eReport.sk
Robert Fico
Expremiér Robert Fico líder strany Smer-SD na archívnej snímke. Foto: fb/smersd

PRIESKUM Parlamentné voľby by vyhral Ficov Smer: Potenciál strany je na úrovni cez 40 %!

Opozičná strana Smer-SD by v parlamentných voľbách na prelome augusta a septembra 2022 predbehla stranu Hlas-SD a vyhrala by voľby so ziskom 19,1 % voličských hlasov. Na druhom mieste by skončila strana Hlas-SD so ziskom 17 % hlasov a na treťom SaS so ziskom 15,6 % hlasov. Zatiaľ sa teda zdá, že odchod z vlády Eduarda Hegera (OĽANO) bude pre SaS znamenať skôr nárast preferencií.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vládne strany sa prepadli
  2. Matovič kritizuje Sulíka
  3. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
  4. Je extrémista ten kto chce mier?
  5. V popredí Jaroslav Naď (OĽaNO).
  6. Robert Fico reaguje na otázky v štúdiu denníka Pravda.
  7. Robert Fico, expremiér, predseda Smeru
  8. Ministri za SaS zľava Branislav Gröhling, Mária Kolíková a Ivan Korčok po podaní demisií.
  9. Moc a peniaze patria k sebe?

Do parlamentu by sa dostali ešte strany Progresívne Slovensko, Republika (obaja 7,1 %), Sme rodina (6,9 %), OĽANO (6,1 %) a KDH (5,1 %). Vláda by mohla byť zložená napríklad zo strán Smer-SD, Hlas-SD a Sme rodina. Súčasná vládna koalícia by získala len 51 mandátov, čo by stačilo len na tretinu hlasov v parlamente a vládu by teda s určitosťou nezložilo. Strana Za ľudí by sa naviac ani len nedostala do parlamentu. Prieskum exkluzívne pre portál zoznam.sk realizovala zorganizovala agentúra Polis na vzorke 1003 respondentov 28.8.-4.9.2022. Volieb by sa zúčastnilo 50 % občanov. 42 % by nad svojou účasťou rozmýšľalo a 8 % by určite voliť nešlo.

Zdroj: Agentúra POLIS

Smer výrazne stúpol, Hlas a OĽANO klesli

Podľa prieskumu najväčší skok v preferenciách za posledné obdobie zaznamenala strana Smer. Opačné nálady zrejme budú v stranách Hlas a OĽANO, ktoré oproti prieskumom rovnakej agentúry z minulosti poklesli.

V prospech OĽANO nedopadol dobre ani prieskum o najslabšom premiérovi samostatnej histórie. Na prvom mieste sa umiestnil Igor Matovič, ktorého za najslabšieho považuje viac ako 38 % respondentov, na druhom mieste Eduard Heger, ktorému zjavne neprišlo na chuť takmer 24 % respondentov.

Pokiaľ ide o celkový potenciál jednotlivých strán, ten má tiež najvyšší strana Roberta Fica. Je totižto druhou voľbou až pre 23,4 % voličov. Progresívne Slovensko je druhou voľbou pre 21,3 % voličov a strana Hlas pre 19,7 % voličov. Ľudia intenzívne premýšľajú aj nad voľbou SaS, ktorá je druhou voľbou až pre 14,2 % opýtaných.

Až 60 % opýtaných nechce, aby súčasná vláda dovládla celé funkčné obdobie. Proti tomuto názoru stojí viac ako 26 % respondentov, ktorí by to, naopak, chceli.

Smer je na tom veľmi dobre aj z hľadiska potenciálu, ktorý v prípade tejto strany predstavuje až 42,5 %. Druhou najpotenciálnejšou stranou je Hlas s možným ziskom takisto solídnych 36,7 %. Nasleduje SaS s 29,8 % a PS s 28,4 %.

Spor Matovič vs. Sulík v očiach voličov vyhral liberál

Napovedajú tomu nielen preferencie strán, ale aj odpovede na otázku, že kto je podľa respondentov zodpovedný za prebiehajúcu vládnu krízu. Až 38,9 % opýtaných odpovedalo, že hlavným vinníkom vládnej krízy je minister financií Igor Matovič (OĽANO) a iba 4,5 % opýtaných si myslí, že je ním dnes už minister hospodárstva v demisii Richard Sulík (SaS).

Väčšina nechce, aby hegerovci dovládli

Naviac, až 60 % opýtaných nechce, aby súčasná vláda dovládla celé funkčné obdobie. Proti tomuto názoru stojí viac ako 26 % respondentov, ktorí by to, naopak, chceli. V prospech OĽANO nedopadol ani prieskum o najslabšom premiérovi samostatnej histórie SR. Na prvom mieste sa umiestnil Igor Matovič, ktorého za najslabšieho považuje viac ako 38 % respondentov, na druhom mieste Eduard Heger, ktorému zjavne neprišlo na chuť takmer 24 % respondentov.

GALÉRIA – Foto: Agentúra POLIS

Zdroj: topky.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Parlamentné voľby by vyhral Ficov Smer: Potenciál strany je na úrovni cez 40 %!

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti