tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Milan Krajniak, minister práce
Milan Krajniak (Sme rodina počas tlačovky v októbri 2020 predstavuje kompenzačné schémy v súvislosti s Covid-19. Foto: tasr

Psy štekajú, karavána ide ďalej? Vláda poslala ďalšie milióny z koronadotácií do schránkovej firmy!

Známe arabské príslovie hovorí: Psy štekajú, karavána ide ďalej. Na Slovensku sa takpovediac pred očami občanov strácajú obrovské objemy peňazí, a zdá sa, že nikoho z vládnych politikov to príliš netrápi, nikto z nich nemá pocit, žeby mal vyvodiť minimálne politickú zodpovednosť. A tak koaličná kára pokračuje na čele s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) ďalej bez toho, aby niečo významné, napríklad v rámci istej sebareflexie, podnikla. A tí, ktorí vládu tvrdo kritizujú, sú zjavne pre súčasných koaličných partnerov iba štekajúce psy. Psy, ktoré predsa nehryzú a nijako ich neohrozia.

Po miliónoch pre schránkové firmy od pezinského úradu práce rezortom práce otriasa ďalší škandál. Na koronadotáciách si totižto podľa Transparency International Slovensko (TIS) mala zarobiť schránková firma „Brigádnici s.r.o.“. Za firmou stojí viackrát stíhaný podnikateľ Peter Puškár alias Tony Tesla. Má sa jej dariť dokonca aj po prepise na biele kone so schránkovými adresami v Česku.

Milióny pre schránku

Neznáma firma, ktorá tvrdí, že je sa venuje sprostredkovaniu brigádnikov, pri tom figuruje medzi najväčšími príjemcami pandemickej pomoci a v rebríčku sa nachádza v podozrivo lukratívnej spoločnosti veľkých firiem. Firme štát poslal na účet už takmer 3,5 milióna eur.

Budova na Lermontovej 3, v ktorej firma sídli, je klasickou schránkovou adresou. O samotnej bratislavskej adrese nemajú podľa zistení TIS dobrú mienku ani samotní obyvatelia.

„Medzi najväčšími príjemcami sú automobilky Volkswagen, PCA, Kia a Jaguar i ďalšie veľké podniky ako U.S. Steel, Železiarne Podbrezová či Železničná spoločnosť Cargo Slovakia. Na 23. mieste však prekvapivo figuruje spoločnosť Brigádnici s.r.o., ktorá z Prvej pomoci dosiaľ získala už 3,44 milióna eur. Táto málo známa personálna agentúra je tak násobne úspešnejšia ako jej zavedená konkurencia. Najväčšej slovenskej agentúre sprostredkujúcej dočasných zamestnancov – Index Nosluš – sa podarilo získať milión eur (156. miesto v rebríčku),“ uvádza TIS vo svojom blogu.

Sídlia v raji schránkových firiem

Budova na Lermontovej 3, v ktorej firma sídli, je klasickou schránkovou adresou. Adresy sú tu spoločnostiam ponúkané za pár eur mesačne vedením tzv. virtuálneho sídla a túto možnosť v súčasnosti využívajú až stovky spoločností. Od mája minulého roka firme úrad práce v bratislavskom Starom Meste každý mesiac posiela vysokú sumu aj napriek tomu, že firma nemá ani len prevádzku.

Na obecnú adresu samosprávy zapisujú napríklad ľudí bez domova alebo zaťažených exekúciami, ktorých rodiny nechcú prísť o majetok.

O samotnej adrese nemajú podľa zistení TIS dobrú mienku ani samotní obyvatelia. „Každú chvíľu sa sem chodia policajti vypytovať na niektorú z nich,“ povedala TIS pri návšteve domu jedna z jeho obyvateliek.

Prevod firmy na bieleho koňa?

Firme sa darí dokonca aj po jej prevode na nového vlastníka, u ktorého existuje podľa TIS podozrenie, že je bielym koňom. Podľa registra partnerov ju totižto v súčasnosti vlastní istý český občan Vladimír Macaj.

„Na Slovensku si Macaj uvádza ako bydlisko ďalšiu schránkovú adresu (Karpatské námestie 7770/10A) a schránkovým je i jeho trvalý pobyt v Česku, kde má bydlisko zaregistrované v budove obecného úradu v juhomoravskom mestečku Drhnolec. Starosta Jan Ivičič nám potvrdil, že Macaj je jedným z vyše päťdesiatich ľudí s trvalým pobytom napísaným na tamojší obecný úrad. Na obecnú adresu samosprávy zapisujú napríklad ľudí bez domova alebo zaťažených exekúciami, ktorých rodiny nechcú prísť o majetok,“ tvrdí TIS.

Macaj kúpil firmu od brata známej moderátorky

TIS vo svojom blogu zároveň odokryla zaujímavé okolnosti prevodu firmy na Macaja. „Macaj Brigádnikov vlastnícky prevzal až v apríli 2021 od občianskeho združenia s názvom Podnikateľské združenie. Za tým stojí viackrát stíhaný podnikateľ Peter Puškár, ktorý sa krátko predtým premenoval na Tonyho Teslu a presťahoval do prihraničnej obci Wolfstahl v Rakúsku. Zmluvu aj dodatok medzi Brigádnikmi a Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava – Staré mesto podpisoval práve Tesla. Brat populárnej televíznej moderátorky bol v minulosti obvinený z miliónových daňových podvodov a finančná správa ho zaradila aj na uniknutý zoznam takzvaných bielych koní. Puškár sa snažil dostať aj do veľkej politiky ako zakladateľ strany Právo a Spravodlivosť a len celkom nedávno sa pokúšal kandidovať na predsedu úradu na ochranu osobných údajov,“ uvádza TIS.

Brigádnici oficiálne deklarujú miliónové obraty na úrovni veľkých personálnych agentúr.

TIS tvrdí, že za bieleho koňa je považovaný dokonca aj nový konateľ spoločnosti: „Puškár bol až do septembra 2020 aj konateľom Brigádnikov, keď túto úlohu najskôr previedol na Macaja a neskôr na ďalšieho pravdepodobného bieleho koňa – Ludvíka Nováka. Aj ten má pobyt zaevidovaný na schránkovej adrese v Brne, na Slovensku si uvádza adresu v robotníckej ubytovni. Macaj sa do vedenia opäť vrátil vo februári 2021 a o dva mesiace neskôr prebral firmu podľa registra aj vlastnícky.“

Tisíce zamestnancov, miliónové tržby

Veľmi podozrivo vyznievajú aj viaceré ďalšie fakty, týkajúce sa firmy Brigádnici s.r.o. „Brigádnici oficiálne deklarujú miliónové obraty na úrovni veľkých personálnych agentúr. Na základe takýchto čísiel mohli vykázať pätinový pokles tržieb, ktorý ich oprávňoval čerpať Prvú pomoc z opatrenia 3B (pokles tržieb z predaja služieb z 4,98 milióna eur v roku 2019 na 3,8 milióna eur v 2020). Takýto podnikateľský úspech pri firme, ktorá dlhé roky vykazovala tržby na úrovni desiatok tisíc eur, pôsobí veľmi podozrivo,“ píše o podozrivých okolnostiach TIS.

Firma zároveň vykazuje tisíce zamestnancov, no nemá pri tom registrovanú ani jednu kanceláriu. Kde teda títo zamestnanci pracujú? Celá záležitosť vzbudzuje dojem, že sa jedná o fiktívne dáta. Zamestnávanie väčšieho množstva zamestnancov je totižto pre získanie tak vysokej pomoci nevyhnutné.

Muž volal zo zlatého telefónneho čísla, ktoré má na internete uvedené Tony Tesla. Naspäť sa nám na číslo dovolať nepodarilo. Jeho majiteľ ho presmeroval opäť na spomínaného brigádnika.

„Podľa firmou predložených účtovných závierok ich v roku 2018 firma zamestnávala 48, no rok nato už 3125. V prvom roku pandémie ich počet údajne klesol na stále pozoruhodných 1524. Agentúra má pritom prázdnu webovú stránku, na ktorej nesvieti ani jedna jej unikátna pracovná ponuka či referencia. Žiaden náborový inzerát sa nám nepodarilo dohľadať ani inde na internete,“ konštatuje TIS.

Kontaktovali firmu, jej predstavitelia sa správali podozrivo

TIS sa po týchto zisteniach a po neúspešnom osobnom kontakte s firmou na schránkovej adresy dovolala do firmy. Správanie jej predstaviteľa však vzbudilo ešte väčšie podozrenia.

„Mobil uvedený na stránke spoločnosti zdvihol muž, ktorý sa nám odmietol predstaviť. Tvrdil, že je iba brigádnik a nevie odpovedať na naše otázky. O chvíľu naspäť zavolal iný muž, ktorý sa nás snažil presvedčiť, že všetko je v úplnom poriadku a ich agentúra aj v tejto chvíli zamestnáva v pracovnom pomere 1500 ľudí. Neochotne sa nám predstavil ako „Novák” (telefonát prebehol po slovensky). Muž volal zo zlatého telefónneho čísla, ktoré má na internete uvedené Tony Tesla. Naspäť sa nám na číslo dovolať nepodarilo. Jeho majiteľ ho presmeroval opäť na spomínaného brigádnika,“ zhrnulo celú situáciu TIS.

Chceli korumpovať TIS?

Tento príbeh sa však predmetným telefonátom neskončil. TIS totižto vzápätí cez platformu DARUJEME.sk obdržala dar vo výške 100 eur s prísľubom pravidelného opakovania. A čuduj sa svete, darcom bol práve Macaj.

„Pri poznámke „Držíme palce a ďakujeme za vašu prácu” bola uvedená emailová adresa macaj@brigadnici.sk a rovnaké telefónne číslo, z akého nám volal Novák a aké má na internete uvedené Tesla. Dar sme obratom vrátili s vysvetlením, že firmu preverujeme,“ vysvetľuje TIS.

Klamali aj o tom, pre koho zabezpečuje brigádnikov

Údajný pán Novák zároveň tvrdil, že Brigádnici s.r.o. majú na starosti brigádnikov pre veľké firmy ako Volkswagen, Kia či Železiarne Podbrezová. „Všetci títo zamestnávatelia nám popreli, že by s Brigádnikmi spolupracovali. Fakt, že Brigádnici neinzerujú čo i len jedinú pracovnú ponuku, nám Novák vysvetlil tým, že nábor pre nich robia iné agentúry, ako napríklad zavedená pracovná agentúra Proplusco,“ dodáva TIS.

S našimi podozreniami sme sa obrátili na Ústredie práce, aj na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vedené Milanom Krajniakom zo Sme rodina. Odpovedí sme sa však nedočkali ani po viac ako týždni.

Spolumajiteľ firmy Proplusco Peter Uličný však nábory pre Brigádnikov poprel. Zaujímavosťou je aj to, že za Proplusco stoja ľudia, ktorí do roku 2019 vlastnili firmu Brigádnici s.r.o. Podľa TIS Uličný „tvrdí, že Brigádnikov v roku 2019 Puškárovi „posunuli“ a ten im zabezpečoval dohodárov v rozsahu stoviek ľudí ročne. To sa dialo až do tohto roku, keď sa s ním vraj nerozišli v najlepšom.“ Uličný sa zároveň vyjadril, že firme Brigádnici s.r.o. neverí.

Na základe preverovania firmy Brigádnici s.r.o. zo strany TIS si firma na svojej stránke najnovšie ironicky uviedla ako kontaktné údaje rôzne kontakty práve na TIS, lebo podľa nich TIS o nich všetko vie.

Krajniak mlčí, TIS sa obracia na políciu

„S našimi podozreniami sme sa obrátili na Ústredie práce, aj na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vedené Milanom Krajniakom zo Sme rodina. Odpovedí sme sa však nedočkali ani po viac ako týždni. Čerpanie koronadotácií firmou Brigádnici z programu Prvá pomoc preto sami posúvame na políciu,“ uzavrelo TIS.

FOTO Pozrite si podklady, ktoré použila vo svojom blogu neziskovka

GALÉRIA – Foto: dennikn.sk/blog

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Producent, scenárista a komik Ján Gordulič.
  2. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
  3. Na kombosnímke vpravo Augustín Polák.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Psy štekajú, karavána ide ďalej? Vláda poslala ďalšie milióny z koronadotácií do schránkovej firmy!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku