eReport.sk
Ilustračná snímka. foto: tasr

Analytici už zúria: Prečo našu taktiku boja s pandémiou od nás nikto neprevzal!?

Napriek lockdownu, očkovaniu a masívnemu testovaniu na Slovensku stále zúri pandémia. Nemocnice hlásia plný stav a miera úmrtí v prepočte na počet obyvateľov sme najhorší na svete. Ak ste si mysleli, že sme dosiahli vrchol, odborníci upozorňujú, aby ste sa pripravili ešte na niekoľko ťažkých chvíľ.

„Trvá to už šiesty mesiac a čakajú náš ťažké tri. Budú tak ťažké, ako dokopy tých päť až šesť mesiacov od „nevestičky dobre bude“,“ uviedli na svojej stránke analytici zo zoskupenia Dáta bez pátosu. Narážali tak na minuloročné uvoľňovanie opatrení. V septembri totiž napriek radám odborníkov premiér povolil svadby do 100 hostí. Neskôr sa otvárali kostoly, plavárne či svahy. K situácii, v ktorej sa momentálne nachádzame zrejme prispeli aj uvoľnené vianočné sviatky a Silvester.

Čakajú nás ešte ťažké chvíle. Foto: tasr

„Pri vysokej mobilite nie je možná izolácia, nie je možný odstup a ak aj je, tak sme nevideli pri odstupe ochranu. A sedemnásť výnimiek k tomu asi nie je dobre,“ zamysleli sa analytici, ktorí sa kriticky vyjadrili aj k testovaniu. „Vláda a hygienik obmedzili všetkých obyvateľov v rámci republiky a nepustili bez testu nikoho ani do lesa do susedného okresu. Namiesto toho, aby testovali na hraniciach, karantenizovali prišelcov/zahraničných a izolovali ich. Všetko naopak. Túto taktiku od nás nikto neprebral a my sme neprebrali nič od úspešných,“ povzdychli si odborníci, ktorí predpokladajú rekordný počet ľudí na umelej pľúcnej ventilácii a nielen to. „Počet úmrtí za dva týždne februára je (s+na) 1 500. To je oveľa viac ako za rovnaké obdobie januára a trikrát toľko ako za prvú polovicu decembra. Pokles nikde a ani na dohľad,“ pripomínajú analytici.

Podľa odborníkov má zmysel testovať len mobilných. Foto: tasr

Čo radia odborníci?

V celom zúfalstve však odborníci majú aj pre vládu zopár rád. Odporúčajú napríklad zavrieť externé hranice či časté testovanie, ale iba mobilných. „Časté testovanie znamená dva až trikrát do týždňa a tak ako v Nitre päť týždňov všetkých mobilných. Organizované vo firmách alebo pri firmách, preplatené štátom. Všetci pozitívni musia byť 10-14 dní prísne izolovaní. Ohniská infikovaných na ubytovniach musia byť zatvorené. Očkovanie musí byť smerované na starých v kritickom veku,“ navrhujú analytici, zároveň však tvrdia, že vláda už na to stačiť nebude. „Je jasné, že toto nemôže organizovať súčasné vedenie boja proti pandémii. Vláda by mala rozdávať platené dovolenky, organizovať pomoc, profilaktiku, zdravotníctvo a vynucovať opatrenia. Riadiť by to mali cudzím jazykom hovoriaci epidemiológovia s podporou asi siedmich odborov (lekári, hygiena, dáta, matematika, kríza, logistika),“ uzavreli odborníci.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici už zúria: Prečo našu taktiku boja s pandémiou od nás nikto neprevzal!?