eReport.sk
Juraj Blanár. Foto: tasr

VIDEO Smerák vládnym poslancom: Usvedčili ste sa, že núdzový stav nebol potrebný!

AKTUALIZOVANÉ – Smer-SD chce podporiť novelu zákona o hospodárskej mobilizácii v Národnej rade (NR) SR. Uviedol to podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) v rámci diskusie k novele s tým, že ešte o tom budú v strane diskutovať. Podotkol, že predložením novely koalícia potvrdila, že už dávno nemusel platiť núdzový stav a stačilo predložiť takúto novelu. Poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS) priznal, že o novele dlhšie diskutovali a na niektorých veciach sa v koalícii nezhodovali. Diskusiu o tom však považuje za legitímnu. Trvá aj na tom, že núdzový stav bol potrebný na boj s pandémiou.

“Núdzový stav ste použili a zneužili. Tým, že dnes prichádzate s týmto zákonom, ste sa usvedčili, že núdzový stav nebol potrebný a dá sa zvládať boj s pandémiou aj prostredníctvom takéhoto zákona,” adresoval Blanár koalícii. Predkladatelia novely podľa neho potvrdili, že legislatíva sa dala už dávno zmeniť a núdzový stav už nemusel platiť.

Dostál tvrdí, že v čase vrcholiacej pandémie by nestačili opatrenia v rámci hospodárskej mobilizácie a núdzový stav bol potrebný. Dodal, že o predloženej novele diskutovali v rámci koalície, s jednotlivými rezortami aj s právnikmi. Ozrejmil, že novelizácia má umožniť ukončiť núdzový stav s tým, že budú platiť opatrenia potrebné na boj s pandémiou.

Čepček: novela prišla na poslednú chvíľu

Poslanec Martin Čepček (OĽANO) podotkol, že pandémia je tu už dlho a novela prišla na poslednú chvíľu. Namieta, že pandemický zákon žiadal už vo februári a hoci ho avizovali koaliční poslanci, prišli len s úpravami pri hospodárskej mobilizácii. Novela mala ísť podľa neho cestou klasického medzirezortného pripomienkového konania a nie skráteným legislatívnym konaním. 

Dostál je za to, aby tu bol aj pandemický zákon

 Dostál vysvetlil, že na rozdiel od pôvodne zamýšľaného pandemického zákona je táto novela jednoduchšia. Jej podstatou je podľa jeho slov to, že opatrenia dosiaľ naviazané na núdzový stav budú naviazané aj na mimoriadnu situáciu. Dostál je za to, aby tu bol aj pandemický zákon. Ten by však mal upravovať viacero ustanovení, hierarchiu subjektov a ďalšie oblasti.

“Ale nie je to cesta, ako pomôcť skôr ukončiť núdzový stav,” dodal. Vyhlásil, že zákon o hospodárskej mobilizácii nezasahuje do života takého množstva ľudí ako núdzový stav a nerieši sa v ňom ani pracovná povinnosť. “Najzávažnejšie zásahy viazané na núdzový stav ostanú viazané na núdzový stav,” uzavrel.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport