eReport.sk
foto: shutterstock

Sme najhorší na svete v úmrtiach na Covid: Kto za to môže? Politológ nečakane ukázal na tohto ministra!

Kto za to môže? Slovensko denne vedie v počtoch mŕtvych na Covid – 19 a na účet si pravidelne pripíše stovky chorých. Popritom podľa prestížneho rebríčka Our World in Data sme v počte úmrtí na deň na prvom mieste. Aj laik uzná, že Slovensko v pasovaní sa s pandémiou zlyháva na celej čiare. Premiér aj ministri si horúci zemiak prehadzujú z ruky do ruky a pravý vinník nikde. Politológ Tomáš Koziak v tom má ale jasno.

Slovensko korona situáciu nezvláda! To dokazuje aj oxfordský rebríček Our World in Data. V ňom v kategórií denných úmrtí v prepočte na milión obyvateľov sme mali smutné prvenstvo. K tomu došlo aj 13. februára, keď sme boli, čo sa týka úmrtnosti na Covid – 19 najhorší na svete! Boli sme na chvoste rebríčka so 17,71 obyvateľmi na deň. Dokonca sme predbehli aj Portugalsko, ktoré malo zvyčajne horšie čísla. Logicky sa tak otvára otázka: Kto je vinník? Automaticky tak podozrenie padá na členov vlády, ktorá na zvládnutie situácie, častokrát, hľadá riešenia chaotickým spôsobom.

Na muške Mikulec

Politológ a rektor Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore Tomáš Koziak si myslí, že za nezvládnutie situácie môže kombinácia viacerých faktorov. Prekvapivo, ale ukázal aj na ministra, ktorého väčšinou odborníci pri hodnotení zvládnutia pandémie obchádzajú. „Určite je to aj záležitosť ministerstva vnútra, najmä čo sa týka vynútenia určitých opatrení,“ nečakané ukázal politológ prstom na ministra vnútra Romana Mikulca.

Roman Mikulec nesie podľa politológa takisto kus viny za dnešný stav, foto: tasr

Podľa neho mali policajné zložky tvrdšie zasahovať pri ľuďoch, ktorí nedodržiavali protipandemické opatrenia. „V tomto prípade sa na ministerstvo vnútra dosť zabúda, pritom dosť vážne zlyhalo. Pripomeňme si napríklad demonštráciu zo 17. novembra. Vtedy sa ukázalo, že polícia voči týmto ľuďom nijak nezasiahne. Ľuďom, ktorí úplne otvorene, nielen, že porušovali protipandemické opatrenia, ale sa z nich aj otvorene vysmievali. V tomto momente bola nastavená latka, ako sa ľudia budú správať a ako sa k ním bude správať štátna moc. Nebola si schopná vynútiť dodržiavania pravidiel, ktoré sama schválila,“ kritizuje Koziak.

Problematická komunikácia

Politológovi sa nepozdáva ani komunikácia Igora Matoviča, ktorá je už tradične na muške odborníkov, opozičných politikov, ale ja verejnosti. „Ak niektorí členovia vlády komunikujú zle, tak nech tie opatrenia sú akokoľvek dobre nastavené a mienené, nebudú v ľuďoch vzbudzovať dôveryhodnosť a nebudú ich dodržiavať,“ podčiarkol odborník.

Papalášizmus politikov

Taktiež priznal, že dôležitým faktorom je aj určitý papalášizmus, ktorý vyvolávajú politické špičky svojim správaním. Koziak pokarhal politikov, že pravidlá, ktoré sami schválili si veselo porušujú. „Či to už bol ten výlet do Británie, alebo keď predseda parlamentu počas lockdownu havaroval s tou, neviem ako ju pomenovať…ženou, ktorá tam nemala v služobnom aute čo robiť,“ neudržal sa politológ. Narážal na cestu Štefana Holého na Britské ostrovy počas lockdownu. Ten pri návrate totiž neabsolvoval povinnú karanténu, pretože vraj vyfasoval výnimku. V druhom príklade narážal na Borisa Kollára, ktorý sa vybúral vo svojej služobnej limuzíne. Kurióznym ale bolo, že počas núdzového stavu sa v aute nachádzala aj vizážistka Mirka Fabušová.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sme najhorší na svete v úmrtiach na Covid: Kto za to môže? Politológ nečakane ukázal na tohto ministra!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti