eReport.sk
Richard Sulík (SaS). Foto: tasr

Rišo, netrep! Sulík tvrdí, že vakcína mení DNA. Lekár len krúti hlavou

Okolo očkovania na Slovensku je veľa šumu. Nečudo, že v tom majú chaos už aj politici. Najnovšie sa nechal počuť minister hospodárstva Richard Sulík, že moderné mRNA vakcíny menia ľudskú DNA. Toto vyjadrenie ihneď postavilo do pozoru odborníkov. Podľa známeho lekára nemení DNA vakcína, ale niečo oveľa obyčajnejšie.

„Ja by som si netrúfal posúdiť vakcínu, hlavne keď tieto nové vakcíny zasahujú aj do ľudskej DNA,“ povedal v nedeľnej diskusii O 5 minút 12 vicepremiér Richard Sulík s tým, že sú otázne dlhodobé následky po očkovaní takouto vakcínou. Odborníci však krútia hlavou. „Najčastejším argumentom odporcov očkovania proti COVID-19 je použitie mRNA vakcín a ich údajné ovplyvňovanie DNA s následnými dlhodobými nežiadúcimi účinkami. Ide o hoax, ktorého šíreniu pomáhajú aj nešťastné vyjadrenia niektorých politikov,“ prezradil lekár Milan Kulkovský, pričom zrejme narážal práve na Sulíka.

Richard Sulík si myslí, že moderné vakcíny menia DNA. – Foto: tasr

„Pravda je taká, že tieto vakcíny nemenia sekvenciu našej DNA. Bunky nútia vytvárať antigén mimo ich jadra, teda bez vplyvu na DNA. Nie je absolútne žiadny dôvod obávať sa nedajbože mutácií,“ vysvetlil odborník, pričom zdôraznil, že ľudia, ktorí sa obávajú zmeny DNA by sa mali vyhýbať oveľa bežnejšej veci. Ide o alkohol. „Pred pár rokmi bola v časopise Nature publikovaná štúdia, ktorá potvrdila, že alkohol spôsobuje nezvratné genetické zmeny v kmeňových bunkách. Acetaldehyd, ktorý v tele vzniká pri spracovaní alkoholu, pôsobí v tele ako toxín. Tento sa dokáže „prerezať“ cez DNA a trvalo ju poškodiť,“ dvíha lekár varovný prst.

Podľa lekára by si mali dať ľudia pozor skôr na alkohol ako na mRNA vakcínu. – Foto: shutterstock

Sulík však v diskusii neprekvapil iba tým, že si myslí, že vakcína mení ľudskú DNA, ale aj svojim prístupom k očkovaniu. Hoci sa vládni predstavitelia ešte nedávno predbiehali, kto sa nechá zaočkovať, vicepremiér zostal mimo. Už dávnejšie sa vyjadril, že nad očkovaním neuvažuje, keďže sa nikdy neočkoval ani len proti chrípke. Neskôr priznal, že sa vakcinovať nechá. „Ja sa teraz nebudem očkovať, počkám si, až keď budem na rade a vyberiem si vakcínu. Potom budeme aj viac o tých vakcínach vedieť. A nejako sa rozhodnem,“ nechal sa počuť Sulík, ktorý zrejme nemá prehľad o momentálnej situácii, keďže sa očkuje tou vakcínou, ktorá je momentálne dostupná.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport