eReport.sk
Zľava Zuzana Čaputová a prezident Švajčiarska Ignazio Cassis.
Zľava Zuzana Čaputová a prezident Švajčiarska Ignazio Cassis. Foto: fb/zcaputova

Čaputová v Zürichu: Uctila si pamiatku slovenského vedca, položila veniec k jeho buste

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si v piatok vo švajčiarskom Zürichu uctila pamiatku slovenského vedca, vynálezcu, konštruktéra a univerzitného profesora Aurela Stodolu. Pri príležitosti tohtoročného 80. výročia Stodolovho úmrtia položila veniec k jeho buste v budove Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu (ETH).

Stodola je autorom slávneho diela Die Dampfturbinen und ihre Aussichten als Wärmekraftmaschinen (Parné turbíny a ich výhľady ako tepelných strojov). Patril k autoritám v teórii a stavbe parných a plynových turbín. Jeho konštrukcie a výpočty dali základy tomuto odboru strojárstva a predurčili jeho vývoj na mnoho rokov dopredu.

Medzi jeho poslucháčov patril aj Albert Einstein

Vedec Stodola začal študovať techniku a strojné inžinierstvo v roku 1876 v Budapešti, odkiaľ v roku 1877 prešiel na univerzitu v Zürichu. Pokračoval v štúdiu v Berlíne a na parížskej Sorbonne.

V roku 1892 prijal Stodola ponuku prednášať na univerzite v Zürichu, kde založil strojné laboratórium. Postupne sa stalo jedným z najuznávanejších v Európe. Na univerzite prednášal Stodola 37 rokov. Medzi jeho poslucháčov patril aj budúci autor teórie relativity Albert Einstein.

Vo funkcii vedúceho Katedry stavby strojov sa Aurel Stodola venoval vtedy novému odboru parných turbín a plynových (spaľovacích) turbín. Predvídal nesmierny rozvoj a využitie týchto tepelných strojov tak presne, že jeho teoretické štúdie a matematické výpočty sú aktuálne dodnes.

Pochovaný je v Liptovskom Mikuláši

Nové konštrukčné či technické vylepšenia pretavil Stodola aj do oblasti zdravotníctva. V spolupráci s chirurgom Ferdinandom Sauerbruchom skonštruoval pohyblivú umelú ruku, tzv. Stodolovu. Princíp jeho vynálezu umelej ruky využili aj pri zhotovení protéz chodidla a nohy.

Stodola zomrel 25. decembra 1942 v Zürichu, kde ho pôvodne aj pochovali. Jeho telesné pozostatky v roku 1989 aj s manželkinými previezli a slávnostne pochovali v Liptovskom Mikuláši.

FOTO Spomienka na Stodolu v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši z roku 2019

GALÉRIA – Foto: tasr

Prezidentka do Švajčiarska vzala aj zástupcov univerzít

„Vo Švajčiarsku som ako slovenská hlava štátu na historicky prvej štátnej návšteve. Ďakujem za vrelé prijatie od prezidenta Ignazia Cassisa a členov vlády. Prichádzam sem aj s veľkou expertnou delegáciou, v ktorej sú zástupcovia a zástupkyne slovenských univerzít, výskumných inštitúcií a inovatívnych spoločností. Sú tu, aby nadviazali novú spoluprácu v oblasti výskumu, zelenej tranzície, nízkoemisných technológií, obnoviteľných zdrojov či obehového hospodárstva,“ informovala slovenská hlava štátu ešte vo štvrtok na sociálnej sieti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová.
  2. Zuzana Čaputová
  3. Zuzana Čaputová.
  4. Cena plynu sa môže zvýšiť
  5. Vladimír Soták, výkonný riaditeľ Klub 500 a šéf Železiarní Podbrezová

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová v Zürichu: Uctila si pamiatku slovenského vedca, položila veniec k jeho buste

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre