eReport.sk
Rozviazané ruky nie sú právny štát
Ilustračné foto - Apači s ich vodcom Geronimom. Zdroj: Profimedia

„Naši chlapci Apači“ majú na krku ďalší nezákonný postup! Budú sa spolu s Kolíkovou zodpovedať?

Rozviazané ruky nie sú právny štát. Presnejšie, zase sa raz potvrdilo, že „rozviazané ruky polície“ a „očista spoločnosti,“ ktorú na Slovensku zaviedol Matovič a jeho verní, majú len pramálo spoločné so zákonným postupom. Právom. A spravodlivosťou. O najnovšom vývoji v kauze, v ktorej príslušníci NAKA nezákonne konali voči sudcom Okresného súdu Bratislava I, informoval portál Plus7Dní.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prečo NAKA nevyšetruje aj Mikulca?
  2. Laššáková reaguje na čurillovcov
  3. Budú Slováci bez referenda?
  4. Rozviazané ruky nie sú právny štát

NAKA na súde

25. apríla 2022 prišli príslušníci NAKA odbor Východ, na súd a žiadali od sudkyne Ivety Halvoňovej vydanie spisu. Išlo o spis, ktorý na súd pôvodne predložil prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava. Týkal sa nášho najznámejšieho kajúcnika Ladislava Makóa. A jeho kamaráta bývalého námestníka SIS Borisa Beňu. Tiež kajúcnika.

Sudkyňa, ktorá nevyhovela žiadosti prokurátora a oboch mužov prepustila na slobodu, polícii spis a ani utajovanú prílohu nevydala

.Spolu s ňou figuroval v tomto prípade aj vtedajší predseda súdu doktor Roman Fitt. Ten, ako jej nadriadený rozhodol o tom, že sa spis ani utajovaná príloha k príslušníkom NAKA nedostanú.

Okrem iného vtedy v liste, ktorý po razii adresoval Súdnej rade SR uviedol: „Policajti sa mi vyhrážali, že začnú prehľadávať všetky priestory súdu, a keď bude treba, „zavolajú zámočníka a vylomia trezor s tým, že ešte uvidia, čo všetko sa tam nájde.“

O pár dní na to vtedajšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, odvolala Romana Fitta z funkcie predsedu. „Pre jeho manažérske zlyhanie a nezákonný postup.“

Apači

Prípad mal však aj ďalšie pokračovanie. „Naši chlapci“ spracovali realizačný návrh na začatie trestného konania.

„V dokumente sa síce spomínajú neznámi páchatelia, zároveň však z neho vyplývajú mená konkrétnych ľudí, ktorých plánovala NAKA v tejto veci vypočuť. „Za súčasného skutkového stavu navrhujeme vypočuť ako podozrivých JUDr. Ivetu Halvoňovú, JUDr. Romana Fitta a ďalších relevantných svedkov, aby bolo možné náležite zistiť skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie,“ píše sa v návrhu z 22. augusta 2022,“ uviedol portál Plus7Dní.

Pod návrhom sú podpísaní príslušníci NAKA Pavol Zvíjač a Roman Staš. Tým tento postup odobrili ich nadriadení. Róbert Magula a Ján Čurilla.

Ján Čurilla je už pritom obvinený v inej trestnej veci. On a jeho „čurillovci“ Pavol Ďurka, Milan Sabota a Štefan Mašín sú stíhaní pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti.

Okrem iného, plánovali( čo potvrdzujú legálne získané nahrávky)podpáliť auto vtedajšej šéfke tímu Oblúk, Diane Santusovej. Samotný Ján Čurilla bol pritom povýšený. Policajným šéfom Hamranom. „Našich chlapcov“ sa verejne zastala i Zuzana Čaputová.

Tá zrejme videla spis, pretože uviedla, že „ich stíhanie je bezdôvodné.“ Čurillovcov pritom v tomto konaní obhajuje jej bývalý poradca, advokát Peter Kubina.

Konali nezákonne

„Po dôkladnom vyhodnotení zadovážených dôkazov som dospel k záveru, že vyšetrovateľ NAKA tým, že opakovane žiadal o vydanie vyšetrovacieho spisu a utajovanej prílohy, na ktorú sa vzťahovala povinnosť mlčanlivosti a povinnosť zachovať vec v tajnosti, postupoval v rozpore s Trestným poriadkom,“ zhodnotila inšpekcia. Incident preverovala na základe trestného oznámenia sudcu Fitta,“ uviedla Pluska.

Kde sú „ochrancovia zákona?“

Prečo teraz mlčí policajný prezident? Kde je Mária Kolíková? Bude po tomto nasledovať jej ospravedlnenie JUDr. Fittovi?

A prečo k tomuto prípadu ešte nezvolal tlačovku špeciálny prokurátor Daniel Lipšic? A čo pani prezidentka? Ktorá len nedávno prebrala ďalšiu cenu za „budovanie demokracie a ochrany právneho štátu?“ Že by sa k nej tieto informácie ešte nedostali?

A čo „otec rozviazaných rúk a očisty spoločnosti,“ Igor Matovič? Či „bojovníčka za slušné Slovensko a právna expertka“ Veronika Remišová?

Rozviazané ruky nie sú právny štát

Ticho. Ticho ako v kostole. Všetci totiž vedia, že „rozviazané ruky“ nie sú právny štát. A, že tu ide o niečo úplne iné, ako o zákonnosť a právo.

V demokratickom a právnom štáte, sa totiž musia OČTK riadiť zákonom. Politici musia rešpektovať trojdeľbu moci, ktorú máme zakotvenú v ústave SR. Prezidentka by sa ani omylom nemala vyjadrovať k trestným konaniam. A policajný prezident by mal v tomto prípade začať okamžite konať. Špeciálny prokurátor tiež. Nuž… ticho, ticho ako v kostole.

Zdroj: plus7dní, Pravda,


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

„Naši chlapci Apači“ majú na krku ďalší nezákonný postup! Budú sa spolu s Kolíkovou zodpovedať?

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti