eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

PRIESKUM Slovákov čaká viac rokov na dôchodku. Dožívajú sa dlhšie. Je to dôvod na radosť?

Slovákov čaká dlhší dôchodok. Priemerný vek, ktorého sa ľudia v SR dožívajú, sa predlžuje a s ním Slovákov čaká aj viac rokov na dôchodku. Finančná skupina NN preto dala vypracovať prieskum na tému dlhovekosti a prípravy na dlhší život. Uviedla to manažérka pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti NN Slovensko Daniela Tomášková.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slovensko, vlajka, tvár a oči.
  2. USA považujú za rovnakú hrozbu ako Rusko
  3. Ženy si odnášajú potraviny z kamiónu v blízkosti Centra podtatranskej pomoci Ukrajine v Poprade 24. októbra 2022.
  4. Účastníci protestu proti chudobe na Hlavnej ulici v Košiciach 28. októbra 2022.

Na základe uvedeného dopytovania vyplýva, že ľudia v SR by sa radi dožili aspoň 83 rokov. Na dôchodok sa teší 46 % Slovákov, pričom očakávajú pokojnejší život, menej stresu a viac času na rodinu.

Komfortný dôchodok? 800 eur

Z opýtaných si 39 % myslí, že budú mať s pribúdajúcimi rokmi finančné problémy. Prieskum ďalej ukázal, že 66 % dnešných dôchodcov výrazne pociťuje pokles životnej úrovne, keď prestali pracovať. Tento ukazovateľ je najvyšší spomedzi všetkých krajín dopytovania.

Za komfortný dôchodok Slováci považujú sumu 800 eur a 500 eur vnímajú ako čiastku, s ktorou počas dôchodku vykryjú základné a nevyhnutné mesačné výdavky. V súčasnosti je priemerný dôchodok na Slovensku 540 eur mesačne, vyčíslila Tomášková.

Väčšina Slovákov vyjadrila spokojnosť so svojou prácou

Tri štvrtiny Slovákov si uvedomujú, že podstatným krokom k udržaniu si práce je celoživotné vzdelávanie. Za posledné tri roky do svojho vzdelania finančne investovalo 44 % ľudí. Polovica Slovákov vníma ďalšie vzdelávanie, mimo štátneho školského systému, ako finančne náročné a nemôže si ho dovoliť, uviedla manažérka.

Čo sa týka práce a dlhého života, 94 % Slovákov počíta s tým, že ich pracovná pozícia bude stále potrebná najbližších 15 rokov. Spokojnosť so svojím terajším zamestnaním v prieskume vyjadrilo 84 % Slovákov. Z opýtaných Slovákov je 15 % presvedčených, že by mali vážny problém nájsť si nové zamestnanie.

V otázke šťastného života sú Slováci v strede

Tri štvrtiny (75 %) ľudí súhlasí s tým, že žijú naplnený a zmysluplný život. Dopytovanie ukázalo, že v otázke šťastného života sú Slováci zhruba v strede. Za hlavný zdroj radosti považuje svoju rodinu 90 % ľudí, vyplynulo z prieskumu. Z opýtaných si dáva 68 % záležať na tom, aby trávili dostatok svojho času so svojimi priateľmi.

To, že sa ľudia v strednom veku musia súbežne starať o svoje deti a aj o rodičov, im spôsobuje psychický stres, upozornila Tomášková. Túto záťaž pociťuje 27 % Slovákov. Slovenské skóre je najvyššie spomedzi krajín prieskumu. Slováci sa na dlhý život tešia, uviedla Tomášková. Dodala, že si ho chcú užiť v pokoji a s rodinou.

Demografické prognózy pre Slovensko nie sú priaznivé

Pri plánovaní budúcnosti ich však trápi predovšetkým finančné zabezpečenie, upozornila manažérka. Porovnala, že v oblasti finančnej prípravy zaostáva SR za Českom a Poľskom, horšie ako Slovensko je na tom Maďarsko. „Demografické prognózy pre Slovensko nie sú priaznivé. Dlhodobým trendom je pokles pôrodnosti a starnutie obyvateľstva. Dnešní pracujúci tridsiatnici a štyridsiatnici budú žiť oveľa dlhšie,“ uviedla Tomášková,

Uzavrela, že dopytovania v 11 krajinách sa zúčastnilo vyše 11.000 respondentov od 18 do 79 rokov. Na Slovensku sa doň zapojila reprezentatívna vzorka 1036 respondentov. Prieskum Long, Happy and Healthy Life – Longevity Research uskutočnila predminulý september belgická konzultačná agentúra Indeville.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Slovákov čaká viac rokov na dôchodku. Dožívajú sa dlhšie. Je to dôvod na radosť?

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti