eReport.sk
Hamranova polícia
Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran. Zdroj: tasr

Hamran: NAKA začala trestné stíhanie v kauze únosu Vietnamca, lebo ju „vyrušuje“

Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala v kauze únosu Vietnamca z roku 2017 trestné stíhanie pre podozrenia z korupcie. Policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval na stredajšom parlamentnom brannobezpečnostnom výbore.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Aj Matovičovi by časom mohlo ísť o krk
  2. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.
  3. Kaľavského vypočujú cez telemost
  4. Právnik Schmidt pre eReport o petícii na vyvodenie zodpovednosti voči predsedníčke EK: Nebudeme mlčať!

Prípad únosu Vietnamca podľa Hamrana polícia vníma a vyrušuje ho. „Sme v ranom štádiu prípravného konania, ktoré je neverejné,“ upozornil.

Polícia

Policajný prezident dodal, že kauzu dosiaľ nevyšetrovala polícia, ale Úrad inšpekčnej služby pod dozorom krajskej prokuratúry. V súvislosti s prípadom však doteraz vykonávala viacero procesných úkonov na žiadosti nemeckých orgánov.

Únos

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko sa v tejto súvislosti zaoberalo možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

GP SR

„Považoval som za potrebné, aby sa raz a navždy za prípadom urobila bodka a aby sa vec zákonne objasnila. Nedovolím, aby ani generálny prokurátor, ani orgány prokuratúry boli zaťahované do politického boja,“ povedal v marci 2021 k tejto kauze Maroš Žilinka pre TA3. Podotkol, že si dôkladne naštudoval celý spis, ktorý mal viac ako 4 000 strán. 

„Z týchto dôkazov vyplýva, že z nich nemožno vyvodiť záver, že orgány SR sa vedome podieľali na únose. Nie je preukázané ani to, že bol vôbec tento občan na palube lietadla a na území republiky, uviedol tiež Žilinka v minulosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hamran: NAKA začala trestné stíhanie v kauze únosu Vietnamca, lebo ju „vyrušuje“

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti