tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Nový minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký, ktorého do funkcie menovala prezidentka SR Zuzana Čaputová 4. októbra 2022 v Bratislave.
Nový minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký, Foto: tasr

Školskí odborári očakávajú od Horeckého riešenie najdôležitejších výziev súčasnosti

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) od nového ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Jána Horeckého očakáva, že sa veľmi rýchlo zorientuje v rezorte a bez váhania začne riešiť najdôležitejšie výzvy súčasnosti. Uviedol predseda školských odborárov Pavel Ondek.

Medzi tieto výzvy podľa Ondeka patria zvyšujúce sa prevádzkové náklady regionálnych a vysokých škôl, ale aj realizácia reforiem, na ktoré sú naviazané prostriedky z plánu obnovy. Ďalej podľa Ondeka ide o pretrvávajúcu nízku atraktivitu učiteľského povolania a hroziaci alarmujúci nedostatok pedagogických a odborných zamestnancov v najbližších rokoch.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nový minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký, ktorého do funkcie menovala prezidentka SR Zuzana Čaputová 4. októbra 2022 v Bratislave.
  2. Na kombosnímke zľava Veronika Remišová a jej bakalárska práca.
  3. Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling (SaS)
  4. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  5. Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling (SaS)
  6. Zľava Michal Šipoš a Igor Matovič po schválení prorodinného balíka.

Témou je aj zjednotenie financovania regionálneho školstva či skvalitnenie systému výchovy a vzdelávania a jeho prispôsobenie súčasným, ale aj budúcim požiadavkám trhu práce.

Ondek uviedol, že zväz s Horeckým ako predsedom Združenia katolíckych škôl Slovenska spolupracoval od roku 2013 v rámci rokovaní so zástupcami partnerských reprezentatívnych organizácií v rezorte školstva.

„Horecký podporoval požiadavky zväzu a partnerských organizácií formulované v spoločných vyhláseniach a deklaráciách, predovšetkým zlepšovanie platového ohodnotenia a sociálneho postavenia zamestnancov školstva, zvýšenie podielu HDP na školstvo, ako aj ďalšie pozitívne legislatívne zmeny,“ povedal Ondek. Horeckému školskí odborári ponúkajú spoluprácu.

Horecký sa stal 23. ministrom školstva od roku 1989, konštatujú školskí odborári. „Priemerná dĺžka funkčného obdobia ministra školstva na Slovensku sa tak skrátila na približne 1 rok a 5 mesiacov. Odborový zväz dlhodobo kritizuje takéto časté striedanie ministrov školstva, ktoré bráni realizácii jednotnej kontinuálnej vízie pri reformovaní systému výchovy a vzdelávania na Slovensku,“ poznamenal predseda OZPŠaV na Slovensku.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok (4. 10.) vymenovala nového ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Jána Horeckého. Po demisii Branislava Gröhlinga (SaS) bol dočasne poverený riadením rezortu školstva predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Školskí odborári očakávajú od Horeckého riešenie najdôležitejších výziev súčasnosti

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku