eReport.sk
Quo vadis Slovensko?

KOMENTÁR O vláde i Nvotovej, ktorá tvrdí, že „Slováci sú leniví chodiť do reštík a na umenie.“

Quo vadis Slovensko? A žijeme všetci na Slovensku? Na tom istom? Čoraz častejšie sa mi zdá, že nie. Posledný komentár som písala 17. novembra 2022. Odvtedy sa veľa zmenilo. V skutočnosti sa ale nezmenilo nič. Najprv sme sa dozvedeli, že Hegerova menšinová vláda padla. Tí, ktorí poznáme ústavu i zákony, sme čakali. Čakali, že prezidentka začne okamžite konať. Lebo aj keď ona tvrdí, že právomoci nemá, nie je to celkom tak. Nebudú predčasné voľby, bude úradnícka vláda. Nuž, nie tak celkom. A nie tak u nás.

Legitimita

Odvolaná vláda by mala mať obmedzené právomoci. To dokonca rozpráva aj pani Čaputová. Lenže zo slov sa ešte nik nenajedol. A tak sa nejako stalo, že odvolaná vláda, si svoje právomoci ešte posilnila.

Mária Kolíková pre Sme vyhlásila, že jediný legitímny dôvod, ktorý oprávňuje túto vládu vládnuť, je to, že sa nevedia dohodnúť ani len na termíne. Predčasných volieb. Nemal by byť v právnom štáte legitímny dôvodom vládnutia nejaký dôvod, ktorý sa opiera o ústavu SR?

OČTK

Matovič zahlási, že musia zostať pri moci, lebo OČTK ešte musia konať. Prokurátor ÚŠP, pritom, ako na tlačovej konferencii obviní Žilinku z toho, že zneužíva právo, len tak mimochodom povie niečo, čo väčšinou rozpráva opozícia, či ľudia z justície.

Dôkazy sa dorobia?

Logicky a i zákonne, by vás mal niekto z niečoho obviniť, na základe dôkazov. Na tlačovke sme sa ale dozvedeli, že „keď je jasné, že ten človek ten čin spáchal, tak je jasné aj to, že dôkazy sa predsa nájdu počas vyšetrovania.“ Nuž.. to budú asi tie rozviazané ruky. A v nich očista spoločnosti. Lebo my si ten právny štát a demokraciu rozvracať nedáme!

Demokratická cenzúra

A aby sme to demokraticky dosiahli, použijeme cenzúru. Wau. Proste nové časy, nová demokracia. Rada pre mediálne služby na pokyn z Bruselu, už bude kontrolovať nielen právnické osoby, ale aj tie fyzické. Ktoré si napríklad chcú založiť youtubový kanál.

Po novom to treba ohlásiť. Na Radu, ktorá rozhodne, či vám to povolí. Nie som si istá v koľkých demokratických štátoch to takto funguje. Ale som si istá, že tieto praktiky rozhodne v minulosti nevyužívali demokratické sily.

Gorila, vláčiky a privatizácia

A tie treba spájať. Gorila, negorila, ideš! A tak sme na ďalšej tlačovke. Expremiéra, ktorý privatizáciou rozpredal Slovensko. Keď už nebolo čo predať, odišiel robiť poradcu na Ukrajinu. Zrazu sa vynára. Treba zachrániť rozpredané Slovensko!

Niektorí novinári sa často pýtajú Fica, kde pil colu. Poďme sa pýtať aj Mikuláša Dzurindu. (apropo, nevolila som ani jedného z nich) Ktorý po všetkom, čo Slovensku spôsobil a po Gorile, sa ide hrať na spasiteľa.

Spasitelia

Ešteže má naša malá krajina tých spasiteľov niekoľko. Človek má hneď lepší pocit. Všetko bude v poriadku! Heger, Dzurinda, Matovič, demokrati. Bez káuz. Ktorí už ukázali, čo dokážu so Slovenskom.

Len akosi medzitým, kým sa naši záchrancovia budú hrať najbližšie mesiace na vojakov, premiérov, manažérov, na Slovensku možno zomrie viac ľudí, ako počas skvelého manažmentu covidu.

Obyčajný Slovák

Nie, nepomrzli sme, ako strašili „proruskí hoaxeri.“ Otázkou však je, koľko tak o mesiac, o dva, bude stáť rožok. A či ho bude vôbec mať kto a kde upiecť. Ako to s tým teplom a plynom bude na budúci rok.

Lekárne hlásia obrovské výpadky liekov. Stále nie je jasné, ako táto situácia nastala. Školy hlásia, že vďaka prorodinnému balíčku, zvýšia platby za obedy v školských jedálňach.

V obchode človek hľadá už len potraviny s nálepkou“ akcia.“ teda taký ten obyčajný. Čo žije v realite. Na Slovensku. A bohužiaľ sa ale medzičasom ukázala aj iná vec.

To, čo tvrdili tí „iní hoaxeri“ bude asi pravda. Čím ďalej tým viac ľudí sa dočkalo slobody. Po vakcínach. Takej ten večnej. Žiaľ.

Nech sa spamätá, hovorí Nvotová

Čerešničkou na torte je vyjaadrenie umelkyne Nvotovej. Rovno sa priznám, že na piesňach jej otca Jara Filipa som vyrastala. Kryl. Satinský. Lasica. Takže voči danej pani, netrpím pocitom zaujatia. Keď som si však prečítala jej výrok, zdvihlo ma to z postele. Napísať tento komentár.

„Po tomto vystúpení si vypočula sťažnosť taxikára, ktorý ju viezol domov. „Taxikár mi vraví: A tak idem do mesta do služby v sobotu večer, že snáď niečo zarobím, a hovno. Je to ako kedysi v stredu večer. Ľudia nechodia von, nebavia sa, nepijú, nič…” zveril sa jej, ako sa správanie potenciálnych zákazníkov po korona-období zmenilo. 

A pociťuje to aj samotná Dorota. Podľa jej vyjadrenia klesla účasť na koncertoch o neuveriteľných 70 percent! „Nielen mne. Hocikomu. Cez pandémiu si zvykli na Netflix, papuče a donášku jedla. Majú v pi*i ísť večer do reštiky, do baru a na koncert,” vyhlásila svojským štýlom a dodala nie príliš povzbudzujúci postreh: „Toto je smrť kultúry!”

 „Lebo ľudia majú na háku. A neuvedomujú si, že keď neprídu na koncerty, nebudú si môcť svojich obľúbených interpretov pustiť ani na spotify. Lebo tí budú musieť prestať robiť hudbu, a pôjdu za kasu do Lidlu alebo kamošovi do firmy rozvážať tovar,” načrtla budúcnosť umelcov v prípade, že sa nič nezmení,“ píšú Topky. 

Quo vadis Slovensko?

Myslela som si, že po výroku odvolaného premiéra, ktorý vlastne odvolaný nebol, že „za astronomické zálohové platby za energie, si môžu podnikatelia sami,“ ma už len tak niečo nešokuje.

Vážení politici. Ľudia si za to môžu sami. Tí, čo si vás zvolili.

Vážená pani Nvotová. Ja verím, že Slováci nie sú ani hlúpi, ani leniví. A, že do tých „reštík“ a za tým umením, nechodia úplne z iných dôvodov.

Chodia totiž k lekárovi. Kde si majú platiť. Za teplo, svetlo a vodu v ambulancii. Ich deti chodia do škôl. Alebo sú to slovenskí a nie rakúski seniori. Alebo osamelí rodičia. Ktorí miesto pozerania Netflixu, pozerajú na zálohové platby. Na ceny potravín. Tak čo dnes? Benzín alebo rožky? A toto žiaľ nie je žiadna hyperbola.

Aby ste mi rozumeli, skúsim aj vo vašom žargóne. Slováci nemajú v pi. Slováci tam vďaka tejto vláde a prezidentke, ktorá okrem zbierania pochybných ocenení a citlivého vnímania, nerobí to, čo by mala, lebo ani nevie, že k tomu má kompetencie, sú. Quo vadis Slovensko?


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KOMENTÁR O vláde i Nvotovej, ktorá tvrdí, že „Slováci sú leniví chodiť do reštík a na umenie.“

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti