eReport.sk
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan, nominant OĽANO
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan, nominant OĽANO. Zdroj: tasr

Inšpirácia pre ministra Vlčana? Jeho kolega v Grécku sám odstúpil: Stačilo, že sa súhlasne zasmial!

Mohol by sa slovenský agrominister Samuel Vlčan inšpirovať krokom kolegu z Grécka? Kým náš Vlčan, nominant OĽANO, čelí viacerým kauzám, vrátane predražených ošípaných, zdá sa, že ani len neuvažuje o vyvodení politickej zodpovednosti. A naďalej mu dôveruje aj premiér Eduard Heger. Takisto z OĽANO. V Grécku – to ale – funguje zjavne inak. Tamojší agrominister sa rozhodol odstúpiť iba za súhlasný úsmev pri nevhodnej poznámke. Poznámka bola naozaj nevhodná a úsmev gréckeho ministra pravý. Či to bol však aj dôvod na podanie demisie, už posúďte sami.

Grécky minister poľnohospodárstva Spilios Livanos odstúpil v pondelok zo svojej funkcie. Na verejnosť predtým prenikol videozáznam, na ktorom sa Livanos súhlasne smial na poznámke iného politika tvrdiaceho, že finančné kompenzácie za prírodné katastrofy sú prostriedkom, ako zvíťaziť vo voľbách. Informovala o tom agentúra AP.

Grécka vláda vo vyhlásení uviedla, že premiér Kyriakos Mitsotakis žiadal od Livanosa vysvetlenie jeho reakcie na „neprijateľnú“ poznámku. Minister pripustil, že „mal reagovať inak“ a ponúkol svoju demisiu, ktorá bola prijatá.     

Inkriminovaný videozáznam sa týka stretnutia, ktoré Livanos absolvoval minulý týždeň v peloponézskom meste Sparta s tamojším starostom Petrosom Dukasom. Ten tvrdil, že súčasnej vládnej strane Nová demokracia (ND) pomohlo v roku 2007 neočkávane vyhrať voľby to, že ľuďom postihnutým lesnými požiarmi dávala „ako odškodné vrecia“ peňazí.

Livanos sa na zázname smeje a tvrdí, že vyrovnať sa takémuto „impozantnému úspechu“ bude ťažké. AP pripomína, že minister počas svojej návštevy Sparty oznámil finančné odškodnenie pre farmárov, ktorých mrazy pripravili o úrodu.

Premiér Mitsotakis sa stal lídrom strany Nová demokracia až v roku 2016 a nebol členom zmienenej vlády (v rokoch 2004-2009). Parlamentné voľby sa v Grécku majú konať v roku 2023.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozef Kiss a minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽaNO).
  2. Populizmus miesto pomoci
  3. Populizmus miesto pomoci

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Inšpirácia pre ministra Vlčana? Jeho kolega v Grécku sám odstúpil: Stačilo, že sa súhlasne zasmial!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti