eReport.sk
foto: shutterstock

Prečo neklesá počet obetí vírusu? Počet infikovaných len odhadujeme

Čím to je? Od budúceho týždňa nás čaká uvoľnenie opatrení, no niektoré čísla pandémie stále vyvolávajú otázniky. Aj keď množstvo nových infikovaných na covid aj hospitalizovaných ľudí v nemocniciach od konca marca pozvoľne klesá, stále máme stabilný a pomerne veľký počet obetí. Skončí toto peklo niekedy?

Posledné dva týždne sa počet obetí ochorenia COVID 19 pohybuje okolo hranice 80 prípadov denne. Za včera (štvrtok 15. 4.) sa dokonca zvýšil o 93. Aj keď trendy sú v iných ukazovateľoch pozitívne, číslo ukazujúce množstvo obetí akosi nechce začať klesať. Podľa šéfa Slovenskej lekárskej komory a gynekológa Mariana Kollára je za tým zotrvačnosť. „Podľa mojich informácii nepribúda už toľko nových pacientov do nemocníc, ani nie je toľko pacientov v tejto chvíli kriticky infikovaných alebo s vážnym zdravotným stavom. To môže byť jediné vysvetlenie, že tá krivka sa ešte môže pár dní držať takto, ale potom by mala jednoznačne začať klesať. Aj počet obetí,“ myslí si Kollár. Dodáva, že by bol prekvapený, ak by sa situácia nezačala budúci týždeň výrazne zlepšovať a museli by sme prehodnotiť príčiny.

Lekár z Nitry a člen ústredného krízového štábu Peter Visolajský upozorňuje, že za stále vysokými číslami úmrtí je aj zlá prednemocničná starostlivosť a výrazné preťaženie nemocníc. „My nevieme aký je naozajstný počet infikovaných v populácii, my to len odhadujeme. Tie testy a naše testovanie nezachytí určite všetkých. Počty pacientov na umelej pľúcnej ventilácii – aj keď klesajú – sú stále vysoké,“ zdôrazňuje Visolajský.

Šéf Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár – Foto: tasr

Uvoľnime opatrenia, ale..

Dopĺňa, že v nitrianskej nemocnici sa už situácia výrazne zlepšuje. „Naša nemocnica bola jedna z prvých postihnutá tou vlnou, tým pádom sme prví klesali. Takže u nás, čo sa týka počtu pacientov v slabších štádiách, je klesajúci a teraz nízky. Na áre máme pomerne dosť pacientov, ale to sú aj pacienti z iných krajov,“ približuje detský lekár. Zdôrazňuje však, že na bezpečné uvoľňovanie treba dodržať dve podmienky.

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský – Foto: tasr

A to zaočkovať najstarších a najrizikovejších ľudí a zaistiť kvalitné trasovanie nakazených. „Dostatočne zabezpečené trasovanie dokáže tie nižšie čísla držať na úrovni bez toho, aby to stúpalo. A to žiaľ na Slovensku nemáme personálne zabezpečené doteraz,“ varuje Visolajský.

Kollár dopĺňa, že na uvoľňovanie reštrikcií už nie je možné dlhšie čakať z ekonomických a spoločenských dôvodov, ale tiež apeluje na obozretnosť. „Toto uvoľnenie musí byť veľmi disciplinované a veľmi pozvoľné. Naďalej musíme pamätať na to, že tá situácia je vážna a ten vírus tu stále je a že ešte s ním môžu byť problémy,“ zakončil Kollár.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prečo neklesá počet obetí vírusu? Počet infikovaných len odhadujeme

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti