eReport.sk
V prípade Matoviča je mlčať zlato
Ladislav Kamenický (Smer-SD), bývalý minister financií. Foto: eReport

VIDEO Kamenický pre eReport: Smer dodá všetky hlasy, aby padol Heger! Bude to však stačiť?

Kamenický pre eReport ubezpečil, že opozičný Smer pri vyslovovaní nedôvery vlády určite nezaváha. Strana Roberta Fica sľubuje dodať všetkých 27 svojich poslaneckých hlasov, aby podporila pád kabinetu Eduarda Hegera (OĽANO).

Podpredseda opozičnej strany Smer-SD Ladislav Kamenický zároveň upozorňuje, že úspešným hlasovaním v parlamente sa boj o predčasné voľby neskončil. Potrebná je ešte zmena Ústavy SR, ktorej by muselo predchádzať zabránenie vytvoreniu úradníckej vlády – teda v podstate vlády prezidentky Zuzany Čaputovej.

Zdroj: youtube.com/eReport

Okrem referenda sa môže o zmene ústavy v oblasti skracovania volebného obdobia rozhodnúť aj v parlamente, kde svoj návrh predkladá predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Strany Smer-SD, Sme rodina a SaS sa však nezhodujú v konkrétnostiach. „My navrhujeme dva spôsoby rozhodovania o skrátení volebného obdobia – referendum a uznesenie národnej rady,“ tvrdí Kamenický. Sme rodina súhlasí, avšak s dodatkom, že v NR SR bude musieť rozhodnúť 90 poslancov, nie 75. „Máme tam demokratov z SaS, ktorí chcú Slovákov pripraviť o referendum a nechcú, aby bolo referendum spôsobom ako uskutočniť predčasné voľby,“ popísal Kamenický problém, ktorý má s návrhmi Smeru SaS.

Chce zabrániť vzniku úradníckej vlády

Úradnícka vláda je vládou, ktorú si vyberá prezident. Takáto vláda by teda v podstate bola vládou prezidentky Čaputovej. Hovorí sa dokonca o tom, že bude zostavená hlavne z ľudí blízkych jej pôvodnej strane Progresívne Slovensko. Kamenický však verí, že takáto vláda nie je v záujme žiadnej parlamentnej strany: „Nepredpokladám, že nejaký príčetný politik z národnej rady by súhlasil s úradníckou vládou.“

Pochybnosti o Čaputovej úmysloch spôsobuje možno aj fakt, že tak nejak balansuje medzi podporovaním a nepodporovaním referenda. Jednoznačných vyjadrení k téme je z jej strany ako šafránu. „Pani prezidentka na jednej strane tvrdí ako strašne podporuje referendum, na druhej strane odrádza ľudí od toho, aby sa referenda zúčastnili,“ dodal Kamenický.

V relácii „Bez cenzúry“ s Rasťom Ekkertom sa dozviete:

  • Ako to vyzerá s potenciálnym pádom vlády?
  • Bude Slovensko čeliť rozpočtovému provizóriu?
  • Umožní parlament skrátenie volebného obdobia?
  • Ako bude vyzerať referendová kampaň?
  • Čo si Smer myslí o navrhovanom štátnom rozpočte?
  • Aké problémy vidí v Matovičových opatreniach?
  • Ako pomôcť ľuďom, ktorý nebudú mať na teplo?
  • Čo si Smer myslí o útokoch vlády na Maroša Žilinku?


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Kamenický pre eReport: Smer dodá všetky hlasy, aby padol Heger! Bude to však stačiť?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti