eReport.sk
Igor Matovič s Eduardom Hegerom v Šaštíne. Foto: tasr

Pre toto boli v Šaštíne aj manželky politikov! Pápež im venoval po omši extra čas a urobil špeciálny rituál

Katolícka časť Hegerovho kabinetu si prišla na svoje! Na omši v Šaštíne, ktorú v stredu celebroval pápež František počas púte na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, boli prítomní viacerí členovia vlády. Netradične však pri nich nechýbali ani ich polovičky, ktoré nechodia na všetky oficiálne akcie. Portál eReport zistil, že to nebola náhoda a malo to svoj dôvod!

Premiér Eduard Heger, ministri Igor Matovič, Milan Krajniak, Ján Budaj a vicepremiérka Veronika Remišová sa zúčastnili púte v Šaštíne. Boli tam s nimi aj manželky, resp. v prípade šéfky strany Za ľudí manžel, ktorý sa po jej boku na verejnosti často neobjavuje. Po skončení omše totiž všetci spolu absolvovali súkromné stretnutie s hlavou katolíckej cirkvi. Manželia si totiž nechali od pápeža požehnať svoje pred katolíckou cirkvou uznané zväzky.

Nebolo to bežné obnovenie sľubov

„Nebol to celý zvyčajný obrad obnovenia manželských sľubov, ktorý sa robieva v kostole pri osobitných príležitostiach, ako napríklad pri výročiach sviatostného manželstva. Bolo to napokon v Šaštíne spoločné požehnanie Svätého Otca pre sviatostné manželstvá členov vládneho kabinetu,” priblížil hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

To, že nešlo o bežnú procedúru obnovenia manželských sľubov potvrdil aj minister práce Milan Krajniak. Pápež im stihol požehnať ešte pred tým ako odcestoval zo Šaštína na letisko. „Prebiehalo to tak, že pápež s každým z členov vlády, ktorí sú katolíci a sú zosobášení v kostole, prehodil pár slov, požehnal naše manželstvá, krátko sa porozprával s každým. Bolo to tesne pred jeho odchodom zo Šaštína po omši,” opísal stretnutie s pápežom Františkom pre portál eReport minister Krajniak.

Premiér Eduard Heger a ostatní ministri, ktorí boli v Šaštíne, sa k požehnaniu ich zväzkov vyjadrovať nechceli a naše otázky odignorovali. Podľa politológa Radoslava Štefančíka návštevu pápeža využili všetci politici, ktorí mohli a v tomto prípade to nebolo inak. „Zaváňa to papalášstvom, na druhej strane, to by sme museli aj súkromné stretnutie s pápežom, či už prezidentky alebo Róberta Bezáka, prípadne so všetkými Kollárovými deťmi hodnotiť rovnako,” zhodnotil politológ.

Kiež by všetky papalášstva vyzerali takto!

Iný názor má cirkevný analytik Miroslav Kocúr podľa ktorého to bolo skôr otázkou toho, či to niekomu pri takej príležitosti napadne. „Bola to štátna návšteva a oni sú štátni predstavitelia. Niekto sa s ním fotí, Boris Kollár tam doviezol celú svoju rodinu. Majú radi pápeža, vážia si ho, požiadali o formu duchovného posilnenia, kiež by všetky papalášstva takto vyzerali,” skonštatoval Kocúr.

Foto: tasr, FB IM, FB VR, FB MK

Vysvetlil, že požehnanie je len posilnením pre manželov a nejde o žiadny oficiálny cirkevný akt či sviatosť. „Je to skôr také morálne ocenenie. Žiadne potvrdenie o tom nebudú mať, akurát z toho budú mať pekné fotky a dobrý pocit. Má to zmyslel pre veriacich, ktorí tomu veria. Nie je to žiadny inštitucionálny úkon,” zdôraznil analytik.

Omšu počas púte v Šaštíne viedol pápež František:

  1. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.
  2. Pápež František prichádza do Šaštína 15. septembra 2021.
  3. arcibiskup a metropolita Ján Babjak
  4. Eduard Heger (OĽANO).

Doplnil, že ani fakt, že vládnym politikom požehnal zväzok samotný pápež nemá z hľadiska viery osobitý význam. „Podľa učenia cirkvi je jedno kto požehná manželstvo, nejaký predmet alebo slúži omšu. Lebo to je boh, ktorý tam je a na jeho mieste je kňaz, ktorý je len prostredníkom. Požehnanie do manželstva je len ľudská prestíž, nič viac, nič menej. Keď ho o to poprosili a mal na to Svätý Otec čas, tak sa môžu tešiť. A či ich manželstvá teraz budú fungovať lepšie ako keby ich požehnal miestny pán farár, to neviem,” zakončil Kocúr.


Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti