eReport.sk
Vladimír Soták, výkonný riaditeľ Klub 500 a šéf Železiarní Podbrezová
Vladimír Soták, výkonný riaditeľ Klub 500 a šéf Železiarní Podbrezová. Zdroj: tasr

Šéf klubu 500 Soták: Politici sa musia zobudiť! Matovič nás ignoruje, x-krát som ho žiadal o stretnutie

Najnovší daňový bonus z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) čelí tvrdej kritike nielen zo strany opozície a Matovičovho koaličného partnera SaS, ale v neposlednom rade aj zo strany záujmových združení, ktorých sa nové úpravy dotýkajú. Servítku pred ústa si rozhodne nedáva Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorým chce financmajster zobrať takmer 700 miliónov eur. Ticho neostali ani zamestnávatelia, z ktorých najväčší sú sústredení v Klube 500. Jeho šéf a zároveň generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták si myslí, že politici by sa mali zobudiť a mali by začať so zamestnávateľmi riadne komunikovať o budúcnosti Slovenska.

Tu sa musí inak postaviť otázka: Správne narábame s peniazmi, ktoré máme? Kontroluje niekto štát, aké má náklady, kde dáva peniaze a na čo?

Generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták.

„Minister financií navrhuje jedno, pretože on sa rozhodol a ja sa pýtam, s kým diskutoval tieto veci. Diskutoval s tými, ktorých sa dotýkajú? A minister hospodárstva navrhuje zo svojho pohľadu iné opatrenia. Minister hospodárstva má absolútnu pravdu, že ísť do ďalšieho zvyšovania daní a odvodov pre firmy môže byť likvidačné,“ uviedol Soták v spravodajskej televízii TA3. Poukázal aj na to, že pozornosť by mala byť venovaná skôr výdavkovej strane štátneho rozpočtu: „Tu sa musí inak postaviť otázka: Správne narábame s peniazmi, ktoré máme? Kontroluje niekto štát, aké má náklady, kde dáva peniaze a na čo?“

Je za pomoc ľuďom, ale všetkým

Soták upozorňuje, podobne ako mnoho iných verejne sa vyjadrujúcich osôb, že inflácia sa nedotýka len rodín s deťmi. Práve tie sú prakticky jedinou kategóriou, ktorá v čase krízy dostane od štátu niečo naviac.

„Ja som absolútne za to, aby občania dostali pomoc pri tej inflácii, ktorá narástla, ale my musíme dať tú pomoc všetkým, ktorí to potrebujú. My nemôžme zobrať skupinu ľudí, ktorej to dáme a iným to nedáme,“ myslí si zamestnávateľský predák. Vymenoval taktiež niektoré konkrétne kategórie, na ktoré podľa neho štát v čase krízy nemyslí: „Nie sú tam dôchodcovia, nie sú tam doktori, nie sú tam učitelia, štátna správa, nie sú tam všetci. Ale inflácia sa dotýka všetkých.“

Daň na ruskú ropu sa mu nepozdáva

Rozhodnutie o špeciálnom zdanení spoločnosti Slovnaft Soták pri tom vôbec nevníma pozitívne. A to najmä preto, lebo mu pri takýchto závažných krokoch chýba patričná diskusia a výmena vecných argumentov.

„Nie je možné, aby minister povedal: Tak Slovnaft bude platiť, lebo je to Slovnaft, lebo je to ropa a ja som sa rozhodol na ministerstve financií a zdaníme toto a toto a toto. Ja som ale nezažil, aby nás politici zavolali diskutovať o tom, čo urobiť na Slovensku, aby sme sa mali lepšie,“ tvrdí Soták.

Zároveň odhaľuje, že Matovič klub najväčších zamestnávateľov prakticky ignoruje: „X-krát som žiadal aj ministra financií Matoviča, aby sa so mnou stretol, ale on sa s klubom 500 nikdy nestretol.“

Kto je zbohatlík? Ja som zbohatlík, ktorý 40 rokov som vo fabrike a 28 rokov som generálny riaditeľ v čase, kedy ešte niektorí politici, niektorí predsedovia strán, chodili na bicykli?

Reagoval Soták na vyhlásenie Matoviča, že predstavitelia veľkých firiem sú zbohatlíci.

Takáto ignorancia pri tom podľa neho nie je na mieste, lebo štát si chce zo štátneho rozpočtu brať stále viac a viac a práve zamestnanci a zamestnávatelia sú tými, kto ho napĺňa zdrojmi. „S nami sa dá komunikovať, ale férovo a otvorene. My sme tí, ktorí napĺňajú štátny rozpočet,“ dodal.

Podľa Matoviča sú veľké firmy „zbohatlíci“

Soták pridal taktiež vážnu výzvu politickej scéne, pravdepodobne hlavne tej vládnej, aby sa jednotliví predstavitelia strán a ministerstiev zobudili a prestali hádať: „Páni politici sa musia zobudiť. Musia si uvedomiť jedno, že sa nemôžu hádať. Keď sa budú hádať, bude medzi nimi nenávisť, ktorá tam nepatrí.“

Celkom podráždene pri tom reagoval na Matovičovu poznámku, že predstavitelia veľkých firiem na Slovensku sú zbohatlíci. Matovičovi pri tom mimo iného pripomenul vzájomný rozdiel v skúsenostiach. „Kto je zbohatlík? Ja som zbohatlík, ktorý 40 rokov som vo fabrike a 28 rokov som generálny riaditeľ v čase, kedy ešte niektorí politici, niektorí predsedovia strán, chodili na bicykli?,“ uzavrel Soták.

VIDEO Tlačovka Klubu 500 – Výzva na zabezpečenie dodávok plynu aj po 20. máji 2022

Zdroj: youtube.com/ereport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf klubu 500 Soták: Politici sa musia zobudiť! Matovič nás ignoruje, x-krát som ho žiadal o stretnutie

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre