tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ľuboš Blaha a Richard Duda.
Ľuboš Blaha a Richard Duda.

Šéf židovskej komunity kritizoval Blahu aj antirúškarov. Politik mu odkázal: Ospravedlňte sa!

Prirovnávať zásah proti antirúškarom k prenasledovaniu Židov v nacistickom Nemecku nie je možné. Zdôrazňuje to Ústredný zväz židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) na Slovensku v reakcii na výroky poslanca opozičného Smeru-SD Ľuboša Blahu. Polícia je na strane Židov.

Predseda ÚZŽNO Richard Duda upozorňuje na diametrálny situačný rozdiel a nemiestne pripomínanie udalostí Krištáľovej noci z roku 1938 s postupom polície voči tým, ktorí nerešpektujú platné predpisy.

Duda: Antirúškari si za konflikt so štátom môžu sami

„Židom sa človek narodí, pôvod sa ovplyvniť nedá. Štátna moc ich obrala o majetok, práva, dôstojnosť a život bez previnenia, za niečo, čo sa nedá vôľou či rozhodnutím zmeniť,“ upozornil Duda na kontext udalostí z 9. na 10. novembra 1938. „Antirúškari sa vedome rozhodli porušovať predpisy, ohrozovať zdravie iných a vyhrocovať napätú atmosféru v spoločnosti. Do konfliktu so štátom sa dostali vlastným rozhodnutím za každú cenu presadzovať svoje videnie sveta. Preto ich porovnávanie s rasovým prenasledovaním počas holokaustu neobstojí, a to ani poslancom Blahom,“ upozornil predseda ÚZŽNO.

Zdroj:

Názvom Krištáľová noc sa označuje protižidovský pogrom, ktorý sa odohral v noci z 9. na 10. novembra 1938 na území Nemecka, Rakúska a časti Československa. O život pri ňom prišlo vyše 90 Židov, stovky ich bolo zranených, desaťtisíce zatknutých a deportovaných do koncentračných táborov.

„Najskôr dehumanizujú, potom prenasledujú“

Podpredseda Smeru pre eReport v reakcii na slová Dudu uviedol, že mu ide iba o to, aby nenávisť neprerástla v totalitné prejavy, voči Židom nič nemá nijako neznižuje ich utrpenie. „To, čo má spoločné represia voči židovskej menšine v 20. storočí a aktuálne represálie proti ľuďom s iným názorom na pandémiu, je to, ako režimy najskôr dehumanizujú svoje obete (označia ich za podľudí, dezolátov, dobytok, parazitov a pod.) a potom ich prenasledujú a oberajú ich o práva. V tomto je tá podobnosť, na ktorú upozorňujem,“ vysvetlil Blaha.

„Problémom bolo ich presvedčenie“

Zároveň Dudovi pripomenul, že s jeho argumentom o tom, že Židom sa človek narodí úplne nesúhlasí. „Argument, že Židom sa človek narodí, neobstojí, ak sa pozrieme na dejiny prenasledovania Židov v stredoveku či novoveku, kedy Židov obvykle prestali prenasledovať, pokiaľ konvertovali na kresťanstvo. Problémom bolo ich presvedčenie, rovnako ako v prípade nezaočkovaných ľudí – pokiaľ sa neprispôsobia väčšine, tak musia rátať s útlakom. Je to neospravedlniteľné a príklad náboženského prenasledovania Židov je veľmi presný a musí byť mementom,“ podčiarkol Blaha.

Analógie s najväčšími zverstvami ako varovanie

„V prípade nacizmu išlo o biologickú formu antisemitizmu, a preto súhlasím, nemožno porovnávať situáciu v celej jej totalite, ale iba v jej jednotlivých prvkoch – práve preto v tomto prípade upozorňujem na proces dehumanizácie a nie na iné prvky rasistickej Hitlerovej ideológie, ktoré sú špecifické a súvisia s tým, že nacisti nenávideli ľudí za to, akí sa narodili. V tomto analógiu nehľadám, v tom je rasizmus ako ideológia osobitne odpudivý. Som ale presvedčený, že analógie s najväčšími zverstvami v dejinách majú slúžiť ako varovanie a memento v prípadoch, ktoré majú počiatočné znaky fašizmu a je nutné včas na to upozorniť, aby nenávisť neprerástla v totalitné prejavy, ktoré všetci odmietame. Nijako tým neznižujem utrpenie Židov, Rómov či Slovanov počas druhej svetovej vojny a rasistickej politiky nemeckej Tretej ríše – naopak, robím tým všetko preto, aby sa podobné tragédie neopakovali v prípade iných spoločenských skupín a iných spoločenských procesov,“ dodal Blaha.

V statuse bol Blaha k Dudovi tvrdší

Neskôr sa ku kritike židovskej komunity ľavicový politik vyjadril aj na facebooku v podobnom duchu, akurát trochu obšírnejšie a bol k Dudovi aj osobnejší.

„Pán Duda by si mal uvedomiť, že ak niečo vyzerá ako fašista, chodí ako fašista a kváka ako fašista, tak je to fašista… A áno, takto dnes pôsobí súčasná vládna mašinéria. Či sa to niekomu páči alebo nie – pripomína fašizmus. Reakcia pána Dudu bola unáhlená, nepremyslená a intelektuálne nevyzretá. Očakávam ospravedlnenie,“ napísal v závere svojho statusu Blaha.

Zdroj: fb/LBlaha

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ilustračná snímka
  2. Ľuboš Blaha, vedľa časť inkriminovaného komentára Petra Schutza.
  3. ĽUBOŠ BLAHA
  4. OSN logo
  5. Prezidentka Zuzana Čaputová.
  6. Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave.

Zdroj: eReport/tasr

Na status Dudu reagovala aj polícia, ktorá takisto zverejnila na sociálnej sieti status s tým, že sa postavila na stranu židovskej komunity: „Spoločne upozorňujeme na urážlivé porovnávania súčasnej situácie s obdobím II. svetovej vojny.“

Zdroj: fb/policiaslovakia


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf židovskej komunity kritizoval Blahu aj antirúškarov. Politik mu odkázal: Ospravedlňte sa!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku