eReport.sk
Žaloba na britskom súde na Vagnerovu skupinu
Britský minister obrany Ben Wallace. Zdroj: tasr

Británia dodá Kyjevu podvodné drony. Londýn už začal s výcvikom ukrajinských vojakov

Britské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že Spojené kráľovstvo dodá Ukrajine šesť podvodných dronov na zneškodnenie mín umiestnených pri jej pobreží, čo má prispieť k zvýšeniu bezpečnosti pri preprave obilia z tamojších prístavov. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters a stanice ORF.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. britská premiérka Liz Trussová
  2. milión za štyri prejavy
  3. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
  4. Hovorili spolu aj o Ukrajine
  5. Šéf OSN apeluje
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Tieto drony sú „ľahké a autonómne“ a sú určené na použitie v plytkej vode, uviedol vo vyhlásení rezort obrany v Londýne. Dokážu odhaliť, lokalizovať a identifikovať míny, aby ich následne ukrajinské námorné sily mohli „zneškodniť“.

Výcvik prvých vojakov sa už začal

Británia takisto ohlásila, že desiatky členov ukrajinského námorníctva v nasledujúcich mesiacoch vyškolí na používanie týchto dronov. Výcvik prvých vojakov sa už začal. „Toto životne dôležité vybavenie a výcvik pomôžu Ukrajine zaistiť bezpečnosť jej vôd, uľahčia prepravu obilia do zvyšku sveta a podporia ozbrojené sily Ukrajiny pri obrane jej pobrežia a prístavov,“ uviedol britský minister obrany Ben Wallace vo vyhlásení, ktoré bolo zverejnené na webovej stránke vlády v Londýne.

Británia je dôležitým spojencom Kyjeva

Rusko v rámci invázie na Ukrajinu blokovalo ukrajinské obilie v jej prístavoch v Čiernom mori, čo viedlo k zvýšeniu svetových cien potravín a vyvolalo obavy z ich nedostatku v Afrike a na Blízkom východe. Od začiatku ruskej útočnej vojny na Ukrajine je Británia dôležitým spojencom Kyjeva. Londýn podporil ukrajinské sily dodávkami zbraní, finančnou pomocou, ako aj výcvikom tamojšej armády.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Británia dodá Kyjevu podvodné drony. Londýn už začal s výcvikom ukrajinských vojakov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre