tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič. Zdroj: tasr/ap

O čo sa bude usilovať nová vláda v Srbsku? Aj o zachovanie silných vzťahov s Ruskom a Čínou!

Srbský prezident Aleksandar Vučič nominoval v sobotu dosluhujúcu premiérku Anu Brnabičovú opäť na premiérsky post, aby sformovala vládu, ktorá bude viesť krajinu v čase prebiehajúcej vojny v Európe, svetovej energetickej a inflačnej krízy a napätia s Kosovom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Britský minister obrany Ben Wallace.
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.
  3. Srbský prezident Aleksandar Vučič.
  4. Aleksandar Vučič, srbský prezident, konferencia, NATO, Srbsko
  5. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Vučič nominoval Brnabičovú po takmer piatich mesiacoch odvtedy, čo ich Srbská pokroková strana (SNS) vyhrala voľby. Ohlásenie oficiálnych výsledkov volieb bolo však oneskorené z dôvodu volebných nezrovnalostí, ktoré sa vyskytli na jednom z volebných miest. Z tohto dôvodu nebolo možné v tejto súvislosti zvolať parlament.

Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič. Foto: tasr/ap

Vučič na tlačovej konferencii uviedol, že Brnabičová má jeho „neobmedzenú dôveru“. Brnabičová (46) sa v roku 2020 stala prvou ženou na poste premiéra v Srbsku a zároveň tiež prvou osobou na tomto poste, ktorá sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii.

Srbsko je takmer úplne závislé od ruského plynu a z Ruska nakupuje tiež zbrane. Čína je zase jedným z najväčších investor v Srbsku, kde investuje predovšetkým do infraštruktúry a baní.

SNS získala v aprílových voľbách v parlamente 120 z 250 kresiel. Na sformovanie vlády si preto musí nájsť koaličných partnerov. Tradičnými partnermi SNS sú Socialistická strana a Zväz vojvodinských Maďarov, ktoré vo voľbách získali 31 a päť kresiel, píše Reuters.

Moskva a Peking podporujú postoj Srbska voči Kosovu

Očakáva sa, že Brnabičová v nasledujúcich týždňoch predloží parlamentu zloženie nového kabinetu a jeho politický program. Jednou z hlavných úloh jej novej vlády na poli medzinárodnej politiky bude uviesť do rovnováhy srbskú ambíciu na členstvo v Európskej únii s tlakom na zachovanie silných vzťahov s Ruskom a Čínou.

Srbsko je totiž takmer úplne závislé od ruského plynu a z Ruska nakupuje tiež zbrane. Čína je zase jedným z najväčších investor v Srbsku, kde investuje predovšetkým do infraštruktúry a baní. Moskva aj Peking pritom podporujú opozíciu Srbska voči nezávislosti Kosova, a to blokovaním jeho členstva v OSN. Hoci Srbsko v rámci OSN trikrát zahlasovalo proti ruskej invázii na Ukrajinu, odmieta sa pripojiť k sankciám uvaľovaným na Moskvu, pripomína Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

O čo sa bude usilovať nová vláda v Srbsku? Aj o zachovanie silných vzťahov s Ruskom a Čínou!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku