eReport.sk
Zaplatiť dlhy, alebo nakúpiť potraviny? Pýtajú sa dnes aj mnohí Slováci.
Zaplatiť dlhy, alebo nakúpiť potraviny? Pýtajú sa dnes aj mnohí Slováci. Ilustračná snímka. Foto: tasr

Slováci nedokážu splácať úvery! Naše dlhy stúpli vlani najrýchlejšie

Slováci nedokážu splácať úvery! Ich dlhy stúpli vlani najrýchlejšie za posledné roky. Úvery nezvládajú splácať a hľadajú spôsoby, ako sa dlhom vyhnúť, často ich aj ignorujú. Upozornilo na to záujmové združenie Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Seniori sú ľahkým cieľom podvodníkov

„Aj z najmenšieho dlhu sa môže stať dlh najnebezpečnejší. Ignorovať dlh je riskantné a má to v každom prípade finančné dôsledky,“ uviedol prezident ASINS Martin Musil. Doplnil, že každému odporúča, aby dlhy riešil čo najskôr. A komunikoval s veriteľom. ASINS upozornila, že kreditné spoločnosti a banky využívajú pri rozhodovaní o poskytnutí úveru informácie o úverovej histórii na posúdenie bonity dlžníka.

Nešpekulujte a vyrovnajte svoje pozdĺžnosti

„Čím dlhšie dlh neplatíme, tým je pre nás drahší. V priemere platí, že ak sa človek vyhýba plateniu svojich dlhov, tak najneskôr do dvoch až troch rokov sa ocitne na súde. A následne na exekúcii,“ upresnil Musil. Viceprezident ASINS Pavol Jakubov priblížil, že štandardne je človek upozornený prvýkrát tesne po splatnosti dlhu, často SMS alebo telefonátom.

Potom je opäť kontaktovaný približne do 90 dní po splatnosti. „V tomto období už môže byť odovzdaná pohľadávka aj inkasnej agentúre. Ak človek ani napriek tomu nezaplatí, tak potom už nasleduje súdne konanie,“ doplnil Jakubov.

Asociácia odporúča uhradiť dlhy ešte pred súdnym konaním. Totižto trovy právneho zastúpenia a neskôr v exekúcii aj odmena exekútora predstavujú najväčšie zvýšenie finančného záväzku.

Raketovo stúpla aj zadĺženosť v rámci verejného dlhu

Pripomíname, že ešte vlani v decembri experti varovali, že sa prudko zvýšila aj zadĺženosť Slovákov v rámci tzv. verejného dlhu. Teda ide o ukazovateľ, ktorý hovorí o tom, ako hospodári vláda, ktorá štát a jeho občanov zadlžuje. Stáva sa tak pritom zlými rozhodnutiami politikov, ktorí sú takpovediac pri kormidle.

„Zvýšila sa nám zadlženosť Slovákov v rámci verejného dlhu raketovo v období od začiatku roka 2020 do konca tohto roka 2022 na jedného Slováka o 3800 eur. Je obrovským problémom, že vláda zadlžuje Slovákov na spotrebu, nie na investície,“ uviedol Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno ekonomických rizík a alternatív. Do zadlžovania v rámci verejného dlhu sú započítaní všetci obyvatelia Slovenska vrátane seniorov, zdravotne postihnutých či detí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slováci nedokážu splácať úvery! Naše dlhy stúpli vlani najrýchlejšie

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti