eReport.sk
Nemecko drží slovo
Výcvik ukrajinských vojakov. Ilustračné foto: gettyimages

Rusko Ukrajine: Chcete mier? Neklaďte odpor, odmietnite zbrane a zabudnite na vstup do EÚ a NATO!

Rusko predložilo najmenej šesť podmienok na urovnanie vojnového konfliktu s Ukrajinou. Podľa námestníka ruského ministra zahraničných vecí Michaila Galuzina sa Ukrajina v prvom rade bude musieť vzdať svojho vstupu do EÚ a NATO. Ukrajina tieto požiadavky odmietla a predložila svoje „protipodmienky“. Informovala o tom v sobotu stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Galuzin v rozhovore pre ruskú agentúru TASS ako podmienku pre nastolenie mieru uviedol, že Ukrajina musí prestať klásť odpor ruskej armáde a v záujme urovnania konfliktu s Ruskom musí odmietnuť dodávky západných zbraní.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hamran je Matovičov blázon
  2. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
  3. Boje na Ukrajine neutíchajú

Ruština ako štátny jazyk

Na dosiahnutie „komplexného, spravodlivého a trvalého“ mieru sa Ukrajina musí vzdať aj vstupu do NATO a Európskej únie, vrátiť sa k neutrálnemu statusu nezúčastnenej krajiny a uznať „novú územnú realitu, ktorá vznikla v dôsledku práva národov na sebaurčenie“.

Námestník šéfa ruskej diplomacie dodal, že ochrana práv po rusky hovoriacich občanov a národnostných menšín je tiež dôležitým prvkom na dosiahnutie mieru.

Status ruštiny ako štátneho jazyka musí byť zakotvený na legislatívnej úrovni, zdôraznil Galuzin. Dodal, že Ukrajina musí zaručiť rešpektovanie základných ľudských práv vrátane práva na slobodu vierovyznania.

Reálne sú len „protipodmienky“

Poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak v reakci uviedol, že „skôr potvrdzujú právnu i faktickú nesvojprávnosť ruského vedenia“. Reálne sú preto podľa Podoľaka len „protipodmienky“ predkladané Ukrajinou.

Kyjev žiada okamžité stiahnutie všetkých ruských jednotiek z územia Ukrajiny. Od Moskvy tiež chce, aby uznala, že ZSSR sa rozpadol a postsovietske republiky majú plnú suverenitu. Trvá aj na vydaní vojnových zločincov a osôb, ktoré vyvolali vojnu voči Ukrajine.

Kyjev tiež chce, aby na ruskom území vytýčili demilitarizovanú zónu. Žiada aj zníženie počtu rakiet dlhého doletu, ako aj na právne stanovený plán pre vojnové reparácie a odovzdanie zmrazených ruských aktív v iných krajinách v prospech Ukrajiny. Podľa Kyjeva by sa mala uskutočniť aj medzinárodná konferencia o kontrole ruského jadrového arzenálu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko Ukrajine: Chcete mier? Neklaďte odpor, odmietnite zbrane a zabudnite na vstup do EÚ a NATO!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php