eReport.sk
Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského doc. JUDr. Eduard Burda, PhD.
Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského doc. JUDr. Eduard Burda, PhD. Foto: tasr

Udrel známy dekan: V právnom štáte si nemôžme dovoliť, aby v médiách behali rôzne podozrenia!

Expert na trestné právo, ktorý predčasom doslova rozpitval uznesenie o obvinení šéfa Smeru-SD Roberta Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka, opäť udrel. Eduard Burda, ktorý považuje uznesenie o obvinení spomínaných opozičných politikov Smeru za značne prehnané, aktuálne upozornil, že závažné nezákonnosti v trestnom konaní nemožno v žiadnom prípade tolerovať.

Proti nezákonnostiam zásadného charakteru v prípravnom konaní je treba tvrdo a rázne zakročiť. V rámci štvrtkovej konferencie Zákonnosť a efektivita trestného konania s dôrazom na prípravné konanie to uviedol dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského (PraF UK) v Bratislave Eduard Burda.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. chata
  2. Eduard Burda, expert na trestné právo a dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského na archívnej snímke.
  3. Ľudovít Makó a František Imrecze.
  4. V popredí šéf Smeru Robert Fico.

„Trestné konanie je proces, ktorý má určité opravné fázy a prostriedky. Preto sa počíta s tým, že určité chyby sa stávajú,“ povedal Burda, podľa ktorého je potrebné takéto chyby jednoznačne odstraňovať.  

Politizácia konaní musí byť odmietnutá, vyhlásil dekan

Podľa dekana PraF UK je účinný boj proti trestnej činnosti a spravodlivé potrestanie páchateľov možné výlučne zákonnými prostriedkami a pri rešpektovaní základných práv a slobôd fyzických a právnických osôb. „Každý prípadný pokus o uplatňovanie tzv. politiky účel svätí prostriedky musí byť odmietnutý ako neakceptovateľný a jednoducho nezlučiteľný so zásadami právneho štátu,“ vyhlásil Burda.

Odborník kritizoval aj mediálny priestor

Ako doplnil, každé relevantné podozrenie zo zneužitia inštitútov trestného práva by však malo byť vyšetrené. „My si jednoducho v právnom štáte nemôžme dovoliť, aby nám v médiách behali rôzne podozrenia z toho, že sa marí trestné konanie, alebo že sa niečo nejakým spôsobom zneužíva a aby to nebolo vyšetrené,“ zdôraznil dekan.

Pripomíname, že Burda v závere apríli tohoto roka, keď NAKA obvinila bývalých vysokopostavených vládnych politikov Fica a Kaliňáka, zaujal jednoznačný postoj aj k faktu, že ich obvinili zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. „Pokiaľ ide o trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ten v danom kontexte považujem za nezmyselne vykonštruovaný, pričom ak by sme pripustili politickú motiváciu daného obvinenia, povedzme si, že práve názov tohto trestného činu vyzerá v titulkoch článkov najšokujúcejšie,“ upozornil vtedy právny expert

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Udrel známy dekan: V právnom štáte si nemôžme dovoliť, aby v médiách behali rôzne podozrenia!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti