr týkajúcej sa manipulácie s verejnými zákazkami na pražskom magistráte. Fiala sa Rakušana zastal.

Predseda hnutia ANO Andrej Babiš označil ministra vnútra za súčasť organizovaného zločinu a ,,najväčšie nebezpečenstvo“ pre Česko. ,,Chceme presvedčiť pána premiéra, že pán Rakušan nemá vo vláde čo robiť,“ vyhlásil v utorok Babiš. Podľa šéfky poslaneckého klubu hnutia ANO Aleny Schillerovej premiér situáciu dosiaľ bagatelizoval.

Šéf rezortu vnútra

,,Ak k tomu takto bude pristupovať aj naďalej, tak hnutie ANO vyvolá hlasovanie o nedôvere vláde,“ avizovala Schillerová. Hnutie vyhlásením reagovalo na zistenie denníka Mladá fronta DNES, podľa ktorého šéf rezortu vnútra používal šifrovaný telefón s aplikáciou CryptoCult. Podobný mobil mal údajne aj bývalý minister školstva za STAN Petr Gazdík, ktorý vo funkcii skončil pre svoje kontakty s podnikateľom Michalom Redlom známom z kauzy Dozimetr.
Rakušan označil výzvu ANO, aby ho premiér odvolal, za frašku.

Berie to ako poklonu svojej prác

,,Pán Babiš sa od začiatku snažil, aby ma spojil s kauzou Dozimetr a zbavil sa ma na ministerstve vnútra. Beriem to ako poklonu svojej práci,“ komentoval výzvu ANO minister. Používanie telefónu vysvetlil tým, že pri zostavovaní vlády sa takto snažili chrániť pred možným odpočúvaním.

V citlivom čase

,,Snažili sme sa všetkými spôsobmi chrániť našu komunikáciu pred odposluchmi zo strany bezpečnostnej divízie Agrofertu, a to hlavne v citlivom čase medzi parlamentnými voľbami a vznikom vlády,“ uviedol Rakušan. Proti tomu sa ale ohradil holding Agrofert, ktorý chce jeho slová riešiť právne.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Wlachovský sa v Ríme zúčastnil na štátnom pohrebe exprezidenta Napolitana
  2. Smer východ alebo západ?
  3. Smer východ alebo západ?
  4. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Nelegálne ani nemorálne

Fiala na odvolanie ministra vnútra nevidí dôvod. ,,Vlastníctvo šifrovaného telefónu nie je nelegálne ani nemorálne a nemôže byť dôvodom na odvolanie člena vlády,“ povedal s tým, že opozícia má právo rokovanie o nedôvere vláde vyvolať a on im ho upierať nebude.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Babiš: Minister vnútra Rakušan, nemá vo vláde čo robiť: Je ,,najväčšie nebezpečenstvo“ pre Česko

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php