eReport.sk
Milan Vetrák z OĽANO.
Milan Vetrák z OĽANO. Zdroj: reprofoto ta3.com

Rušiť referendum, ak padne vláda? Vetrák z OĽANO: Nie. Možno v ňom ľudia povedia, že chcú túto vládu!


Rušiť referendum, ak padne vláda? Poslanec Smeru Peter Susko minulý týždeň požiadal poslancov, aby umožnili zakotviť skrátenie volebného obdobia NR SR do ústavy. Poukázal na to, že v januári sa má konať referendum o prijatí zmeny ústavy, pričom by táto mohla byť dovtedy prijatá. Predložil preto pozmeňujúci návrh, ktorým chce zaviesť povinnosť prezidenta zrušiť vyhlásené referendum, alebo ho nevyhlásiť po žiadosti petičného výboru. Ak by totiž pred konaním referenda padla vláda, referendum by mohlo byť nateraz bezpredmetné a jeho zrušením by sa ušetrili štátu významné finančné prostriedky.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Koľkí plánujú ísť na referendum? Vyše 54 %, z toho väčšina určite!
  2. Ladislav Kamenický
  3. V Smere stojíme za Slovenskom
  4. Robert Fico pred rečníckym pultom počas tlačovky Smeru.

Svoje stanovisko k možnosti skrátiť volebné obdobie vlády uviedol v stredu večer pre TA3 v relácii Téma dňa Milan Vetrák, poslanec OĽANO. Reagoval aj na aktuálne snahy Smeru, aby bola ústavná možnosť už vypísané referendum zrušiť.

Pripomenul sankcie pri ľudovom hlasovaní

Otázka referenda je podľa Vetráka pomerne zložitá. A to z viacerých dôvodov. „A prvý je ten, že my vo volebnom programe OĽANO máme vyslovene uvedené, že nesúhlasíme s tým, aby sa skracovalo volebné osobitne referendom. Alebo teda, aby sa to robilo referendom,“ povedal moderátorovi Petrovi Bielikovi.

Vetrák ďalej vysvetlil, že mal možnosť už po tých podstatných judikátoch ústavného súdu konzultovať otázky okolo referenda aj s viacerými ústavnými právnikmi. „Ústavný súd povedal, že referendum by malo slúžiť na presadzovanie otázok, ktoré majú normatívny charakter. A to nemá napríklad hlasovanie o dôvere prezidentke, alebo o dôvere vláde. Inštitút, ktorý je na to vhodný je ľudové hlasovanie, nie referendum. Ako má pani prezidentka. Môžete ju v ľudovom hlasovaní odvolať, len potom máte sankciu. Ak sa vám to nepodarí,  jej nanovo začne plynúť nové funkčné obdobie,“ podčiarkol vládny poslanec.

Ľuďom chce dať možnosť rozhodovať, ale

Varoval zároveň pred situáciu v Taliansku. „Aby sme sa nedostali do nejakého modelu talianskej demokracie. Som za to, aby aj ľudia mali možnosť rozhodovať, pretože ústava hovorí o dvoch nohách demokracie. Jedna je zastupiteľská demokracia cez poslancov,  druhá sú ľudia v referende, alebo v ľudovom hlasovaní. Čiže áno, ak hovoríme o skrátení volebného obdobia, tak potom nedávajme tú možnosť iba poslancom parlamentu, mali by sme ju dať aj ľuďom. Ale ak ju dáme ľuďom tak treba to spraviť zodpovedne,“ vyhlásil Vetrák.

Vetrák: 350-tisíc ľudí po každých voľbách nájdete

Poslanec vzápätí vysvetli, čo má na mysli pod spomínaným zodpovedným prístup k tejto citlivej otázke: „To znamená, že ak to bude nejaké ľudové hlasovanie, tak potom treba povedať, či to bude možné robiť každý rok počas volebného obdobia, alebo len druhý a tretí rok. Či tam bude nejaká sankcia, aby to nebolo také, že z rozmaru. Pretože v podstate 350-tisíc ľudí po každých voľbách nájdete. Lebo vždy tá menšia časť, čo prehrala, tak tá bude mať určite 350-tisíc ľudí. To by musela byť nejaká totalitná demokracia. Ani nie demokracia, ale totalitný štát, v ktorom by nejakú stranu volilo 90 percent ľudí. Tak potom tých ľudí nenájdete. Takže treba mať aj nejakú sankciu na to, aby to niekto nerobil nerozvážne, zlomyseľne. A treba sa zmyslieť nad tým, aká to bude sankcia. Bude plynúť nové volebné obdobie vláde? To sú veľmi citlivé otázky, ktoré treba zvažovať, čiže nie je jednoduché sa dohodnúť na takom ústavnom zákone.“

Moderátor sa poslancovi pripomenul, že januárové referendum nebude mať zmysel, ak hlasovanie o dôvere vláde dopadne tak, že vláda padne. Vetrák reagoval: „To referendum sa bude musieť konať. Pokiaľ by teda neprešla novela pána Tarabu, ku ktorej dal pozmeňujúci návrh pán Susko zo Smeru. V ňom sa hovorí, že bude mať petičný výbor možnosť v zásade prikázať pani prezidentke, aby zrušila referendum.“

„Tých ľudí zrušia jedným šmahom ruky“

Vládni poslanec si v tejto súvislosti neodpustil kritiku voči sociálnym demokratom: „Tu presne vidíme, že čo sa deje. Že Smer aj Hlas si uvedomujú, že to referendum bude neúspešné, lebo pravdepodobne nedôjde na neho ani dosť ľudí. A tým pádom celá tá akcia, ktorú robili dva roky, že ľudí držali v napätí, stále sa snažili vyvolať predčasné voľby, no a referendum o nich bola taká pretvárka. Pretože oni to teraz hodia bokom, tých ľudí zrušia jedným šmahom ruky a znova si to idú presadzovať v parlamente. Ja som celý čas hovoril, nech vyjdú s pravdou von, nech nehovoria ľuďom, že oni chcú, aby ľudia rozhodli, keď si to chcú rozhodnúť sami v parlamente.“

„Možno, že to referendum bude úspešné“

Moderátor Vetrákovi pripomenul, že súčasná snaha o pád vlády v NR SR je iniciatívou SaS s podporou a Hlasu. A zdôraznil, že návrh poslanca Suska zo Smeru je aj o tom, aby po prípadnom páde vlády mohla referendum prezidentka zrušiť aj za účelom ušetrenia finančných prostriedkov. „To je dosť veľa peňazí,“ pripomenul poslancovi OĽANO moderátor Peter Bielik.

„Ja si myslím, že to je veľmi nepoctivé voči ľuďom, už nemali navrhovať nič. Keď vyvolali referendum, mali nechať tých ľudí rozhodnúť,“ odkázal Vetrák na adresu strany Smer-SD, ktorá referendum iniciovala. „Možno, že to referendum bude úspešné. A možno v tom referende ľudia povedia, že chcú túto vládu. Treba tých ľudí nechať rozhodnúť,“ netajil poslanec OĽANO svoj optimizmus.

Zdroj: ta3.com

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rušiť referendum, ak padne vláda? Vetrák z OĽANO: Nie. Možno v ňom ľudia povedia, že chcú túto vládu!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne