eReport.sk
Na kombosnímke zľava Ľuboš Blaha a Zuzana Čaputová
Na kombosnímke zľava Ľuboš Blaha a Zuzana Čaputová. Zdroj: tasr

Skúsi paragrafy na Smer? Čaputová: Ľudia odmietli vulgárne správanie! Blaha: Existuje niečo falošnejšie?

Prezidentka SR Zuzana Čaputová bude zvažovať ďalšie právne kroky v súvislosti s nenávistnými prejavmi voči jej osobe. Uviedla to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Reagovala tak na vulgárne prejavy, ktoré zazneli na prvomájovom proteste v Nitre organizovanom opozičným Smerom-SD. Hlava štátu sa vyjadrila aj urážkam Igora Matoviča (OĽANO), drastickému rastu cien a tiež k tomu, že plánuje návštevu Ukrajiny. Pozvánku od prezidenta Volodymyra Zelenského totiž už dostala. Na vyhlásenia prezidentky reagoval podpredseda opozičnej strany Smer-SD Ľuboš Blaha. Redakcia portálu Ereport sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.

Čaputovej sa nepáči rétorika opozičnej strany Smer-SD a rozhodne nie je v komforte ani s tým, čo o nej vyhlasuje Robert Fico. „Nemyslela som si, že strana trojnásobného premiéra môže byť súčasťou takejto kultúry,“ vyhlásila prezidentka. Takéto prejavy nevníma negatívne len v súvislosti s jej osobou, ale aj vzhľadom k tomu, „čo to robí so spoločnosťou“. Politici podľa jej slov nastavujú úroveň komunikácie a štandardy správania. „Ľudia odmietli takéto vulgárne správanie, a to je dobrý signál, že takúto politiku ľudia nechcú,“ podotkla hlava štátu.

Nevydanie Fica je podľa prezidentky iba škrabanec

Časť poslancov parlamentu podľa nej nevydaním šéfa Smeru-SD Roberta Fica na rozhodovanie súdu vyjadrila falošnú solidaritu. „Nemyslím si, že je to prehra, je to škrabanec,“ povedala prezidentka.

V súvislosti so stíhaním opozičného politika hovorí o teste pre demokraciu. Procesy majú podľa jej slov byť v súlade so zákonom.

Vyhlásila, že politici nemajú zasahovať do vyšetrovania skutkov politikov okrem jediného prípadu, keď dávajú súhlas na to, aby súd rozhodol o väzobnom stíhaní. Tvrdí, že poslanci sa nemali zaoberať dôkazmi, lebo „to je úloha súdu“.

V súvislosti so stíhaním opozičného politika hovorí o teste pre demokraciu. Procesy majú podľa jej slov byť v súlade so zákonom. „Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa tak nedialo,“ myslí si prezidentka.

Neočakáva od Matoviča ospravedlnenie

Čaputová reagovala aj na drsnú rétoriku, ktorú voči je adresoval minister financií a šéf OĽANO Igor Matovič. Uviedla, že za slová o „falošnej a zákernej žene“ neočakáva od Matoviča ospravedlnenie.

Politika by podľa prezidentky nemala byť o osobných invektívach, ale o riešení problémov spoločnosti.

„Zdá sa, že jeho miera nedôvery voči mojej osobe je veľmi hlboká,“ povedala prezidentka. Ako ďalej uviedla, do politiky sa neprišla hádať, a preto nebude nič odkazovať. „Tieto veci musíme prekonať a pokiaľ ja aj minister Matovič zastávame verejnú funkciu, sme povinní spolupracovať a vedieť komunikovať,“ dodala s tým, že dvere paláca má otvorené.

Politika by podľa jej slov nemala byť o osobných invektívach, ale o riešení problémov spoločnosti. „Toto je, žiaľ, ako keby na druhej koľaji,“ podotkla hlava štátu.

„Je máj a nemáme prijaté žiadne kompenzačné kroky“

Hlava štátu sa v sobotu vyjadrila aj k drastickému rastu cien , ktoré významne zasahuje nemalú časť občanov. Podľa Čaputovej niektoré najviac ohrozené skupiny obyvateľstva zatiaľ prepadávajú cez navrhované opatrenia na zmiernenie následkov zdražovania. Napríklad dôchodcovia alebo rodiny, ktoré majú už odrastené deti.

Čaputová netajila, že registruje pochybnosti ekonómov, či je možné výdavky na tieto opatrenia vykryť vyšším zdanením niektorých firiem.

„Ideologicky je dobré, keď má štát na to, aby pomohol všetkým rodinám. Kľúčové však je, aby tie skupiny, ktoré sú najviac ohrozené chudobou, nezostali opomenuté,“ podotkla prezidentka.

Skonštatovala, že navrhované opatrenia sú známe zatiaľ len z tlačovej konferencie, nie ako konkrétny materiál. V rámci nich víta jednorazovú pomoc pre najzraniteľnejších, tiež diskusie o zvyšovaní životného minima. „Máme máj a nemáme prijaté žiadne kompenzačné kroky vo vzťahu k zdražovaniu, najmä k tým najzraniteľnejším skupinám,“ zdôraznila hlava štátu.

Hlava štátu predpokladá, že kabinet má záujem prijať opatrenia, cez ktoré neprepadnú niektoré zraniteľné skupiny obyvateľstva.

Čaputová netajila, že registruje pochybnosti ekonómov, či je možné výdavky na tieto opatrenia vykryť vyšším zdanením niektorých firiem. „Je to predmet koaličného sporu, sama som zvedavá, aký prístup k tomu vláda zvolí,“ poznamenala prezidentka. Predpokladá, že kabinet má záujem prijať opatrenia, cez ktoré neprepadnú niektoré zraniteľné skupiny obyvateľstva.

Návštevu Ukrajiny nechce uchopiť ako vojnovú turistiku

V sobotných dialógoch bola reč aj o Ukrajine. Prezidentka prezradila, že zvažuje výber konkrétneho termínu, v ktorom by nášho východného suseda navštívila s tým, že eviduje pozvanie od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Zľahčovanie alebo ospravedlňovanie ruskej agresie považuje Zuzana Čaputová za absurdné.

„Chcem tam prísť s konkrétnym cieľom alebo účelom. Nechcem to uchopiť ako vojnovú turistiku,“ podotkla v relácii. Takáto návšteva je podľa nej spôsob vyjadrenia podpory Ukrajine.

Zľahčovanie alebo ospravedlňovanie ruskej agresie považuje za absurdné. „Príčina podľa mňa súvisí s veľmi intenzívnou ruskou propagandou, ktorá od roku 2014 veľmi intenzívne narastala,“ dodala hlava štátu.

Blokovanie webov považuje za legitímne

Je podľa nej legitímne, že slovenská vláda pristúpila ku krokom na zabránenie šírenia dezinformácií možnosťou zablokovať niektoré weby. „Aj toto rozhodnutie je preskúmateľné súdom, dané subjekty sa môžu obrátiť na súd, aby preskúmal dôvodnosť takéhoto rozhodnutia,“ podotkla prezidentka.

Zahraničie vníma mieru solidarity, ktorú naši ľudia prejavujú ukrajinským utečencom.

Pripomenula prezidentka SR.

Považuje za vysoko pravdepodobné, že budú časom odsúdení páchatelia vojnových zločinov na Ukrajine. Zopakovala potrebu jednotného postupu štátov EÚ v energetickej politike voči Rusku.

Na avizovanom stretnutí s prvou dámou USA Jill Bidenovou by sa mali baviť najmä o pomoci SR ľuďom, ktorí utekajú z Ukrajiny pred vojnou. „Zahraničie vníma mieru solidarity, ktorú naši ľudia prejavujú ukrajinským utečencom,“ dodala hlava štátu.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
 2. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy si z rúk prezidentky preberá herečka Jana Oľhová.
 3. Ivan Korčok a Jill Bidenová na bratislavskom letisku.
 4. Zľava Ladislavovi Kamenickému (Smer-SD) a Branislavovi Gröhlingovi (SaS) musel moderátor v diskusnej relácii Na telo ako prvým v histórii na chvíľu vypnúť zvuk.
 5. Premiér Heger a prezidentka Čaputová si s pápežom rozumeli. Aktuálne sa však jeho vyjadreniam komentovať nechcú.
 6. Robert Fico reční na Slavíne v sobotu 7. mája 2022.
 7. Zľava Richard Sulík a šéf Smeru Robert Fico a podpredsevia strany počas tlačovky. F
 8. Nie je demokracia ako demokracia
 9. V právnom štáte zrejme nie

Zdroj: tasr

Na slová prezidentky v Sobotných dialógoch prišla v podstate obratom reakcia z vedenia opozičnej strany Smer-SD. Tradičný kritik hlavy štátu a podpredseda strany Ľuboš Blaha zanalyzoval správanie Čaputovej v pätnástich bodoch a treba na rovinu povedať, že opäť bol striktne priamočiary a zásadovo a najmä svojsky polopatistický.

Blaha o prezidentke: Jediné, na čom záleží, je ona sama

„Prvých 15 minút zase tie isté strojené frázy, aká zlá je ´dehumanizacia oponentov´. To hovorí osoba, ktorá bola ticho, keď jej voliči nadávali oponentom do ´dezolátov´, ´luzy´ a ´opíc´. Jej vlastný poradca Goda voličom Smeru nadáva do ´zombielandu´, jej spolustraník Sibyla vulgárne osočoval Nasťu Kuzminovú. Ale to nevadí. Jediné, na čom záleží, je ona sama. A to, že hŕstke ľudí v dave rupli nervy z toho, ako slúži viete-komu. Existuje niečo falošnejšie, než Zuzana Čaputová?“ – nekládol si smerák servítku pred ústa.

Opozičný politik je presvedčený, že Čaputová nespája

Podpredseda najsilnejšej parlamentnej opozičnej strany je presvedčený, že je to práve Zuzana Čaputová, ktorá slovenskú spoločnosť rozdeľuje: „Nadstranícka prezidentka by sa venovala sociálnym otázkam a vyzývala by k zmieru. Spájala by Slovensko, kým táto pani ho neustále rozdeľuje. Ona dokonca neskrýva sklamanie, že Robert Fico nie je vo väzbe a šíri resentiment voči svojim kritikom. Za Čurillovcov sa postavila celou váhou svojho úradu, pri predsedovi Smeru jej nedocvaklo, že strčiť lídra opozície do väzby je priama cesta k fašizmu.“

Nenávidí až tak, že želá kritikom väzbu?

Podľa Blahu je smutné, „aký prázdny a sebastredný človek dnes sedí v Prezidentskom paláci.“ „Koľko nenávisti musí byť v tejto žene, keď želá svojim kritikom väzbu? Vypínam. Nemá zmysel si ničiť sobotu všetkou tou nenávisťou voči Smeru a voči ruskému národu, ktorou zaplavuje verejnosť americká panička,“ dodal opozičný poslanec na sociálnej sieti Telegram.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
 2. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy si z rúk prezidentky preberá herečka Jana Oľhová.
 3. Ivan Korčok a Jill Bidenová na bratislavskom letisku.
 4. Zľava Ladislavovi Kamenickému (Smer-SD) a Branislavovi Gröhlingovi (SaS) musel moderátor v diskusnej relácii Na telo ako prvým v histórii na chvíľu vypnúť zvuk.
 5. Premiér Heger a prezidentka Čaputová si s pápežom rozumeli. Aktuálne sa však jeho vyjadreniam komentovať nechcú.
 6. Robert Fico reční na Slavíne v sobotu 7. mája 2022.
 7. Zľava Richard Sulík a šéf Smeru Robert Fico a podpredsevia strany počas tlačovky. F
 8. Nie je demokracia ako demokracia
 9. V právnom štáte zrejme nie

Zdroj: tasr/t.me/lubosblahasmer


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Skúsi paragrafy na Smer? Čaputová: Ľudia odmietli vulgárne správanie! Blaha: Existuje niečo falošnejšie?

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti