eReport.sk
Rozviazané ruky?
Na kombosnímke zľava Igor Matovič, Roman Mikulec a Daniel Lipšic. Footo: tasr

Zúfalo nekompetentní a navyše aj nedôveryhodní? Weiss: Už nie sú schopní vyvolať katarziu!


„Pred parlamentným hlasovaním o vydaní trojnásobného premiéra na väzobné stíhanie sa recyklovali všetky politické klišé, ktoré do verejného priestoru vniesol matovičovský „boj proti mafii“ a za „očistu spoločnosti“. Klišé z jednej i druhej časti stále viac polarizovanej a radikalizujúcej sa spoločnosti,“ upozornil bývalý politik Peter Weiss vo svojom blogu.

Weiss na stránkach denníka Pravda zverejnil ďalší komentár k aktuálnej politicko-spoločenskej situácii na Slovensku. Uviedol ho pod titulkom „S Matovičom žiadna katarzia nepríde“.

Weiss hovorí o politickej ilúzii

Podľa neho dolieha na slovenskú spoločnosť „bezprecedentná sociálna úzkosť a existenčná neistota“. „K dvojročnému zúfalo nekompetentnému vládnutiu a bezprecedentne chaotickému spravovaniu štátu sa pridali obavy z ekonomických a geopolitických dôsledkov Putinovej imperiálnej a revizionistickej agresie voči Ukrajine,“ pripomenul bývalý ľavicový politik.

Parlament, v ktorom mal Igor Matovič pred 2 rokmi pohodlnú ústavnú väčšinu 95 mandátov, zohľadnil pri svojom rozhodovaní všetky veľké a malé škandály, ktoré prevádzali jednotlivé trestné stíhania, a povedal politickým protagonistom ´očisty´, že takýmito metódami sa dôvera v právny štát obnoviť nedá.

Peter Weiss.

Weiss nesúhlasí s názorom, že že trestné stíhanie Roberta Fica (Smer-SD) by mohlo v spoločnosti vyvolať katarziu. „Túto politickú ilúziu možno pokladať za jeden z produktov Martinom Hanusom popísaného ´protikorupčného emocionálneho gýča, ktorý je posadnutý obrazom Fica v base.´ O ilúziu ide preto, že NR SR tesne, ale predsa, vyslovila nedôveru celému politickému konceptu ´boja proti mafii´, ktorý má troch hlavných nositeľov – Igora Matoviča, Romana Mikulca a Daniela Lipšica, a jeho personálnemu zabezpečeniu ľuďmi najmä z NAKA a Špeciálnej prokuratúry. Parlament, v ktorom mal Igor Matovič pred 2 rokmi pohodlnú ústavnú väčšinu 95 mandátov, zohľadnil pri svojom rozhodovaní všetky veľké a malé škandály, ktoré sprevádzali jednotlivé trestné stíhania, a povedal politickým protagonistom ´očisty´, že takýmito metódami sa dôvera v právny štát obnoviť nedá,“ vysvetľuje svoj pohľad na veci Weiss.

Pochybuje, že Matovič obnoví v NR SR väčšinu

Expolitik tvrdí, že sa nedá očakávať, že Igor Matovič v budúcnosti obnoví v parlamente väčšinu pre uplatňovanie svojich neštandardných metód ´boja za spravodlivosť. Prečo? „Vzhľadom na argumentáciu, ktorá zaznela zo strany tých poslancov vládnej koalície, ktorí odmietli odobriť kolúzne väzobné stíhanie Roberta Fica,“ vysvetlil Peter Weiss.

Weiss upozornil aj na zverejňovanie živých spisov

Bývalý diplomat, ktorý bol veľvyslancom Slovenska v Maďarsku, od roku 2013 aj veľvyslancom v Česku označil súčasných mocných na Slovensku za nedôveryhodných. „Takí nedôveryhodní ľudia, akými sú podľa objektívnych sociologických meraní I. Matovič, R. Mikulec a D. Lipšic, už nie sú schopní vyvolať v spoločnosti katarziu. Pokračovaním v doterajších metódach, sprevádzaným sprofanovaným marketingom o ´boji s mafiou´, môžu iba prehlbovať podozrenie, že spolitizovali prácu orgánov činných v trestných konaniach. Pachuť škandálov, ktoré jednotlivé trestné stíhania sprevádzali, a rozhodnutí Ústavného súdu o porušení ľudských práv väzobne stíhaných osôb, len tak nevyvetrá. Inak povedané, väčšina spoločnosti bude túto trojicu podozrievať z recidívy pri podaní každého ďalšieho obvinenia, podobne ako bude podozrievať zo zaujatosti a dvojakého metra tých novinárov, ktorí si slávu získavali vynášaním zo živých spisov či prezradením identity utajeného svedka,“ varuje Weiss.

Neopomenul ani krízu, ktorá je aktuálne v koalícii

Expolitik a niekdajší diplomat poukázal aj na pernametné nezhody v koalícii, ktoré sú holým faktom. „Ďalším nesporným politickým výsledkom hlasovania v parlamente, ktorý bude pôsobiť proti efektu katarzie, je, že vnútorná kríza a vzájomná nedôvera vo vládnucej koalícii sa prehĺbia, že vládnutie bude ešte viac oslabované prejavmi vnútorného revanšu, vybavovania si účtov a vzájomnými výčitkami a že v dôsledku toho bude kvalita vládnutia a dôvera vo vládu ďalej upadať, hoci v existenčnej neistote sa nachádzajúci občania potrebujú presný opak,“ upozornil Weiss.

Daniela Lipšica označil za protežanta Igora Matoviča

Pri obvinení Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka hovorí o o tom, že vyšetrovateľ „bude len s veľkými ťažkosťami znášať dôkazné bremeno.“: „Viacerí renomovaní experti na trestné právo priniesli seriózne argumenty, že vyšetrovateľ, ktorý dostal zelenú od Špeciálnej prokuratúry, bude len s veľkými ťažkosťami znášať dôkazné bremeno. Ak na súdoch neuspeje s hlavným obvinením o zločineckej skupine a preukážu sa len menšie trestné činy či dokonca iba prečiny, ak vôbec, bude to znamenať definitívnu stratu posledných zvyškov odborného renomé Daniela Lipšica, protežanta Igora Matoviča, a politické fiasko celého ich konceptu ´boja proti mafii´. „

Pripomenul aj kauzu, ktorej čelí exprezident Kiska

Na záver Weiss komentuje aj opačný scenár, podľa ktorého by súd rozhodol o preukázateľnej vine opozičných politikov. A spomenul aj exprezidenta Andreja Kisku: „Ak Ficovi a Kaliňákovi advokáti na súdoch neuspejú a ich klienti budú právoplatne odsúdení, bude to znamenať súmrak najúspešnejšej ponovembrovej slovenskej politickej strany. Od krištáľovej čistoty vyšetrovania a priebehu súdnych konaní však bude závisieť, či verejnosť bude akceptovať ich výsledok. To isté sa však vzťahuje aj na osud obžaloby, ktorú prokurátor Krajskej prokuratúry Prešov podal v utorok 12. 4. na Okresný súd v Poprade na exprezidenta Andreja Kisku za pokračovací zločin daňového podvodu. Týka sa neoprávneného uplatnenia nároku na vrátenie nadmerného odpočtu spoločnosťou KTAG za jún 2013, november 2013 a apríl 2014 v celkovej výške 155 184,40 eura. Kauza, ktorá súvisí so zaúčtovaním nákladov spojených s propagáciou A. Kisku pred prezidentskými voľbami, bude tiež ostro sledovaná verejnosťou.“

Zdroj: pravda.sk

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Robert Fico počas tlačovky Smeru-SD.
 2. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
 3. minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO)
 4. USA by mali vysvetľovať svoje zlyhania
 5. Prezidentkou Slovenska
 6. Robert Fico reční na Slavíne v sobotu 7. mája 2022.
 7. Robert Fico na snímke z videa v reakcii na prepustenie Roberta Kaliňáka.
 8. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
 9. Peter Weiss
 10. Lipšicov prokurátor úradoval
 11. Demontáž právneho štátu

 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zúfalo nekompetentní a navyše aj nedôveryhodní? Weiss: Už nie sú schopní vyvolať katarziu!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: