eReport.sk
Ideme správnym smerom
Daniel Lipšic, foto: tasr

S Lipšicom kritika špeciálnej prokuratúry nepohla: Nie sme závislí od prieskumov verejnej mienky!


Špeciálny prokurátor Daniel Lišpic si opäť, ľudovo povedané, pustil ústa na špacír. Okrem viacerých výrokov opozície znovu komentoval aj konkrétne rozhodnutie Najvyššieho súdu SR. Len nedávno bol pri tom uznaný vinným z disciplinárneho previnenia nedodržania princípu zdržanlivosti. Lipšic považuje svoje vyjadrenia za normálne, rovnako ako si stojí za rôznymi trestnými stíhaniami a ich priebehom, napriek kritike zo strany širokej aj odbornej verejnosti. Zároveň sa zastáva vyšetrovateľov, ktorí sú obviňovaní z manipulácií v trestným veciach. A odmieta aj obvinenia voči kajúcnikom.

„Považujem za povinnosť zastať sa mojich kolegov a vyšetrovateľov NAKA, pokiaľ sú škandalizovaní, pokiaľ sa vo verejnom priestore šíria nepravdivé informácie,“ povedal Lipšic v relácii Na telo Plus o svojom porušení mlčanlivosti.

Politické komentáre vraj nemá

Lipšic je bývalý politik, s veľmi jasným napojením na súčasnú vládnu garnitúru. Jeho bývalá strana NOVA dokonca dnes patrí pod hlavnú vládnu stranu OĽANO. Lipšic však svoju politickú angažovanosť nevníma ako problém a o sebe zároveň tvrdí, že nemá politické komentáre. „Nemám žiadne politické komentáre, ani som ich v tejto funkcii nikdy nemal,“ tvrdí Lipšic.

Spory medzi jeho Úradom špeciálnej prokuratúry a Generálnou prokuratúrou SR veľmi komentovať nechce, no myslí si, že prokuratúra aplikuje na jeho prokurátorov iné pravidlá: „Nemôžu ísť prokurátori ÚŠP podľa pravidiel grécko-rímskeho zápasenia a ostatní prokurátori voľným štýlom.“

To samozrejme súvisí aj s jeho priamym konfliktom s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Generálneho prokurátora podľa Lipšica treba riešiť za stretnutie s Petrom Koščom – bývalým tajným, ktorý je obvinený z korupčnej činnosti. Lipšic pri tom priznáva, že sa s ním tiež stretával, ešte ako advokát. Bolo to vraj u neho doma a o ničom sa nebavili, čo Lipčic považuje za svoju argumentáciu. Toto stretnutie teda podľa špeciálneho prokurátora bolo v jeho prípade v poriadku, no v prípade Žilinku už nie.

Výhrady opozície

Špeciálny prokurátor je často cieľom kritiky z radov politickej opozície a to napríklad aj pre to, že špeciálna prokuratúra nerieši podozrenie z úplatku a korupcie ministra vnútra Romana Mikulca. Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica Lipšic Mikulca chráni. Lipšic však argumentuje, že Mikulec bol vypočutý. Faktom však je, že na rozdiel od mnohých nominantov Smeru nebol vzatý do väzby.

Lipšic teda aj naďalej trvá na tom, že orgány činné v trestnom konaní nepoužívajú dvojaký meter: „Keď sa na to človek pozrie nezainteresovane a je objektívny, tak musí vidieť, že ideme absolútne rovnako.“

Lipšic mal byť na základe nahrávky bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana a bývalého šéfa Finančnej správy SR Františka Imreczeho priamo účastný v systéme úplatkov, týkajúcich sa štátneho nákupu IT systému od firmy Detica. Lipšic však prekvapivo tvrdí, že firmu nepozná. Podľa nahrávky mal úplatky „manažovať“.

„Ja ten prípad vôbec nepoznám, ani tú firmu nepoznám, ale veď v poriadku, veď hovorím, každá vec sa musí vyšetriť. A preto by som možno vyzval zhotoviteľa tej nahrávky, ktorá bola medializovaná, aby bola doručená celá nahrávka,“ povedal k prípadu Lipšic. Kauzu má pritom pod dozorom jeho vlastný úrad, čo odborná verejnosť taktiež namieta. Existuje totižto podozrenie, že Lipšic v prípade vyšetruje samého seba.

Bude vás zaujímať:

  1. Postupujeme v súlade so zákonmi
  2. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel
  3. Na ilustračnej snímke vpravo známa postava z filmového plátna, Mr. Bean zhotovený zo stavebnice lego.
  4. Ľudovít Makó na fotografii z júna 2018, keď zastával funkciu šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy.
  5. Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského doc. JUDr. Eduard Burda, PhD.
  6. Generálny prokurátor SR reaguje

Ficova a Kaliňákova kauza Súmrak

Bez povšimnutia neostala v markizáckej relácii ani kauza, v rámci ktorej bol na nejaký čas umiestnený do kolúznej väzby exminister vnútra Robert Kaliňák. Opozičný líder Fico sa do pút nedostal pravdepodobne len vďaka tomu, že ho prekvapivo nevydala Národná rada Slovenskej republiky. Ihneď po Ficovom nevydaní a po Kaliňákovom prepustení sa spustili úvahy o tom, či sú stíhania voči Ficovi a Kaliňákovi dostatočne odôvodnené. „Dôvodnosť stíhania, dôvodnosť právnej kvalifikácie, potvrdili dve inštancie súdov,“ myslí si Lipšic, ktorý mal znova raz čo povedať aj ku kritike zo strany politikov: „To, že politici nás budú kritizovať sprava, zľava, v poriadku. My to komentovať nebudeme.“ Lipšic sa v súvislosti s podobnými stíhaniami dokonca zastáva vyšetrovateľov NAKA, známych ako čurillovci, alebo
kajúcnikov Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa. To, či je takéto zastávanie sa zo strany prokurátora vhodné, je však otázne.

Odborná kritika ho zjavne veľmi netrápi

Okrem politickej kritiky sa na Lipšica však vznáša aj odborná kritika. Celkom otvorene sa voči stíhaniu Fica s Kaliňákom postavil dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda, ktorý v celom prípade nevidí dôvod na stíhanie za zosnovanie a založenie zločineckej skupiny, rovnako ako na rozdiel od Lipšicovho ÚŠP nevidel dôvod na kolúznu väzbu. Lipšic však celkom odvážne tvrdí, že názory akademickej obce nie sú záväzné a akademikom vraj chýba dostatok skúseností a ich vyjadreniam tým pádom chýba kvalifikácia.

Odborníci, vrátane sudcov, kritizovali aj nedávny zásah NAKA na Okresnom súde Bratislava III., v rámci ktorého sa mali policajti k sudcom a zamestnankyniam súdu správať agresívne a násilne. Lipšic sa však kriminalistov zastáva: „To podozrenie, že sa manipulovalo s utajovanou prílohou spisu, kde boli dokumenty spravodajskej služby je, a je reálne.“ ÚŠP v tomto prípade vraj predložilo aj podrobné vyjadrenie súdnej rade, ktorá sa celým prípadom aktívne zaoberá. Sudcov, ktorí kriticky o celom prípade blogujú, Lipšic zároveň vyzýva na verejnú diskusiu.

Je vo všeobecnosti hrdý

Lipšic sa javí byť na svoju široko kritizovanú prácu celkom hrdý. Prokurátorov ÚŠP sa pri tom jednoznačne zastáva a ich prácu si zjavne váži. „Pre mňa je cťou byť kolegom týchto prokurátorov,“ tvrdí Lipšic. Mnohé prieskumy verejnej mienky aj napriek Lipšicovej hrdosti nehovoria o veľkej dôveryhodnosti ÚŠP v očiach občanov. V tomto prípade je však Lipšicove vyjadrenie tvrdé a jednoznačné: „My nemôžme byť závislí a ani nie sme na prieskumoch verejnej mienky.“

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

S Lipšicom kritika špeciálnej prokuratúry nepohla: Nie sme závislí od prieskumov verejnej mienky!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne