eReport.sk
Zľava Igor Matovič a Marek Krajčí. Foto: tasr

POTVRDENÉ Vláda počas covidu totálne zlyhala! Vyše 21-tisíc občanov nemuselo zomrieť

Vláda počas covidu totálne zlyhala a môže za tisícky zbytočných úmrtí občanov! Potvrdila to nová štúdia. Ak by totiž vládny kabinet na čele s Igorom Matovičom a neskôr Eduardom Hegerom (obaja OĽANO) zaviedol na Slovensku opatrenia, ako napríklad Dánsko, podľa štúdie sa mohlo potenciálne zachrániť až viac ako 21 000 životov. Informovala o tom v piatok (6.1.) v hlavnom večernom spravodajstve verejnoprávna RTVS.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Novodobý Mesiáš
  2. Richard Raši

Vysoká nadúmrtnosť počas pandémie koronavírusu priamo súvisí s vplyvom rozhodnutí vládnych politikov. Vyplýva to zo štúdie poradenskej spoločnosti. Podľa jej autorov Slovensko bolo počas prvej vlny premiantom. „Tvrdý lockdown zavedený od takmer prvého dňa pandémie priniesol očakávané výsledky. Druhá a tretia vlna však dopadli katastrofálne,“ uvádzajú podľa RTVS tí, ktorí za najnovšou analýzou dát stoja.

Prečo to inde fungovalo oveľa lepšie ako na Slovensku

Televízia v reportáži konštatovala, že Slovensko dosiahlo 70-percentnú nadúmrtnosť oproti predpandemickému obdobiu. A sú len dve krajiny, ktoré dopadli horšie ako my: Poľsko a Bulharsko. „Pozreli sme sa na to, že ak by Slovensko robilo tie opatrenia, ktoré robili tie najúspešnejšie krajiny, tak koľko potenciálnych životov sme mohli zachrániť,“ vysvetlil spoluautor štúdie Peter Pažitný.

Dánsko malo vynikajúci leadership krízy, vláda mala veľmi vysokú dôveru obyvateľstva.

Peter Pažitný.

Verenoprávny telerozhlas pripomenul, že počas sledovaného obdobia zomrelo na covid 26 786 ľudí. „Ak by SR robila to, čo Dánsko, mohlo sa zachrániť 21 308 ľudí. Porovnanie s Nemeckom hovorí o 18 476 potenciálne zachránených životoch, s Estónskom 12 391,“ spresnila televízia.

„Estónsko vynikalo tým, že veľmi rýchlo dokázalo všetky vedecké poznatky pretaviť do reálnych krokov. Má vysokú mieru elektronizácie verejnej správy, telemedicínu. Dánsko malo vynikajúci leadership krízy, vláda mala veľmi vysokú dôveru obyvateľstva,“ priblížil Pažitný.

Tabuľka hovorí jasnou rečou. Úmrtí na covid mohlo byť na Slovensku výrazne menej, ak by vláda nezlyhala. – Foto: spravy.rtvs.sk

Kľúčové je počúvať, čo je konsenzus expertov

Sociológ podčiarkol, že aj keď stratené životy už nikto nezachráni, analýzou dát sa dá z pandémie poučiť. A tak sa vyhnúť aj prípadným budúcim krízam. „Kľúčové je počúvať, čo je konsenzus expertov. Hlavne nie to, čo Jožko alebo Ferko napísali na facebooku. Prestaňte toto sledovať na sociálnych platformách, nič normálne a nič dobré tam nenájdete,“ zdôraznil sociológ Michal Vašečka.

Krajčí to hodil na opozíciu aj vnútrokoaličné spory

Na výsledky štúdie, ktorá, bohužiaľ, potvrdzuje, že pandémiu riadili doslova politickí amatéri, reagoval aj jeden z architektov často chaotických protipandemických opatrení na Slovensku. Konkrétne exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). „Ak máte silnú dezinformačnú kampaň, nejednotu vo vlastnej koalícii, silnejúcu opozíciu, ktorá nejakým spôsobom sa snažila zvrátiť dôležité opatrenia, ktoré bolo treba spraviť, tak potom ten národ je rozpoltený. Potom tie opatrenia – a to čo aj odborníci hovoria sa veľmi ťažko tomu národu prijíma,“ argumentoval exminister.

Matovič je presvedčený, že Krajčí nezlyhal

Pripomíname, že Krajčí bol počas obdobia, kedy bolo Slovensko svetovým lídrom v úmrtnosti na covid, pravou rukou vtedajšieho premiéra Igora Matoviča. A post ministra zdravotníctva napokon opustil zhruba v rovnakom čase ako jeho stranícky šéf rezignoval na stoličku predsedu vlády SR. Matovič sa v čase odchodu Krajčího z postu ministra nechal počuť, že Krajčí vo vláde nekončí preto, lebo by zlyhal.

Pozrite si celú reportáž RTVS.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

POTVRDENÉ Vláda počas covidu totálne zlyhala! Vyše 21-tisíc občanov nemuselo zomrieť

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie