eReport.sk
Nezaradená poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová, zdroj: archív M.B.

Prvé pôsobenie Von der Leyen na čele EK bolo najslabšie za posledných 20 rokov


V nedeľu sa funkcie oficiálne ujala nová Európska komisia (EK), ktorá nasledujúcich päť rokov povedie Európsku úniu (EÚ). Zavŕšilo sa tým niekoľko mesiacov trvajúci proces jej formovania. Kabinet Ursuly Von der Leyenovej i napriek zisku potrebnej dôvery, nedisponuje, až takou silným mandátom. Proti zloženiu novej Európskej komisii hlasovalo, až 282 europoslancov.

Za nízku podporu nového kabinetu môžu aj viaceré kauzy, v ktorých priamo figurovala šéfka EK, no do dnešného dňa, sa k ním nijako nevyjadrila. Na tieto skutočnosti poukazuje aj nezaradená poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová, ktorá hovorí, že bude pozorne sledovať kroky novej Európskej komisii.

Uplynulý týždeň sme hlasovali proti novej Európskej komisii. Keďže nie sme členmi žiadnej z poslaneckých frakcií, môžeme si skutočne dovoliť hlasovať výhradne podľa nášho vedomia a svedomia. Keďže sa však o Komisii hlasuje ako o celku, nebolo inej možnosti ako prejaviť náš nesúhlas s viacerými inými nomináciami. Na prvom mieste so staronovou predsedníčkou Ursulou Von der Leyen, ktorej výkon v rámci predošlej Komisie možno označiť za najslabší a najmenej kompetentný za uplynulých 20 rokov.” Hovorí Beňová.

Kauzy Von der Leyen

Nezaradená poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová poukazuje na viaceré zlyhania, práve staronovej šéfky EK: „Komisia pod jej vedením nedostatočným spôsobom zohľadňovala sociálne dopady svojich legislatívnych návrhov. Ona ako predsedníčka doposiaľ nebola ochotná otvorene vysvetliť kauzu Pfizergate a obrovskú netransparentnosť pri uzatváraní zmlúv a nákupe 1,8 miliardy kusov vakcín proti covidu. Dohodla zmluvu s riaditeľom firmy Pfizer za niekoľko miliárd eur z peňazí európskych daňových poplatníkov, no odmietla sprístupniť akékoľvek podrobné informácie o priebehu týchto rokovaní. Sprevádzali ju tak podozrenia z korupcie, preukázateľne zle nastavené priority, ktoré často poškodzovali priemysel a konkurencieschopnosť členských štátov, jej Komisia bola nestabilná, chýbala jej profesionalita pri príprave legislatívnych návrhov a opakovane sa dopúšťala zasahovania do vnútorných záležitostí členských štátov, v ktorých nemala absolútne žiadne kompetencie.”

Rozdielne názory v europarlamente

V Európskom parlamente kedysi bolo jednoduchšie nájsť názorový prienik dnes je to takmer nesplniteľná úloha. Ako hovorí europoslankyňa Beňová Pri zostavovaní novej Európskej komisie, necelého pol roka od európskych volieb, sa ukázalo, že väčšina v Európskom parlamente, zložená z ľudovcov, socialistov a liberálov má od začiatku trhliny a je plná sporov. „Pôvodne očakávané rýchle odsúhlasenie kandidátov na eurokomisárov sa zmenilo na nevkusné doťahovanie sa, kedy si jednotlivé frakcie vzájomne medzi sebou blokovali kandidátov. Namiesto deklarovanej spolupráce tak začali medzi sebou otvorene bojovať. Jadrom ich sporov bolo odmietanie maďarského kandidáta na eurokomisára Olivéra Várhelyiho a talianskeho kandidáta na výkonného podpredsedu Európskej komisie Raffaella Fitto zo strany socialistov a liberálov. V reakcii na to začali ľudovci, odkiaľ pochádza aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, tvrdo kritizovať španielsku kandidátku Teresu Riberu z radov socialistov, ktorá bude výkonnou viceprezidentkou pre čistú, spravodlivú a konkurencieschopnú tranzíciu.” Dodala Beňová.

* „Výlučnú zodpovednosť nesie poslanec, ktorý financuje túto politickú a informačnú činnosť. Európsky parlament nie je zodpovedný za žiadne použitie informácií, ktoré tieto materiály obsahujú.“

Zdroj: eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prvé pôsobenie Von der Leyen na čele EK bolo najslabšie za posledných 20 rokov