eReport.sk
Líder koalície SPOLU Petr Fiala
Český premiér Petr Fiala. Foto: tasr/ap

Fiala: Zelená dohoda je dôležitá, pre ochranu planéty aj ľudí, znamená ale aj príležitosť pre budúcu prosperitu

Ekologická transformácia hospodárstva v duchu Európskej zelenej dohody je dôležitá pre ochranu planéty a ľudí, znamená ale aj príležitosť pre budúcu prosperitu. Vyhlásila to v utorok predsedníčka Európskej komisie EK Ursula von der Leyenová počas návštevy Českej republiky.

Český premiér Petr Fiala na spoločnej tlačovej konferencii s von der Leyenovou v Prahe neskrýval skepsu. Zelená dohoda štyri roky od svojho vzniku napĺňa ambície z hľadiska ochrany životného prostredia, ale nie z pohľadu inovácií a reštrukturalizácie hospodárstva, povedal. Ak sa nepodarí presvedčiť zvyšok sveta k účasti na plnení klimatických cieľov, odradí to investorov od Európy, konštatoval Fiala.

Na podporu spravodlivejšieho prechodu

Von der Leyenová poznamenala, že emisie skleníkových plynov v Európskej únii (EÚ) vlani klesli približne o 2,5 %, zatiaľ čo hospodárstvo vzrástlo približne o 3,5 %. Zdôraznila, že mnohomiliardový fond EÚ na podporu spravodlivejšieho prechodu na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku by mohol Českej republike pomôcť vybudovať vodíkové hospodárstvo v regiónoch s koncentráciou uhoľného priemyslu, od výroby cez skladovanie až po dopravu a využitie v priemysle.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Smer východ alebo západ?
  2. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.
  3. Andrej Babiš
  4. Polícia, logo

Opatrenia v rôznych odvetviach

Prostredníctvom Európskej zelenej dohody sa Únia snaží dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Stratégia Komisie zahŕňa opatrenia v rôznych odvetviach, ako je energetika, doprava, priemysel a poľnohospodárstvo.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fiala: Zelená dohoda je dôležitá, pre ochranu planéty aj ľudí, znamená ale aj príležitosť pre budúcu prosperitu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php