eReport.sk
Na Západe nič nové
Sprava prezident USA Joe Biden a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský počas návštevy Ukrajiny v Kyjeve 20. februára 2023. Foto: tasr/ap

Sachs: Vojnu na Ukrajine vyprovokovala Amerika, mier sa nedá dosiahnuť zbraňami!

Rusko neospravedlňujem. Nie je však pravda ani to, čo „papagájujú“ západní politici a mainstreamové médiá. A to naratív, že ide o „ničím nevyprovokovanú ruskú agresiu,“ píše vo svojom najnovšom článku americký profesor Jeffrey Sachs. Ktorý je jedným z mála, ktorí „nevyrábajú históriu jednej pravdy.“ Miesto toho, sa držia faktov. A histórie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Karol Farkašovský
  2. Nemecko drží slovo
  3. Útoky na paragraf začala Matovičova vláda

Rusko neospravedlňujem

Píše Sachs, ktorého i slovenský mainstream dookola obviňuje z toho, že je „ruským agentom, dezinformátorom, etc.“ Ale ako napísal už Orwell, na ktorého sa profesor odvoláva na začiatku svojho textu, „„Kto ovláda minulosť, ovláda budúcnosť: kto ovláda prítomnosť, ovláda minulosť“. (1984)

„Oveľa lepším ruským prístupom by bolo, ak by zintenzívnili diplomaciu s Európou a „nezápadným svetom,“ s cieľom vysvetliť svoje postoje a najmä sa postaviť americkému militarizmu a unilateralizmu. S neunúnavným tlakom Ameriky na rozširovanie NATO, nesúhlasí v sutočnosti oveľa viac krajín, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Takže som presvedčený, že ruská diplomacia by dosiahla viac, ako vojna,“ skonštatoval americký profesor.

Za všetkým hľadaj Ameriku

„Túto vojnu vyprovokovali Spojené štáty, pričom tomuto zvrátenému úsiliu venovali roky. Keď si konečne priznáme túto pravdu, až potom nájdeme spôsob, ako vojnu zastaviť. Americké zbrane ju neukončia,“ píše Sachs ďalej a poukazuje na mnohé fakty. (ktoré sú vojnovými jastrabmi a popieračmi histórie označované za „hoaxy..)

Dlhoročný poradca pri OSN a expert na globálnu politiku, vidí jadro problému vzniku vojny na Ukrajine najmä v dvoch veciach. Prvou bol zámer USA rozšíriť NATO o Ukrajinu a Gruzínsko. Čo by znamenalo obkľúčenie Ruska.

Druhým, aktívna úloha Ameriky pri „zavádzaní rusofóbneho režimu na Ukrajine a to násilným zvrhnutím ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyča vo februári 2014.“

„Táto vojna v skutočnosti začala pred deviatimi rokmi. A Biden, Zelenskyj, lídri G7 i v Európe, to veľmi dobre vedia,“ konštatuje Sachs.

História, tá skutočná

Nielen on si pamätá, že vlády USA a Nemecka opakovane sľúbili sovietskemu prezidentovi Michailovi Gorbačovovi, že NATO sa nepohne „ani o palec na východ“, keď Sovietsky zväz rozpustil vojenskú alianciu Varšavskej zmluvy.

Kto teda porušil tieto písané dohody, ako prvý? Bolo to naozaj Rusko? Neskôr pribudli aj Minské dohody. Ale ako sa vyjadrila pani Merkelová, tie slúžili nie k tomu, aby zabezpečili mier, ale aby Západ v tichosti vyzbrojoval Ukrajinu a pripravoval ju na vojnu.

1984

Sachs pripomína aj ministra obrany Wiliama Perryho,(administratíva Billa Clintona), ktorý chcel na protest proti rozširovaniu NATO rezignovať. A tiež, rok 2008, kedy vtedajší americký veľvyslanec v Rusku(dnes šéf CIA)  William Burns poslal do Bieleho domu závažný dokument, ktorým taktiež varoval pred rozširovaním Aliancie.

„Rusko sa obzvlášť obáva, že Ukrajina poruší dohody o svojej neutralite a bude chcieť vstúpiť do NATO. Keďže veľká časť etnických Rusov, žijúcich na Ukrajine, so vstupom do Aliancie nesúhlasí, mohlo by to viesť k občianskej vojne. Taktiež by takýto krok Ukrajiny znamenal aj ohrozenie Ruskej federácie. Toto všetko by mohlo eskalovať k rozhodnutiu Ruska, urobiť krok, ktorý urobiť nechce- vojnu,“ píše okrem iného, Burns v tomto dokumente.

Na toto všetko od začiatku vojny poukazuje napríklad aj pápež František. Ale ako vieme, „spolu so Sachsom je ruský agent, šíriaci nehorázne klamstvá a dezinformácie, ako všetky „obete ruskej propagandy…“

Zdroj: commondreams.org


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sachs: Vojnu na Ukrajine vyprovokovala Amerika, mier sa nedá dosiahnuť zbraňami!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php