eReport.sk
Eduard Heger (OĽANO) počas tlačovky na bratislavskom letisku bezprostredne po návrate z Kyjeva.
Eduard Heger (OĽANO) počas tlačovky na bratislavskom letisku bezprostredne po návrate z Kyjeva. Foto: tasr

PRIESKUM Vizitka Hegerovej vlády: Až polovica Slovákov je nespokojná s reakciou EÚ na vojnu!

Každý druhý Slovák je nespokojný s reakciou EÚ na vojenský konflikt na Ukrajine. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu na vzorke 1007 respondentov, ktorý si objednalo Zastúpenie EK v SR u agentúry Focus. Nespokojnosť vyjadrilo 50 percent opýtaných, spokojnosť s krokmi EÚ 45 percent obyvateľov. Podľa sociológa Michala Vašečku je viacero interpretácií vrátane polarizácie spoločnosti. Uvedomiť si treba aj to, že medzi nespokojnými sú aj tí, ktorí očakávajú od EÚ ešte tvrdšie sankcie voči Rusku.

„Výsledok ale kopíruje polarizáciu spoločnosti. Tí, ktorí sú nespokojní s reakciou, patria zväčša k opozícii a nasledujú to, čo počujú od svojich lídrov, voči ktorým majú dôveru. Platí to vo všeobecnosti aj pri koalícii,“ skonštatoval Vašečka.

Vašečka: Prepojenia a kolerácie sú veľmi silné

Spoločnosť je podľa neho tak polarizovaná, že nech by sa vybrala akákoľvek civilizačno-kultúrna téma, spoločnosť by sa vždy rozdelila na dve polovice. Poukázal tiež na to, že medzi tými, ktorí boli pri pandémii zameraní silno antivaxersky, sú takí, ktorí spochybňujú samotnú vojnu na Ukrajine. „Prepojenia a korelácie sú veľmi silné,“ podotkol Vašečka.

Slosiarik: Je to aj vizitka vlády

Priznal, že po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu všetci očakávali, že sa smerom nahor pohnú preferencie koaličných strán, čo sa ale nestalo. Označuje to za prekvapujúce, zároveň to ale podľa sociológa potvrdzuje trend, keď si strany dlho držia volebné preferencie bez ohľadu na kauzy či zmeny v domácej i medzinárodnej spoločnosti a radikálne sa to začne meniť pred voľbami.

Aj podľa Martina Slosiarika z agentúry Focus sa výsledky prieskumu lámu na pohľade voličov opozície a koalície. Nadpriemernú spokojnosť vidno podľa neho v tábore koaličných voličov a nadpriemernú nespokojnosť v tábore tých opozičných. „Je to aj vizitka vlády (Edurda Hegera – pozn. red.), ktorá je reprezentantom postoja Slovenska voči Ukrajine a toho, ako EÚ koná,“ skonštatoval Slosiarik.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Lekári otvorili pandorinu skrinku
 2. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
 3. Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
 4. Milan Krajniak (vpravo) z hnutia Sme rodina.
 5. Na kombosnímke zľava Veronika Remišová a Marián Kéry.
 6. Hrozí ďalší vojnový konflikt?
 7. Zľava premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) počas brífingu v novovzniknutom humanitárnom hube.
 8. sloboda slova je ilúzia
 9. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
 10. Eduard Heger odovzdáva tašku s chlebom seniorke v Banskej Bystrici.
 11. Rastislav Káčer na fotografii z roku 2019.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Vizitka Hegerovej vlády: Až polovica Slovákov je nespokojná s reakciou EÚ na vojnu!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti