eReport.sk
Mária Kolíková
Mária Kolíková. Foto: tasr

Dovolanie „Márie, ktorá podvod spáchala“. Pellegriniho poslanec si zgustol na Kolíkovej

Najvyšší súd (NS) SR odmietol dovolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej v trestnej veci Jaroslava Haščáka, keďže jeho obvinenie zrušil generálny prokurátor. Ešte minulý týždeň o tom informovala agentúru TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

„Najvyšší súd dovolanie ministerky spravodlivosti v trestnej veci Jaroslava H. odmietol z dôvodu, že vydaním uznesenia o zrušení trestného stíhania generálnym prokurátorom SR materiálny dôvod väzby nie je daný,“ uviedla hovorkyňa.

Ministerka spravodlivosti podala dovolanie v apríli. Uviedla vtedy, že dôvody zrušenia väzby obvineného Jaroslava Haščáka považuje za hlboko neodôvodnené.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka zrušil koncom augusta  v súvislosti s kauzou Gorila obvinenie voči finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, ale aj bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke. Ako sme vás informovali, na rozhodnutie NS, už reagoval aj advokát Haščáka. A tentoraz svoju reakciu pridal a poslanec Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Eštok svoj status nazval: „DOVOLANIE „MÁRIE, KTORÁ PODVOD SPÁCHALA“.

„Senát Najvyššieho súdu SR v odôvodnení skritizoval podané dovolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Dôvody ostrej kritiky by sa dali zhrnúť do 2 bodov,“ upozornil Eštok a pomenoval nasledovné:

  • 1. Najvyšší súd SR jej vytkol, že dovolaním ako mimoriadnym opravným prostriedkom sa vážne zasahuje do právoplatných rozhodnutí a preto jeho odôvodnenie musí byť o to dôslednejšie a musí sa využívať iba v mimoriadnych prípadoch. Postup ministerky označil senát za neakceptovateľný.
  • 2. Najvyšší súd SR otvorene pomenoval, že ministerka si nedala ani toľko námahy, aby riadne spracovala podnet doručený od špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ale iba ho povrchne pripojila k podanému dovolaniu.

Poslanec zdôraznil, že ministerku nekritizoval hocikto. „Ale päť sudcov Najvyššieho súdu. Je preto na pováženie, či Mária je tým pravým človekom, ktorý by mal kritizovať zákonné rozhodnutia Generálneho prokurátora Žilinku. Je zaujímavé, že koalícii neprekáža využívanie inštitútu mimoriadneho opravného prostriedku zo strany ministerky spravodlivosti, ale prekáža im využívanie mimoriadneho opravného prostriedku zo strany Generálneho prokurátora. Tomu sa povie selektívna spravodlivosť,“ uzavrel.

Zdroj: fb/hlassocialnademokracia

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Finančník Jaroslav Haščák
  2. Baránik chce "silou mocou" odobrať Žilinkovi zákonnú právomoc
  3. Juraj Šeliga (Za ľudí)


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dovolanie „Márie, ktorá podvod spáchala“. Pellegriniho poslanec si zgustol na Kolíkovej