„Toto je aká obludnosť. Čo ja mám s politikou? Nič,“ reagoval Maroš Žilinka na poslanca SaS Alojza Baránika, ktorý mu šplechol do očí, že klame a zavádza. Žilinka zdôraznil, že nie je pravda ani to, že by sa vyhýbal zdôvodňovaniu svojich rozhodnutí. Na piatkovom Ústavnoprávnym výborom Národnej rady (NR) SR, ktorého sa zúčastnil generálny prokurátor to boli práve Sulíkovi poslanci, pre ktorých žiadny z argumentov Žilinku nebol dosť dobrý. Najviac kričal Baránik a sekundoval mu pri tom jeho stranícky kolega Ondrej Dostál.
Jeho odvolávanie je možné v zmysle rokovacieho poriadku Národnej rady,
Alojz Baránik o Marošovi Žilinkovi.
Keď Generálna prokuratúra (GP) SR zrušila 31. augusta na základe paragrafu 363 obvinenia bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi, finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke, rozpútalo to masívnu vlnu kritiky najmä v radoch koaličných politikov. Aj to bol dôvod, že bol Žilinka pozvaný na výbor, aby to celé vysvetlil. A to napriek tomu, že GP svoje rozhodnutia zdôvodnila na vyše 70 stranovom odôvodnení aj na tlačovej besede.
Žilinka: Zastávam konzistentný názor
Časť koalície sa teraz usiluje paragraf 363 zrušiť, to však Žilinka odmieta, pretože ako vraví, nechce byť vo svojej funkcii iba štatistom. „Odmietam, aby boli vytrhávané z kontextu jednotlivé vety zo všetkého toho, čo bolo povedané. Tak na vypočutí, aj v súčasnej dobe,“ reagoval na otázku, či sa v porovnaní s verejným vypočutím pred voľbou šéfa prokuratúry nezmenil jeho postoj na znenie sporného paragrafu. „Zastávam konzistentný názor k tomuto inštitútu,“ zdôraznil.
Asi neviete predýchať že vás upratal ako malého chlapca,
odkázal Mirko cez sociálnu sieť Baránikovi.
Žilinka zároveň pred poslancami na výbore odmietol, že by sa GP SR vo svojich rozhodnutiach prikláňala na stranu obhajoby. „Na všetky jej námietky, na ktoré má v trestnom konaní nárok, musí GP SR zareagovať a zaujať stanovisko,“ podotkol.
Baránik: Jeho odvolávanie je možné
Akýkoľvek argument počas búrlivej diskusie, ktorý Žilinka uviedol, však pre poslancov Dostála a najmä Baránika nebol dosť dobrý. Obaja sú presvedčení, že generálny prokurátor klame a zavádza. Zašlo to tak ďaleko, že Baránik sa rozhodol v pléne iniciovať odvolávanie Žilinku. „Pre úplnú stratu dôvery. Jeho odvolávanie je možné v zmysle rokovacieho poriadku Národnej rady,“ povedal novinárom a neskôr to dal na známosť aj cez sociálnu sieť.
Áno, niektorí mu za to na jeho profile s ani nie 900 priateľmi tlieskali, ale tí čo boli kritickí mu dali poriadne ostro najavo, čo si o jeho návrhu myslia. „P. Baranik, to čo ste predviedli bolo tak absurdne, obludne a škandalózne, že pojem ,,preraziť dno,, nabral novu skutočnosť. Hanba ..“ – napísal Lukáš.
„A môžem na vás ukázať prstom ?? Veľactený pán poslanec. Grciam z vás. Vyhádzal by som vás zavretým oknom všetkých 150 čo ste tam . Beriete za malo muziky veľa peňazí,“ pridal svoj názor Peter.
Ani Renáta poslanca nešetrila: „To by sa Vám páčilo , čo? Posledného „neposlušného článku“ sa zbaviť a potom si robiť čo chcete … Asi máte viacerí za ušami, keď sa ho tak bojíte ….“
Mirka za postoj k Žilinkovi nazval Baránika klaunom. „Asi neviete predýchať že vás upratal ako malého chlapca….ako taký klaun ako vy dokáže byť v politike tomu naozaj nerozumiem…..riadi sa podľa práva a zákonov…..nuž ako sa hovorí hlúpemu nikto nevysvetli.“
Jediná koaličná strana, ktorá sa Žilinku zastáva a odmieta, aby sa paragraf 363 zrušil je Sme rodina. Jej líder Boris Kollár počas minulého víkendu upozornil, že za tým, aby sa úprava spornej legislatívy dala do programového vyhlásenia vlády bola SaS, konkrétne práve Baránik.“Toto bola agenda SaS. Pán Baránik to tam silou mocou chcel, keď sme zakladali túto vládu, strčiť. Zrušiť túto 363-ku. My sme boli už vtedy kategoricky proti tomuto. A vtedy tam bol ešte doktor Čižnár ako generálny prokurátor. Sme nevedeli, že tam (vo funkciách generálneho a špeciálneho prokurátora – pozn. red.) bude pán Žilinka a pán Lipšic,” vysvetlil Kollár, kto za snahami zrušiť paragraf 363 stojí.
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka nerozumie situácii, ktorá vznikla v súvislosti s mediálnym výstupom Generálnej prokuratúry (GP) ani reakciám, ktoré ju sprevádzajú. Šéf prokurátorov to uviedol na piatkovom rokovaní Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá, na ktorý bol pozvaný, aby vysvetlil, prečo sa na minulotýždňové vyhlásenie GP k uzneseniam o zrušení obvinení nedostali všetky médiá, ktoré prejavili záujem.
„To, že sme niekoho nepustili, nezodpovedá realite„
Žilinka zdôraznil, že GP robí maximum pre rýchle a flexibilné informovanie verejnosti, odmietol tvrdenie o selekcii médií. Zopakoval argumenty o kapacitných dôvodoch i pandemickej situácii, ktoré predurčili, že prítomné na vyhlásení GP budú štyri celoštátne televízie i dve agentúry a prostredníctvom online prenosu TASR bude zabezpečené zverejnenie obsahu širokej verejnosti.
Nestotožňujeme sa ani s jeho slovami, že nešlo o selekciu médií a jeho vysvetlenie nám nedáva ani záruky, že sa niečo podobné nemôže stať v budúcnosti,
povedal po rokovaní predseda výboru Kristián Čekovský (OĽANO) o Marošovi Žilinkovi.
„Tvrdenie, že sme niekoho nepustili, že niekto dostal a nedostal pozvanie, nezodpovedá realite. Jednoducho, zvolili sme v závislosti na podmienkach najefektívnejší formát plošného informovania,“ vyjadril sa Žilinka. Poukázal na to, že nešlo o prvý prípad takto zvoleného informovania zo strany GP, pričom ho doteraz nikto nenamietal. Dodal, že GP odpovedala na všetky otázky všetkých médií, ktoré boli k téme vyhlásenia prokuratúre doručené.
Pročko sťa hovorca novinárov adresoval Žilinkovi prosbu
Člen výboru Roman Foltin (SaS) apeloval, aby sa nehľadalo právne zdôvodnenie, prečo sa „to takto urobilo“, ale spôsob, ako v budúcnosti zabezpečiť účasť pre všetkých, ktorí o to prejavia záujem. Priamo o to šéfa prokurátorov požiadal poslanec Jozef Pročko (OĽANO). „Prosím, robte tie tlačové konferencie v budúcnosti tak, aby sa tam mohli dostať všetci novinári,“ povedal.
Podpredseda výboru Miroslav Kollár (nezaradený) upozornil, že podobné prípady znižujú dôveryhodnosť prokuratúry. Kollár je totiž presvedčený, že záleží nielen na tom, čo sa robí, ale aj ako sa to robí. „V konečnom dôsledku verejnosť si nebude pamätať, koľko vyhlásení ste promptne a rýchlo dali, ale to, že ste v istej citlivej veci postupovali tak, že to vyvoláva otázky a pochybnosti,“ povedal Kollár.
Žilinka: Budeme hľadať možnosti mimo priestorov GP
Žilinka na rokovaní uviedol, že formy mediálnych výstupov sa budú odvíjať od témy, ktorú bude potrebné komunikovať a tiež od priestorových možností. „Ak bude potrebné zorganizovať tlačovú konferenciu, budeme hľadať možnosti mimo priestorov GP,“ povedal Žilinka.
Čekovský Žilinkovo vysvetlenie považuje za nedostatočné
Mediálny výbor vo svojom uznesení nezobral na vedomie Žilinkovo vysvetlenie, vyzval ho na otvorenú a transparentnú komunikáciu s verejnosťou prostredníctvom médií tak, ako sa k tomu zaviazal vo výberovom konaní na post generálneho prokurátora. Rovnako ho vyzval k dodržiavaniu tlačového zákona a rovnému zaobchádzaniu s médiami.
Predseda výboru Kristián Čekovský (OĽANO) po rokovaní vysvetlil, že Žilinkovo vysvetlenie považuje za nedostatočné. „Nestotožňujeme sa ani s jeho slovami, že nešlo o selekciu médií a jeho vysvetlenie nám nedáva ani záruky, že sa niečo podobné nemôže stať v budúcnosti,“ povedal.
Na tlačovú konferenciu GP SR vo štvrtok 2. septembra nevpustili novinárov z redakcií Denníka N, SME a Aktualít. Generálny prokurátor to vysvetlil kapacitou miestnosti, v ktorej sa konferencia konala. Šéfredaktori spomínaných médií poslali otvorený list generálnemu prokurátorovi. Odmietli selektívny prístup k novinárom. Žilinka v reakcii na sociálnej sieti odmietol obvinenia zo selekcie médií, poukazuje v ňom na to, že na tlačovej konferencii sa zúčastnili štyri celoštátne televízie a dve tlačové agentúry a bol zabezpečený aj online prenos, neskôr i zverejnenie uznesení na webe. Dotknuté redakcie dokonca obvinil z klamstva a v podstate ich označil za dezinformačné.
Mohlo by vás zaujímať:
Zdroj: eReport/tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Saskár Baránik chce Žilinku odvolať, vraj stratil dôveru. Kritici z ľudu ho zotreli: Grciam z vás!