eReport.sk
Ženy si odnášajú potraviny z kamiónu v blízkosti Centra podtatranskej pomoci Ukrajine v Poprade 24. októbra 2022.
Ženy si odnášajú potraviny z kamiónu v blízkosti Centra podtatranskej pomoci Ukrajine v Poprade 24. októbra 2022. Foto: tasr

PRIESKUM o utečencoch z Ukrajiny: Majú problém vyjsť s peniazmi. Čo ich ešte trápi v štátoch EÚ?

PRIESKUM o utečencoch z Ukrajiny ukázal, ako sa im darí či nedarí v krajinách Európskej únie. Čo Ukrajincov žijúcich mimo svojej vlasti konkrétne najviac trápi?

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke utečenci z Ukrajiny na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom 4. marca 2022.
  2. Rastislav Káčer ponížil časť Slovákov
  3. Polícia obvinila zatkla päť osôb
  4. Eduard Heger mieša guláš počas návštevy humanitárneho centra na pomoc utečencom z Ukrajiny v Košiciach 12. marca 2022.

Ľudia utekajúci z Ukrajiny pred vojnou čelia v krajinách EÚ rôznym problémom. Výsledky prieskumu o týchto otázkach v utorok zverejnila Agentúra Európskej únie pre základné práva (FRA) so sídlom vo Viedni, informuje spravodajca TASR.

Prieskum sa realizoval aj na Slovensku

Správa FRA s názvom „Na úteku z Ukrajiny“ zachytáva priame svedectvá približne 14.500 osôb. Ide o tých utečencov, ktorí sa usadili v EÚ. Prieskum sa uskutočnil od augusta do septembra 2022. A to v Bulharsku, Česku, Estónsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rumunsku, na Slovensku, v Španielsku a Taliansku.

Problémom je neznalosť jazyka

Podľa prieskumu sa každý tretí ukrajinský utečenec cíti byť súčasťou spoločenstva hostiteľskej krajiny, avšak rovnaká časť by sa chcela vrátiť na Ukrajinu. Odídenci sa v EÚ stretávajú s viacerými praktickými ťažkosťami. Okolo 23 percent z nich navštevovalo jazykové kurzy. Neznalosť jazyka hostiteľskej krajiny bol hlavný dôvod, pre ktorý predčasne ukončovali štúdium. Tým pádom si nemohli si nájsť zamestnanie, alebo sa ťažko dostávali k zdravotnej starostlivosti.

Bývanie bez dostatočného súkromia

Za ubytovanie si platilo 59 percent odídencov. Mnohí museli využívať spoločné sociálne zázemie, nemali dostatok súkromia alebo tichú miestnosť, v ktorej by sa ich deti mohli pripravovať na vyučovanie.

Až 59 percent ukrajinských detí s dočasným pobytom v EÚ sa vzdelávalo online v ukrajinskej škole alebo absolvovalo samostatné štúdium s materiálmi či podporou z Ukrajiny.

Väčšine nestačia peniaze, priznali aj depresie

V čase prieskumu 33 percent odídencov malo platené zamestnanie a 33 percent žien sa staralo o deti alebo seniorov či chorých príbuzných. Zároveň 48 percent zo zamestnaných priznalo, že ich práca je pod úrovňou dosiahnutého vzdelania a 30 percent uviedlo, že boli v práci vykorisťovaní.

Až 79 percent odídencov uviedlo, že má problém vyjsť s peniazmi a zaistiť si bežné životné náklady. V oblasti zdravia 49 percent priznalo, že pociťuje skľúčenosť a depresiu. A 49 percent malých detí malo problémy so spánkom alebo sústredením.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM o utečencoch z Ukrajiny: Majú problém vyjsť s peniazmi. Čo ich ešte trápi v štátoch EÚ?

Odoberať
Upozorniť na
21 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti