tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Michalovská nemocnica akútne potrebuje krv. Ilustračné foto: TASR – Milan Kapusta

Zdravotníci z Ukrajiny majú záujem o slovenčinu. Učiť sa môžu online

Odborný jazykový kurz slovenčiny absolvuje 168 ukrajinských zdravotníkov. Pre TASR to uviedli prednosta Ústavu lekárskej terminológie a cudzích jazykov Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Tomáš Hamar a odborná asistentka ústavu Katarína Hromadová. Kurz zabezpečuje ústav spoločne s rezortom zdravotníctva. 

„Záujem o kurz bol naozaj veľký, v prvom kole prihlasovania sme prijali 546 prihlášok, z ktorých kritériá prijatia do kurzu v danom období splnilo 168 zdravotníckych pracovníkov,“ informovali. Kritériom bolo podľa nich rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní vydané rezortom školstva počas roku 2022.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Skupina afrických migrantov pláva pri prevrátenej drevenej loďke, ilustračná snímka.
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.
  3. ľudia nakupujú v potravinách na Slovnaftskej ulici v Bratislave 2. januára 2021.
  4. Vojenský dron
  5. Na ilustračnej snímke utečenci z Ukrajiny.
  6. Na kombosnímke zľava Peter Visolajský a Eduard Heger.

Hamar a Hromadová ozrejmili, že od júla do septembra prebieha päť kurzov. „Ďalšie sa budú realizovať v nasledujúcom akademickom roku,“ doplnili. Slovenčina ukrajinských zdravotníkov sa podľa nich od začiatku kurzov výrazne zlepšila. „Pomohli sme im zvládnuť komunikovať na odbornej úrovni s kolegami, zdokonaliť sa v komunikácii s pacientmi a zvládnuť témy z rôznych oblastí praktickej medicíny,“ priblížili. 

Štartovacie kurzy

Po ukončení kurzov plánuje ústav poslať absolventom krátky dotazník s prosbou o spätnú väzbu. Hamar a Hromadová poukázali, že zdravotníci kurzy oceňujú. „Predovšetkým oceňujú snahu vyučujúcich prispôsobiť sa tematicky oblastiam, v ktorých pôsobia, ako aj pripravenosť vyučujúcich prispôsobiť sa individuálnym požiadavkám, doplniť informácie z oblastí, ktoré ich zaujímajú, a zodpovedať ich otázky,“ skonštatovali.  Od októbra sa budú podľa nich realizovať nové štartovacie kurzy slovenčiny. Poukázali i na množiace sa žiadosti absolventov o pokračujúce kurzy. „Odborná jazyková príprava zameraná na komunikáciu v prostredí zdravotníckych zariadení je základným ťažiskom pedagogickej činnosti ústavu, avšak realizácia žiadaných kurzov je podmienená kapacitnými obmedzeniami vyučujúcich,“ dodali. 

Jazyková príprava pre ukrajinských zdravotníkov trvá desať týždňov ako online výuka trikrát týždenne v poobedňajších hodinách v dĺžke 90 minút. Kurzy sa podľa rezortu zdravotníctva hradia z jeho rozpočtu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zdravotníci z Ukrajiny majú záujem o slovenčinu. Učiť sa môžu online

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku