tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

O situácii v zdravotníctve rokuje vláda len s lekármi. Odborníci varujú, že to je hazard

Stav zdravotníctva je natoľko vážny, že na rokovania o zvýšení miezd zdravotníkov mali prizvať všetkých ich relevantných zástupcov. Skonštatoval to Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív (IVRA) v reakcii na utorkové (9. 8.) rokovanie na Úrade vlády SR. Ich vylúčenie je podľa neho hazardom so zdravotníkmi i pacientami. 

Inštitút zdôraznil, že na rokovaní boli iba šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský a predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Moniky Kavecká, pri ktorej upozornil na jej stranícku príslušnosť. „Sparingpartnera premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO) robila ako protistrana vlastná poslankyňa Národnej rady SR za OĽANO,“ podotkol. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Monika Kavecká pred Úradom vlády SR v januári 2016, keď sestry, ktoré dodnes zastupuje, hrozili výpoveďami.
  2. Prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár.
  3. Zľava minister financií SR Igor Matovič, predseda vlády SR Eduard Heger (obidvaja OĽaNO).
  4. Monika Kavecká pred Úradom vlády SR v januári 2016, keď sestry, ktoré dodnes zastupuje, hrozili výpoveďami.
  5. Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

O nich bez nich

Premiér mal podľa neho hľadať podporu u všetkých relevantných odborových a stavovských organizácií. IVRA poukázal, že napriek výzvam na rokovanie neprizvali Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek, Slovenskú komoru zdravotníckych záchranárov, Slovenskú komoru medicínsko-technických pracovníkov, Slovenskú lekársku komoru či Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. Opatrenia, o ktorých sa rokuje, by mali byť podľa inštitútu verejne prerokované a vysvetlené s jasnou predstavou a stratégiou udržania zdravotníkov v systéme. „Bude na to potrebná práve aj súčinnosť zdravotníckych organizácií, ktoré sú účelovo vynechávané z rokovaní,“ dodal. Konkrétny návrh rastu platov lekárov a sestier ich zástupcovia na utorkovom stretnutí nedostali, rokovania budú pokračovať v pondelok (15. 8.). Viaceré zdravotnícke organizácie kritizujú, že ich k rokovaniam neprizvali.

Visolajský minulý mesiac reagoval, že rokovania o mzdách sú úlohou práce odborových organizácií, nie komôr. Predseda vlády zdôraznil, že sa rokuje o všetkých zložkách v zdravotníctve. Rezort zdravotníctva opakovanie tvrdí, že zdravotnícke organizácie o priebehu rokovaní informuje.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

O situácii v zdravotníctve rokuje vláda len s lekármi. Odborníci varujú, že to je hazard

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku